نهایی شدن طرح ساماندهی و مرمت پایگاه جهانی سلطانیه

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: نهایی شدن طرح ساماندهی و مرمت پایگاه جهانی سلطانیه

ایسنا/زنجان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان از طرح ساماندهی و مرمت پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه خبر داد.

به‌ گزارش ایسنا و به ‌نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان، سید سعید صفوی اظهار کرد: وسعت پایگاه جهانی سلطانیه ۱۴ هکتار است که با اعتبارات دولتی پلاک‌هایی که در اختیار مردم بود، آزادسازی شده است.

وی به کاوش‌های محوطه سلطانیه اشاره کرد و گفت: کاوش‌ها از دروازه شمالی آغاز شده و تا دروازه جنوبی ادامه خواهد داشت و ساماندهی، حفظ و نگهداری باارزش‌ترین بنای تاریخی استان زنجان از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مسئول با اشاره به اینکه طرح ساماندهی و مرمت سلطانیه نهایی شده است، ابراز کرد: سالانه برای ساماندهی و زیباسازی اقداماتی را انجام خواهیم داد اما هیچ سازه‌ای روی عرصه پایگاه جهانی سلطانیه بنا نخواهیم کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان در مورد مرمت و ثبت خانه‌های تاریخی زنجان عنوان کرد: خانه جهانشاهلو، خانه ضیایی و خانه جمالی از جمله ساختمان‌های قدیمی زنجان هستند که برخی از آن‌ها در حال مرمت و بخشی نیز در حال طی مراحل ثبتی است.

صفوی با اشاره به اینکه خانه خدیوی در سال‌های گذشته رها شده و ۱۷ گزارش آتش‌سوزی این خانه به آتش‌نشانی داشته است، تصریح کرد: با دعوت از مالک، کارهای مرمت از جمله عوض شدن تیرهای چوبی، سبک‌سازی و سایر موارد انجام شده است.

وی مشارکت مردم برای مرمت بناهای تاریخی زنجان را مهم خواند و افزود: اگر مردم مشارکت نکنند، انجام این کار با اعتبارات محدود دولتی مشکل بوده و البته مرمت مسجد خانم با کمک افراد خیر آغاز شده است.

این مسئول در مورد برنامه‌های حوزه گردشگری استان نیز خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌ها بهانه‌ای برای توسعه گردشگری استان است؛ علاوه بر این ۷۰ موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری صادر شده است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « نهایی شدن طرح ساماندهی و مرمت پایگاه جهانی سلطانیه » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *