مهم‌ترین خبر هفته؛ تبیین بحران‌سازی آمریکا از سوی رهبری

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: مهم‌ترین خبر هفته؛ تبیین بحران‌سازی آمریکا از سوی رهبری

تبیین بحران‌سازی آمریکا از سوی رهبری در دیدار با مردم سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی، گفت‌وگوی رئیس جمهوری اسلامی ایران با نخست‌وزیر ارمنستان درباره تحولات قفقاز و برگزاری دادگاه متهمان دومین حادثه تروریستی شاهچراغ از جمله مهم‌ترین اخبار سیاسی در هفته گذشته بودند.

به گزارش ایسنا، معرفی کیومرث هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس، توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده مهدی یراحی، برگزاری جلسه دادرسی حقوقی جمشید شارمهد، پیشنهاد نصب بله و ایتا به رونالدو از سوی ضرغامی، تکذیب مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با شفافیت توسط آملی لاریجانی و تکذیب قطع یارانه ۴۰۰ هزار نفر از دیگر اخبار مهم این هفته بودند.

شنبه ۱۸ شهریور؛ گفت‌وگوهای تلفنی رئیسی با نخست‌وزیران ارمنستان و عراق

صبح شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار با حضور رئیس دولت سیزدهم برگزار شد. رئیسی در بخشی از اظهارات خود در این اجلاس،‌ ضمن ابراز امیدواری نسبت به این که این نشست برای همفکری، هم‌اندیشی و تدبیر مشترک درباره موضوع مهم حفاظت از محیط زیست مبارک باشد، گفت: امروز حفاظت از محیط زیست یک مسئله و دغدغه‌ای عمومی و نه صرفا مربوط یک کشور و منطقه خاص است و تهدیدهای ناشی از آسیب به محیط زیست برای جان انسان‌ها و امنیت غذایی همه کشورها و دغدغه‌مندان را به هفکری و همکاری وا داشته است.

در همین روز رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر ارمنستان در یک گفت‌وگوی تلفنی به بررسی مسائل منطقه قفقاز پرداختند. رئیسی در این گفت‌وگوی تلفنی با نیکول پاشینیان، ضمن اعلام مجدد مخالفت جدی جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تشنج و تغییر در مرزهای تاریخی منطقه، بر آمادگی کشورمان به عنوان همسایه‌ای قدرتمند، برای ایفای نقش موثر در جلوگیری از درگیری جدید و هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه تاکید کرد.

نخست‌وزیر ارمنستان هم ضمن ارائه گزارشی مفصل از آخرین تحولات منطقه قفقاز جنوبی و تحولات میدانی در قفقاز اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش موثر و سازنده‌ای در برقراری، حفظ و تقویت صلح، ثبات و امنیت در منطقه داشته است.

همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر عراق در این روز با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. رئیسی در گفت‌وگو با محمد شیاع السودانی ضمن مرور همکاری‌های امنیتی ایران و عراق برای ایجاد صلح پایدار، هرگونه تحرک گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را به‌عنوان اقدامی ضدامنیت منطقه، غیرقابل تحمل دانست و بر تقویت همکاری‌ها در این زمینه تاکید کرد.

نخست‌وزیر عراق هم با تاکید بر این که دولت عراق امنیت ایران را امنیت عراق می‌داند، گفت: دولت و ملت عراق به مبارزه کامل با عوامل و عناصر تهدید کننده امنیت پایدار منطقه پایبند و متهعد هستند.

در همین روز ناوگروه ۹۲ نیروی دریایی ارتش به کشور بازگشت. این ناوگروه با طلایه‌داری ناوشکن تمام ایرانی سهند، پس از سپری کردن ۸۶ روز ماموریت دریانوردی و طی ۱۸ هزار کیلومتر دریانوردی در آب‌های دوردست، که به‌منظور حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران و تامین امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی در دریای سرخ و همچنین مقابله با دزدان دریایی در خلیج عدن انجام شد، با استقبال فرماندهان نیروی دریایی ارتش مستقر در استان هرمزگان، در اسکله منطقه یکم امامت در بندرعباس، پهلو گرفت.

همچنین در این روز سازمان اطلاعات سپاه فتح کهگیلویه و بویر احمد از شناسایی و دستگیری ۶ عنصر «شبکه سازماندهی اغتشاشات و محرک ایجاد ناامنی در فضای مجازی» این استان خبر داد و اعلام کرد: «همزمان با فضاسازی معاندان برای ایجاد آشوب در سالروز اغتشاشات پارسال، گردانندگان این صفحات فضای مجازی در حال برنامه‌ریزی برای تجمع و اغتشاش‌آفرینی در روزهای آتی بودند که با اقدامات به‌موقع و فنی پس از مجوز مقام قضایی صفحات آنان مسدود و از دسترس خارج شد و ۶ عامل گرداننده این صفحات هم با حکم مقام قضایی بازداشت و روانه زندان شدند.»

یک‌شنبه ۱۹ شهریور؛ برگزاری دادگاه متهمان دومین حادثه تروریستی شاهچراغ

صبح یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ اولین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان دومین حادثه تروریستی حرم شاهچراغ (ع) با حضور متهمان و وکلای مدافع آنان، اولیای دم دو شهید حادثه و جمعی از جانبازان و شاهدان حمله تروریستی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار شد. در این جلسه، متهمان به نقش خود در این حادثه تروریستی اعتراف کردند.

دومین حمله تروریستی به حرم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ انجام شد که عامل اصلی این حمله در محوطه حرم دستگیر و در ادامه پشتیبان و همدستان وی هم بازداشت شدند. قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست این پرونده اول شهریور در دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی شیراز صادر شد.

صبح همین روز شهرداری تهران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای فراهم کردن زمینه مشارکت در تامین مالی، طراحی، ساخت و بهره‌برداری خطوط تراموای تهران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی و علیرضا زاکانی در ستاد وزارت دفاع برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای با موضوع فراهم کردن زمینه مشارکت در تامین مالی، مطالعات مهندسی، احداث خط، تامین تجهیزات و ناوگان مربوط به احداث خط ۱ تراموای تهران حد فاصل میدان آزادی-چهارراه تهرانپارس با به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه به عنوان کارفرمای طرح و شرکت صنایع الکترونیک ایران وابسته به وزارت دفاع به عنوان پیمانکار و مجری طرح منعقد شد.

در این روز نخستین همایش ملی اقتصاد تعاونی ایران،‌ با حضور رئیس قوه مجریه برگزار شد. رئیسی در بخشی از اظهارات خود در این همایش با تاکید بر لزوم نقش‌آفرینی بیشتر تعاونی‌ها در اقتصاد ایران، گفت: معتقدیم تصدی‌گری دولت در اقتصاد باید روزبه‌روز کاهش یابد و دولت به حمایت، هدایت و نظارت در اقتصاد مشغول باشد.

در همین روز به دنبال دریافت گزارش‌های متعدد درباره وصول هزینه خدمات به روش‌های غیرقانونی و فرار مالیاتی توسط برخی پزشکان و دیگر مشاغل، غلام‌عباس ترکی معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان امور مالیاتی خواستار رسیدگی جدی و فوری به این موضوع  شد.

شامگاه این روز سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات از جمع‌آوری ۴۰۰ بمب که قرار بود ۴۰ فروند از آن‌ها در ایام محرم منفجر شود، خبر داد. خطیب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا می‌شد جلوی اعتراضات سال گذشته را گرفت، اظهار کرد: «هر اتفاقی که برای ملت‌مان بیفتد، از هر قومیتی یا هر جنسی ملت ما بوده و برای ما عزیز هستند. عظمتی که رهبر فرزانه در عفو گسترده ایجاد کردند ببینید، ایشان می‌فرماید که اگر تلاشی برای ایجاد آرامش و امنیت کشورمان می‌کنیم در جهت این است که بتوانیم زمینه ارتقای پیشرفت را فراهم و دست‌های ایادی را قطع کنیم. اگر اطلاعیه‌های وزارت اطلاعات را دیده باشید اساسا چند نفر از این دشمنان دور هم جمع می‌شوند که یکی را بکشند تا بتوانند کشته‌سازی درست کنند. گزارش‌های فراوانی به دست ما می‌رسد که سعی دارند از یک آشوب ساختگی بهره دیگری ببرند. در این مدت ما حدود ۴۰۰ بمب جمع کردیم که بنا بوده بیش از ۴۰ عدد از آنها در ایام دهه محرم در هیئت‌ها منفجر شود.»

دوشنبه ۲۰ شهریور؛ دیدار مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی با رهبری

صبح دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ هزاران نفر از مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار گفتند: معلومات اطلاعاتی ما نشان می‌دهد، دولت آمریکا مجموعه‌ای برای بحران‌سازی در کشورها از جمله ایران ایجاد کرده که مأموریت آن یافتن و تحریک نقاطی است که به نظر آنها می‌تواند باعث بحران شود. از نظر آنها، تفاوت‌ها و اختلاف‌های قومی و مذهبی و مسئله جنسیت و زن جزو نقاط بحران‌ساز در ایران است که می‌خواهند با تحریک آنها به کشور عزیز ما ضربه وارد کنند اما شتر در خواب بیند پنبه‌دانه!

یکی دیگر از موضوعات مورد اشاره ایشان در این دیدار، مصوبات سفر اسفند ۱۳۸۱ رهبری به استان سیستان و بلوچستان بود و در ادامه تاکید کردند که «اگر دولت‌ها به آن مصوباتی که در اوائل دهه‌ ۸۰، که بنده آمدم بلوچستان، عمل می‌کردند امروز چهره‌ استان فرق می‌کرد.»

در این روز مراسم تجلیل از قهرمانان مدال‌آور ورزش کشور با حضور رئیس دولت سیزدهم برگزار شد. رئیسی در این مراسم با بیان اینکه «ساخت مجموعه ورزشی در شأن ایران ضرورت دارد»، گفت: در دو سال گذشته نزدیک به ۲ هزار پروژه نیمه‌تمام ورزشی به نتیجه رسیده است. مابقی این پروژه‌ها هم باید در سال‌های پیش رو به نتیجه برسد. ما صرفا به دنبال کلنگ‌زنی پروژه تازه ورزشی نیستیم هر چند لازم است یک مجموعه ورزشی در همین تهران وجود داشته باشد که در شأن جایگاه ورزش ایران باشد و میزبان مهمانان خارجی ما شود.

در همین روز نشست شورای عالی قوه قضائیه برگزار شد و غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه «قوه قضائیه قوه‌ عمل است و ما نمی‌خواهیم کار شعاری و تبلیغاتی کنیم»، گفت: می‌خواهیم کار امیدآفرین کنیم و در نتیجه‌ کار و عمل ما مردم احساس کنند که حامی آن‌ها و بیت‌المال هستیم و جلوی فساد و مفسد را سد می‌کنیم.

همچنین در این روز اولین رویداد نظارتی قانون جهش تولید دانش بنیان با حضور رئیس قوه مقننه برگزار شد. محمد باقر قالیباف در بخشی از صحبت‌های خود در این مراسم با بیان اینکه «در بحث پنجره جمعیتی و در بحث مهاجرت با مشکلاتی مواجه هستیم که باید دست به دست هم دهیم تا حل شود»، افزود:‌ بزرگ‌ترین سرمایه برای بهره‌وری و ایجاد خلاقیت، منابع مالی و منابع انسانی هستند اما شاهدیم که برخی کشورهای دیگر آش را با جایش می‌برند آن هم افرادی که به انقلاب و دین خود افتخار می‌کنند. برای وطن‌شان جان می‌دهند این‌ها را می‌برند و این نشان می‌دهد که ما یک اشکالی در کار خود داریم.

در این روز بنا بر اعلام معاون پارلمانی رئیس جمهور، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد و نامه کتبی معرفی کیومرث هاشمی به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی واصل شد.

در همین روز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه صنعت، رسیدگی به گزارش کمیسیون شوراها درباره طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس و تعداد ‌نمایندگان آن‌ها و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی درباره لایحه تجارت (اعاده شده از شورای نگهبان) در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

همچنین خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «موضوع سربازی و تصمیم‌گیری درباره مشمولان غایب از اختیارات ستاد کل نیروهای مسلح است»، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح شرایط را بررسی می‌کند و اگر نیاز به سرباز وجود داشت، متناسب با یگان و سازمان رزم خود عمل می‌کند.

تذکراتی درباره رد مصوبه قیر رایگان، اصلاح ایرادات شورای نگهبان بر لایحه تجارت، تقدیر از برگزاری باشکوه اربعین و تصویب دو فوریت طرح تمدید قانون برنامه ششم از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

سه‌شنبه ۲۱ شهریور؛ برگزاری جلسه دادرسی حقوقی شارمهد

صبح سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ نشست خبری هفتگی سخنگوی قوه قضائیه با رسانه‌ها برگزار شد. مسعود ستایشی در این نشست درباره پرونده مهدی یراحی توضیح داد که اتهام یراحی تشویش اذهان عمومی و ساخت و انتشار فیلم‌های برخلاف عفت عمومی است و پرونده او پس از تفهیم اتهام و تحقیقات مقدماتی با صدور قرار جلب دادرسی و متضمن کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال شده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در رابطه با آخرین وضعیت فرانسوی‌های دستگیر شده متهم به جاسوسی، گفت: دو جاسوس فرانسوی که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت امسال دستگیر شدند و پرونده‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارسال شده است و دو نوبت پرونده توسط وکلای متهمان مورد مطالعه واقع شده که پس از رسیدگی اطلاع‌رسانی خواهیم ‌کرد.

در همین روز جلسه دادرسی حقوقی جمشید شارمهد  سرکرده «گروهک تروریستی تندر» به ریاست قاضی حسین‌زاده در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی ویژه روابط بین‌الملل تهران مجتمع قضایی شهید بهشتی برگزار شد. در ابتدای این جلسه قاضی حسین‌زاده توضیح داد که جلسه دادگاه حقوقی رسیدگی به دعوای بالغ بر ۱۲۰ خواهان نسبت به دولت آمریکا و جمشید شارمهد و خواسته و مطالبه مدنی ناشی از اقدامات تروریستی به ویژه موضوع پرونده حاضر، ناظر بر بمب‌گذاری در حسینیه وصال شیراز که منجر به شهادت ۱۴ نفر و زخمی و جانباز شدن حدود ۲۰۰ نفر از هموطنان شد، برگزار می‌شود.

همچنین در این روز دومین همایش معاونان سیاسی استانداری‌ها و روسای ستادهای انتخاباتی سراسر کشور با موضوع «هرچه باشکوه تر برگزار کردن انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری» در سالن اجتماعات پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد. در بخشی از این همایش سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که حدود ۴۹ هزار متقاضی پیش‌ثبت‌نام انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ۲۶ شهریور منتظر دریافت پیامک از نتیجه صحت‌سنجی مدارک بارگذاری شده به صورت خود اظهاری در پنجره واحد انتخابات وزارت کشور باشند.

در همین روز بخش‌هایی از گفت‌وگوی رئیس جمهوری اسلامی ایران با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا منتشر شد. رئیسی در این گفت‌وگو اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران درباره چگونگی هزینه کردن ۶ میلیارد دلار از پول‌های آزادشده ایران از کره جنوبی تصمیم‌گیری خواهد کرد و این مبالغ هر کجا که نیاز باشد، هزینه خواهد شد.

رئیس دولت سیزدهم همچنین در پاسخ به این سوال که اگر اعتراض جدیدی رخ دهد آیا نحوه برخورد با معترضان مثل گذشته خواهد بود؟ بیان کرد: شما مگر می‌دانید که قرار است اعتراضی شود؟ شما یقین داشته باشید که جمهوری اسلامی ایران همواره برای شنیدن سخن کسانی که اعتراضی نسبت به هر موضوعی داشته باشند گوش شنوا دارد و خواهد داشت اما کسانی هم که بخواهند از نام خانم «امینی» یا هر موضوع دیگری سوءاستفاده کنند یا برای ایجاد ناامنی عامل بیگانه باشند طبیعتا وضعیت آنها روشن است و می‌دانند که هر گونه ناامنی در کشور و هر گونه به خطر انداختن امنیت مردم و جامعه هزینه سنگینی خواهد داشت.

رئیسی در این گفت‌وگو درباره وضعیت سلامتی زندانیان آمریکایی حاضر در ایران هم اظهار کرد: آن‌ها کاملا در سلامتی هستند. آخرین وضعیتی که ما از آنها داریم سلامتیشان را گواهی می‌کند.

در این روز سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات در برنامه «بدون توقف» تلویزیون درباره تمهیداتی که برای سالگرد ناآرامی‌های سال گذشته اندیشیده شده، گفت: «با توجه به نکاتی که در جنگ ترکیبی بود و اشرافی که به وجود آمده امید داریم که با این هماهنگی و هم‌افزایی و مجاهدتی که بین دستگاه‌های اطلاعاتی هست با وجود همه تمهیدات دشمن، امسال شاهد کنترل و اشراف خوب امنیتی باشیم تا بتوانیم بستر اجتماعی و شهری را برای مردم امن نگه داریم.»

در همین روز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مواد ۱ و ۲ لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی (کولبری و ملوانی) و ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان را بررسی و تصویب کردند. بر اساس این مصوبات، در راستای رونق اقتصاد مناطق مرزی شروطی برای واردات کالا از طریق ملوانی و کولبری تعیین شد و همچنین نمایندگان کالاهای وارداتی از طریق مبادلات مرزنشینی در مرحله ترخیص کالا را مشمول پرداخت صرفا ۵۰ درصد میزان عوارض و مالیات بر ارزش افزوده تعیین شده برای رویه تجاری کردند.

در همین جلسه سید محمدرضا میرتاج الدینی از نمایندگان مردم تبریز در بخشی از تذکر شفاهی خود از انجام مطالعات دانشگاهی برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه خبر داد.

همچنین احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس نامه رئیس قوه مجریه برای معرفی کیومرث هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را اعلام وصول کرد.

در این روز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در جلسه خود اعضای هیئت رئیسه کمیسیون را در سال پایانی مجلس یازدهم انتخاب کرد. بر این اساس موسی غضنفرآبادی به عنوان رئیس کمیسیون و محمد موحد و حسن نوروزی به عنوان نواب رئیس کمیسیون حقوقی ‌قضایی تعیین شدند. هاجر چنارانی و محمدتقی نقدعلی دبیران و کاظم دلخوش هم سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی شدند.

تصویب کلیات و جزییات لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس و تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم اربعین از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

چهارشنبه ۲۲ شهریور؛ پیشنهاد نصب بله و ایتا به رونالدو

صبح چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ جلسه هیئت دولت به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد. در این جلسه سید ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش ضمن تقدیر از گزارش وزارت نفت درباره تلاش برای به صفر رساندن سوزاندن گازهای سمی در مشعل‌ها، خواستار تسریع در به نتیجه رسیدن هر چه سریع‌تر این طرح عظیم، ماندگار و موثر در صیانت از سرمایه‌های ملی و نیز حفاظت از محیط‌زیست شد.

همچنین در حاشیه جلسه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ هیئت دولت تعدادی از اعضای کابینه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند. عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره حضور رونالدو در ایران، اظهار کرد: برخی می‌گویند رونالدو به ایران بیایند تکلیف سیم کارتش چه می‌شود؟ فکر می‌کنند ما در جیب خود سیم کارت آزاد داریم به رفقای خود می‌دهیم. چنین امکانی نداریم فعلا فقط به خبرنگاران چنین سیم کارتی داده‌ایم.

وی افزود: اگر رونالدو به ایران بیاید باید سکوی بله و ایتا را نصب کند و با خانواده و دوستان خود تماس بگیرد و به آن‌ها بگوید این سکوها را نصب کنند و از آن‌ها استفاده کند. خیلی هم دلش بخواهد این کار را بکند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ضمن تشریح مصوبات اخیر هیئت وزیران اعلام کرد: بنا بر پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیئت وزیران و به منظور تسهیل ترددهای خارج از کشور مردم و کاهش هزینه‌ها، لایحه‌ای تصویب شد که به مجلس ارائه خواهد شد که طبق آن مدت اعتبار گذرنامه‌ها برای افراد بالای ۱۵ سال از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش یابد.

امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم با بیان اینکه هیچ جنگی در منطقه صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: به هیچ‌وجه تغییری در ژئوپلیتیک منطقه نمی‌پذیریم و این برای همه روشن است. موضع جمهوری اسلامی کاملاً مشخص است. آخرین ملاقاتی که از ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه برگزار شد، مواضع ما را کاملاً روشن کرد.

میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی هم در مورد نحوه استخدام‌ها تاکید کرد که هر گونه استخدام در دستگاه‌های اجرایی صرفا از طریق آزمون انجام می‌شود.

جمع‌آوری گازهای مشعل،‌ موضوع سوالات خبرنگاران از وزیر نفت و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بود. جواد اوجی وزیر نفت با بیان اینکه کار خوبی در دولت برای گازهای مشعل مربوط به میادین نفتی غرب و شرق کارون انجام شده است، گفت: گازهای مشعل میادین نفتی غرب کارون جمع شد. جمع‌آوری گازهای مشعل میادین شرق کارون هم در این دولت پیگیری می‌شود و تا پایان امسال ۲۱ مشعل از ۵۲ مشعل موجود جمع‌آوری خواهد شد.

همچنین علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به لزوم خاموش‌شدن فلرها (مشعل‌های گازی)، یادآور شد: تا آخر سال حداقل ۲۱ فلر در شرق کارون خاموش می‌شود. در کیفی‌سازی و بهینه‌سازی سوخت هم امیدوارم وزارت نفت کار خود را پیش ببرد.

در همین روز مصطفی پورمحمدی دبیر شورای عالی جامعه روحانیت مبارز در نشست اعضای شورای وحدت اصولگرایان گفت: در هفته منتهی به انتخابات تصمیم می‌گیریم دنبال ائتلاف باشیم یا نباشیم؛ یا با فلان حزب و تشکیلات همراهی کنیم یا همراهی نکنیم.

در این روز سردار پورجمشیدیان فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) سپاه از «کشف و ضبط بزرگ‌ترین محموله تجهیزات و سلاح‌های سرد با هدف به کارگیری در آشوب‌ها در منطقه شمال‌غرب کشور» خبر داد.

در همین روز به دنبال انتشار اخباری در برخی رسانه‌ها درباره فساد نهاده‌های دامی در یکی از انبارهای استراتژیک نهاده‌های دامی متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام کشور در شهرستان اسدآباد، کیومرث سرمدی واله نماینده اسدآباد و حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در نوبت تذکرات و اخطارهای خود نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

عبدالرضا مصری نایب‌رئیس مجلس هم در پاسخ به تذکر نمایندگان درباره موضوع ذرت‌های آلوده در همدان خواستار رسیدگی به این مسئله از سوی کمیسیون کشاورزی و سخنگوی دولت خواستار پرهیز از مشوش کردن ذهن مردم شدند.

در همین رابطه وزیر جهادکشاورزی در جلسه هیئت دولت، گزارشی از وضع سلامت نهاده‌های دامی در سیلوهای همدان ارائه کرد و رئیس قوه مجریه ضمن قدردانی از پیگیری‌های صورت گرفته، بر ضرورت شفاف‌سازی دقیق، جامع و به‌هنگام نسبت به شائبه‌آفرینی‌ها تاکید کرد.

اصلاح مجدد طرح بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی،‌ اصلاح لایحه شورای حل اختلاف و موافقت با یک فوریت لایحه مربوط به سواحل مکران از دیگر خبرهای مهم جلسه علنی ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود.

پنج‌شنبه ۲۳ شهریور؛ تکذیب مخالفت مجمع تشخیص با شفافیت

صبح پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جمع فعالان فضای مجازی در واکنش به تهدیدهای رئیس موساد، به وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی رژیم صهیونیستی اشاره و اظهار کرد: «صهیونیست‌ها درگیر مشکلات عدیده‌ای هستند چشم‌اندازهایی از زوال آنها در حال مشاهده شدن است. لذا شروع به یاوه‌گویی‌های جدید نموده و فرماندهان ما را تهدید به ترور می‌کنند که باید خطاب به آن‌ها بگوییم که اگر ترورهای قبلی امنیت شما را بیشتر کرده است ادامه بدهید؛ ولی این را بدانید اگر فضای بین ما و شما امنیتی بشود دست ما بازتر خواهد شد و عمر شما کوتاه‌تر می‌شود.»

در این روز به دنبال انتقاد برخی نمایندگان مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت عالی نظارت،‌ آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمایندگان مجلس خودشان قانون را رعایت کنند و اگر نقد و نظری دارند بگویند اما برخلاف واقع فضاسازی نکنند تا علیه نهادهای رسمی نظام، مطالب خلاف واقع مطرح نشود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین تصریح کرد: چگونه می‌گویند مجمع معطل کرده است؟ موضوع اختلاف و اصرار مجلس هم در طرح شفافیت، بحثِ شفافیتِ خودِ مجمع بود که مفصل توضیح داده شد که مجمع تشخیص به هیچ‌وجه با شفافیت مخالف نیست. اگر مخالفتی هست با این نحو کار مجلس است که بر خلاف نص قانون اساسی برای مجمع تشخیص مصلحت تصمیم‌گیری کرده است در حالی که طبق قانون اساسی مجلس حق ندارد راجع به کیفیت اداره مجمع قانون بنویسد.

در همین روز و پس از دیدار اخیر رهبر انقلاب اسلامی با هزاران نفر از مردم استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و تاکیدات ایشان برای رسیدگی به مسائل مردم این منطقه، سخنگوی دولت با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» از «انتصاب استاندار سیستان و بلوچستان به‌عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور برای مسائل استان» خبر داد و نوشت: «به منظور افزایش اختیارات استاندار ‎سیستان و بلوچستان جهت تسریع در حل مشکلات مردم، هیئت وزیران اختیارات ویژه‌ای را برای استاندار سیستان و بلوچستان تصویب و ایشان نماینده ویژه رئیس جمهور در خصوص مسائل استان شد.»

همچنین رئیس دولت سیزدهم چهار برنامه دولت برای توسعه استان سیستان و بلوچستان را تشریح کرد و گفت: دادن اختیارات ویژه به استاندار و اختصاص اعتبارات برای پروژه‌های مهم استان از جمله طرح آبرسانی، پیگیری مجدانه حقابه و نشست با شورای راهبردی استان که متشکل از مسئولان مختلف است در دستور کار دولت قرار دارد. 

همچنین در این روز در پی انتشار اخباری مبنی بر قطع یارانه نقدی ۴۰۰هزار نفر، احسان صالحی دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «خبر قطع یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر یک خبر جعلی است که تکذیب شد، اما چرخه انتشار آن یک مورد مطالعاتی جالب برای سواد رسانه‌ای است. عین این خبر ۲۷ مهر ۱۳۹۸ منتشر شده، امروز یک رسانه همان خبر را عینا منتشر می‌کند و تعداد زیادی از کانال‌ها بدون تحقیق درباره منبع، شروع به کپی‌کاری.»

عصر ۲۳ شهریور رئیس قوه مجریه برای بررسی وضعیت خدمت‌رسانی به زائرین علی‌ ابن موسی‌الرضا (ع) و همچنین زیارت حرم مطهر رضوی وارد مشهد شد.

شامگاه این روز سازمان زندان‌ها درباره فرار یک زندانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «ضمن انجام اقدامات قضایی و اطلاعاتی جهت دستگیری این زندانی، ماموران متخلف نیز به دلیل اهمال در انجام وظیفه تحت پیگرد قانونی و در بازداشت به سر می‌برند.»

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « مهم‌ترین خبر هفته؛ تبیین بحران‌سازی آمریکا از سوی رهبری » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *