گزارش دفاعی سالانه تایوان: از جنگ اوکراین درس می‌گیریم

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: گزارش دفاعی سالانه تایوان: از جنگ اوکراین درس می‌گیریم

ارتش تایوان امروز (سه‌شنبه) اولین گزارش دفاع ملی خود را از زمان جنگ اوکراین منتشر کرد که در آن آمده است: نیروهای مسلح ما از جنگ در اروپا درس می‌گیرند و توانایی‌های جنگ نامتقارن را تقویت می‌کنند و رویکرد کل جامعه را بر آمادگی برای یک جنگ بالقوه در تنگه تایوان پیش می‌برند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه فوکوس تایوان، بر اساس گزارش دفاع ملی ۲۰۲۳، ارتش تایوان اعلام می‌دارد همانند جنگ روسیه و اوکراین که در فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد، طرف چینی نیز جنگ نیابتی را برای هدف قرار دادن تایوان از طریق نظامی و تهدیدهای غیرسنتی از جمله جنگ سایبری و ابزارهای شناختی به کار گرفته است.

این گزارش می‌گوید که ارتش تایوان در پاسخ به این تهدیدها از هدایت استراتژیک «دفاع مصمم و بازدارندگی چند حوزه‌ای» دیرینه خود حمایت می‌کند و به تقویت قابلیت‌های جنگی نامتقارن خود در مواجهه با حریف بسیار قوی‌تر ادامه می‌دهد.

در همین حال، تایوان با درس گرفتن از جنگ اوکراین، توانایی دفاع همه جانبه خود را با اصلاح سیستم ذخیره خود و انتشار کتابچه راهنمای دفاع همه جانبه افزایش می‌دهد. کتابچه راهنمای دفاع غیرنظامی در ژوئن ۲۰۲۳ منتشر شد و اقدامات احتیاطی برای غیرنظامیان را در هنگام حمله هوایی، آتش سوزی بزرگ، فروریختن ساختمان، قطع برق، کمبود آب یا کمبود کالاهای ضروری، تشریح می‌کند و مهارت‌های اولیه بقا را توضیح می‌دهد و به خطوط فوری اضطراری اشاره می‌کند.

در این گزارش تاکید شده است که تایوان در حال آماده شدن برای درگیری احتمالی با چین است. با درس گرفتن از درگیری در اوکراین، نیروهای مسلح تایوان بر بهبود قابلیت بقا، تحرک، تخلیه، استتار، فرماندهی و کنترل، شناسایی و ارتباطات تمرکز خواهند کرد. در صورت مشاهده نشانه‌هایی از «تهاجم چینی‌ها»، تایوان قصد دارد یک حمله پیشگیرانه برای کند کردن پیشروی دشمن انجام دهد.

وزارت دفاع تایوان تاکید کرده است: تایوان در حال دستیابی به تسلیحات و تجهیزات «متحرک، فشرده و قابل حمل» برای تقویت دفاعی خود است. هدف آن ایجاد یک سیستم دفاعی چند لایه و عمیق، افزایش قابلیت‌های رزمی نامتقارن و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی است. بر این اساس تایوان با برنامه‌های استقرار استراتژیک ارتش آمریکا در منطقه هند و اقیانوس آرام هماهنگ خواهد شد و روابط با واشنگتن را تقویت خواهد کرد. مدت خدمت سربازی به یک سال در سال 2024 افزایش خواهد یافت که این امر باعث افزایش آمادگی نیروها در پادگان‌های جزیره‌ای دوردست می‌شود و اصلاحات در نیروهای ذخیره آمادگی آنها را برای بسیج سریع در صورت وقوع جنگ افزایش می‌دهد.

این وزارتخانه همچنین از برنامه‌های تایوان برای افزایش تولید پهپادهای شناسایی برای نظارت در میدان نبرد خبر داده است.

در گزارش دو سالانه وزارت دفاع تایوان با عنوان “گزارش دفاعی سالانه” آمده که چین از رزمایش‌های واقعی ضربت و مانورها برای تقویت آمادگی در برابر تایوان استفاده می‌کند.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: کمونیست‌های چینی در حال تکمیل گسترش فرودگاه‌ها در خط ساحلی منتهی به تایوان هستند که بیانگر حضور و استقرار دائمی جنگنده‌ها و پهپادهای جدید در منطقه است.

وزارت دفاع تایوان در ادامه می‌آورد، مانورهای دائمی چین در شمال و جنوب تایوان و همچنین منطقه پاسیفیک نشان دهنده تلاش‌های پکن برای ارعاب تایوان است.

 چیو کو-چنگ، وزیر دفاع تایوان گفته است که این وزارتخانه به تقویت آمادگی‌های دفاعی، ارتقای تاب‌آوری اجتماعی در برابر تهدیدهای جنگ شناختی و کار بر روی شناسایی و رسیدگی به آسیب پذیری‌های تایوان ادامه خواهد داد.

وزارت دفاع تایوان در گزارش دو سالانه خود اعلام کرده است: چین در حال تقویت قدرت هوایی خود در سراسر خط ساحلی تایوان به وسیله استقرار دائمی جنگنده‌ها و پهپادهای جدید خود در پایگاه‌های هوایی گسترش یافته است.

این گزارش همچنین در مورد اقدامات ایالات متحده، استرالیا و ژاپن در پاسخ به تجاوز احتمالی چین و همچنین استفاده چین از مانورهای نظامی در نزدیکی تایوان به عنوان یک تاکتیک فشار در هر زمان که تایوان در سطح بالا مبادلات دیپلماتیک با سایر کشورها انجام می‌دهد، بحث می‌کند.

چین که مدعی مالکیت تایوان است فعالیت‌های نظامی خود را نزدیکی این جزیره در سال‌های اخیر و در واکنش به آنچه تبانی بین تایپه و آمریکا می‌داند و با هدف جلوگیری از استقلال تایوان تشدید کرده است.

دولت پکن همچنین در اوت سال گذشته میلادی و باز هم در آوریل ۲۰۲۳ مانورهای نظامی‌اش را پیرامون این جزیره افزایش داده و نیروهای چینی تقریبا هر روز عملیاتی پیرامون این جزیره دارند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « گزارش دفاعی سالانه تایوان: از جنگ اوکراین درس می‌گیریم » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *