۵۰ مکان اقامت اضطراری زائران حرم رضوی با گنجایش ۶۷ هزار نفر آماده شده است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ۵۰ مکان اقامت اضطراری زائران حرم رضوی با گنجایش ۶۷ هزار نفر آماده شده است

ایسنا/خراسان رضوی شهردار مشهد گفت: شهرداری ۵۰ مکان را برای اقامت اضطراری و موقت زائران حرم رضوی در نظر گرفته است که گنجایش ۶۷ هزار نفر اسکان را داراست.

محمدرضا قلندر شریف امروز ۲۱ شهریورماه، در پنجمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: در پیاده‌روی اربعین شهرداری متولی ارائه خدمات در زمینه خدمات شهری و نظافت نجف و حمل‌ونقل داخل مرز مهران و همچنین زائران پیاده از مرز بود.

وی افزود: همزمان با اربعین، ستاد دهه پایانی صفر را نیز داشتیم، برنامه‌ریزی مدون و آسیب‌شناسی احتمالی سال‌های گذشته را انجام دادیم و در ۷ کمیته رصد کردیم. کمیته‌ها شامل تکریم و استقبال از زائران، اطلاع‌رسانی، رسانه و مستندسازی، خدمات شهری، حمل‌ونقل و ترافیک، برنامه‌ریزی و پشتیبانی، نظارت و بازرسی و حفاظت و حراست است. در تمام کمیته‌ها معاونان شهرداری و مدیران عضو بوده و پای کار هستند.

قلندر شریف با بیان اینکه ما در حوزه اتوبوس بین‌ شهری وظیفه نداریم اتوبوس‌ها نیز درون‌شهری است و امکانات جاده‌ای ندارند، عنوان کرد: با این وجود در اربعین همکاری کرده و ۱۲۵ دستگاه اتوبوس اعزام کردیم. در دهه پایانی صفر ۱۲۵ دستگاه اتوبوسی که اخیرا رونمایی شدند رایگان به زائران مخصوصا اطراف حرم سرویس‌دهی می‌کنند. برای حمل‌ونقل برون‌شهری داخل استان نیز در صورت نیاز اتوبوس‌های نو و با عمر کمتر را استفاده خواهیم کرد.

تدارک ۷۰۰۰ جای پارک برای زائران

شهردار مشهد بیان کرد: ما ۴۰۰۰ پارکینگ ثابت و دایر داریم و با استفاده از زمین‌های اطراف حرم ۳۱۰۰ جای پارک دیگر آماده کرده‌ایم که در مجموع حدود ۷۰۰۰ جای پارک ایجاد شده است. با گمرک، راه‌آهن و شرکت نفت هماهنگ شده است در صورت نیاز محوطه آن‌ها نیز زیر بار پارکینگ زائران قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه نظارت تاکسیرانی نیز دو بخش داریم که ناظران استانی نظارت می‌کنند و خود مردم نیز باید بیشتر نظارت داشته باشند. هزینه حمل‌ونقل نیز باید با تاکسی‌متر یا قبض مشخص شود. هر مشکلی باشد رسیدگی می‌کنیم. ممکن است تاکسی‌ها تخلف داشته باشند که تعدادشان محدود است. ۲۰۰ تاکسیران نیز متقاضی شدند که در اطراف حرم رایگان و صلواتی به زائران خدمات ارائه کنند.

حضور موکب‌های عراقی در مشهد برای دهه پایانی صفر

قلندرشریف در خصوص خواهرخواندگی مشهد و کربلا تصریح کرد: اردیبهشت ماه در سفر به عراق خواهرخواندگی امضا شد و پیگیری‌هایی نیز داشتیم. در دهه پایانی صفر موکب‌های عراقی در مشهد حضور دارند.

شهردار مشهد در خصوص جمع‌آوری معتادان متجاهر گفت: متولی این کار دستگاه‌های مختلفی هستند. شهرداری در زمینه مالی کمک می‌کند، اما جمع‌آوری با نیروی انتظامی و دستگاه‌های دیگر مانند بهزیستی است. تعداد زیادی جمع‌آوری در محل ورودی مشهد انجام شده است. وزیر کشور نیز قول دادند که در این موضوع کمک داشته باشند. این مشکلی اساسی است و باید در سطح ملی تصمیم‌گیری شود.

وی با بیان اینکه در ۳ روز آخر صفر اتوبوس‌ها با ۲۵۰ دستگاه تقویت می‌شود، عنوان کرد: قطار شهری نیز از ۶ صبح تا ساعت ۲۴ به مدت ۱۸ ساعت رایگان سرویس‌دهی خواهد داشت و سرفاصله‌ها حداقل ۲ دقیقه کاهش پیدا می‌کند تا حداکثر جابه‌جایی مسافر را داشته باشیم. خطوط شاتل نیز ۲۴ ساعته رایگان سرویس‌دهی می‌کنند.

قلندرشریف بیان کرد: در شهرداری ۵۰ مکان برای اقامت اضطراری و موقت در نظر گرفتیم که گنجایش ۶۷ هزار نفر اسکان دارد. پارک جهانشهر و پارک‌های بزرگ آماده است و با همکاری هلال احمر امکانات ظرف ۵ ساعت مستقر می‌شود.

تعطیلی تمامی پروژه‌ها در بافت مرکزی مشهد در ایام شهادت امام رضا(ع)

شهردار مشهد گفت: همه پروژه‌ها در این ایام به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که تمام پروژه‌ها در بافت مرکزی شهر تعطیل شوند تا خللی در تردد زائران و مجاوران ایجاد نشود. موضوعات ساختمانی نیز قابلیت اجرا ندارد و تعطیل خواهند بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پروژه تقاطع آزادگان تصریح کرد: مسیر اصلی عبور تقاطع چهارسطحی آزادگان طبق وعده به پایان می‌رسد، اما مراسم رسمی افتتاح در ماه ربیع خواهد بود. پروژه پارک بانوان وکیل‌آباد، کشت‌پارک، استخر شهید قربانی و پارک کوهسنگی نیز انجام خواهد شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۵۰ مکان اقامت اضطراری زائران حرم رضوی با گنجایش ۶۷ هزار نفر آماده شده است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *