چرخ‌های پنچر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: چرخ‌های پنچر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – فاطمه تاجبخش: مردم در شهرها روزانه برای مقاصدی همچون کار، خرید، رفتن به مدرسه، تفریح یا سایر موارد در رفت و آمد هستند و هر کدام روش‌های مختلفی مثل پیاده‌روی، استفاده از خودروی شخصی یا تردد با وسایل حمل و نقل عمومی را انتخاب می‌کنند.

آنچه که امروز در حوزه مدیریت شهری مردم زنجان را آزرده‌خاطر کرده، اضافه شدن انبوهی از خودروها به خیابان‌های کم‌عرض، به وجود آمدن ترافیک سنگین نه تنها در هسته‌های مرکزی، بلکه حتی در برخی اتوبان‌ها، وجود شمار زیادی خودروهای تک سرنشین و مواردی از این دست است که ضعف حمل و نقل عمومی یکی از عوامل اصلی در ایجاد این چالش‌ها به‌شمار می‌رود.

سرهنگ مجید باقری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضعف حمل و نقل عمومی را یکی از معضلات ترافیکی شهر زنجان عنوان و اظهار می‌کند: کمبود تاکسی و اتوبوس، نبود پارکینگ، خیابان‌های کم‌عرض، افزایش روزافزون خودروها و موارد این چنینی باعث بروز ترافیک سنگین و ایجاد گره‌های ترافیکی شده است.

چرخ های پنجر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

وی با اشاره به اینکه تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها در شهر سامان درستی ندارد، ابراز می‌کند: برخی از شهرک‌های اطراف شهر زنجان اتوبوس ندارند و تاکسی نیز در این محل‌ها کار نمی‌کند و مردم مجبور هستند با خودروی شخصی رفت و آمد کنند.

کمبود تاکسی در زمان‌های پیک مسافر مثل شب عید و در هوای سرد

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان زنجان با اشاره به اینکه در زمان‌های پیک مسافر مثل شب عید و در هوای سرد با کمبود تاکسی مواجه هستیم، بیان می‌کند: تردد خودروهای تک‌سرنشین در شهر زیاد شده در حالی که باید حمل و نقل عمومی سریع و ایمن برای رفت و آمد این افراد فراهم شود.

تعداد ماشین به نسبت جمعیت در زنجان بیشتر است و خیابان‌های زنجان به‌ویژه در هسته مرکزی که از معابر قدیمی و کم‌عرض برخوردار است، گنجایش این حجم از خودروها را ندارد وی با اشاره به اینکه ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه در خیابان‌های کم‌عرض و نبود پارکینگ طبقاتی در شهر دردسرساز شده است، تصریح می‌کند: تعداد ماشین به نسبت جمعیت در زنجان بیشتر است و خیابان‌های زنجان به‌ویژه در هسته مرکزی که از معابر قدیمی و کم‌عرض برخوردار است، گنجایش این حجم از خودروها را ندارد.

باقری ایجاد «پارک سوار» برای کاهش عبور و مرور خودروها در هسته‌های مرکزی و محورهای پرتردد را مؤثر خواند و می‌گوید: می‌توان در نزدیک پایانه‌های اتوبوس پارکینگ‌هایی را ایجاد کرد تا مردم خودروهای خود را در این مکان پارک کرده و برای رفتن به مرکز شهر از اتوبوس استفاده کنند.

وی احداث مسیر و ایستگاه دوچرخه را راهکار دیگر برای حل معضل ترافیک شهری دانسته و می‌افزاید: برای تردد دوچرخه‌سواران باید یک مسیر ایمن در نظر گرفته شود و حتی می‌توان پشت اتوبوس‌ها باربند تعبیه کرد تا دوچرخه سواران بتوانند در مسیرهای شیبدار یا در هنگام خستگی با اتوبوس به مقصد بروند.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان زنجان یادآور می‌شود: در زمان شورای شهر قبلی طرح ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری مصوب و حتی بودجه‌ای هم برای آن پیش‌بینی شد اما این طرح تاکنون عملی نشده است. تعداد زیادی از شهروندان از کمبود تاکسی در شهر گلایه دارند و اذعان می‌کنند گاهاً بیش از نیم ساعت منتظر ماندند و تعداد تاکسی‌های محدود عبوری نیز بدون توجه به مسافران راه خود را در پیش گرفتند و حتی تاکسی‌های مستقر در شهر نیز فقط دربستی مسافر سوار می‌کنند.

کمبود تاکسی‌های خطی در شهرک‌های اقماری غرب و شرق زنجان

یکی از شهروندان زنجانی از نبود تاکسی در شهرک‌های اقماری گلایه دارد و می‌گوید: در شهرک‌های جدید تردد تاکسی‌ها خیلی محدود بوده و این تعداد اندک نیز فقط به سمت مرکز شهر مسافر جابه‌جا می‌کنند و در مسیرهای شرق به غرب زنجان هیچ وسیله حمل و نقل عمومی تعبیه نشده و با این وجود مجبور به استفاده از وسیله شخصی هستیم.

یک شهروند دیگر خدمات‌رسانی اتوبوس‌ها را نامطلوب می‌داند و ابراز می‌کند: بعد از جابه‌جایی پایانه‌ها و استفاده از دو یا سه اتوبوس برای تردد در برخی مسیرها، عملاً استفاده از اتوبوس استقبال و کارایی گذشته خود را از دست داد.

وی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال ساکنان کوی قائم باید از این محله تا پایانه ارتش از یک اتوبوس استفاده کنند و برای رفتن به مرکز شهر در پایانه ارتش دوباره سوار اتوبوس دیگری شوند که اگر از وسیله شخصی یا تاکسی استفاده کنند، کمتر از ۱۵ دقیقه به مقصد می‌رسند در حالی که با توجه به کمبود ناوگان، استفاده از اتوبوس برای آن‌ها بیش از یک ساعت زمان می‌برد.

شناسایی مسیرهای جدید تاکسی

داود نوری، رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری زنجان در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد کمبود تاکسی در شهر اظهار می‌کند: هیچ کمبودی در شهر نداریم، البته تقاضای سفر به نقاط مرکز شهر که مراکز خرید، مطب پزشکان و خدمات درمانی در آن تجمع دارد، زیاد است و این موضوع موجب عدم سرویس‌دهی مناسب به شهرک‌های اقماری می‌شود.

چرخ های پنجر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

وی در مورد نبود تاکسی در تعدادی از مسیرها بیان می‌کند: اکنون در حال شناسایی مسیرهای جدید به‌ویژه در شهرک‌های اقماری هستیم که نتایج این بررسی‌ها به شورا ارسال می‌شود و در صورتی که مورد تصویب قرار بگیرد، این مسیرها برای تاکسی‌رانان ملاک عمل قرار می‌گیرد.

فعالیت تاکسی دربستی خلاف قانون است

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری زنجان با اشاره به اینکه فعالیت تاکسی دربستی خلاف قانون است، تصریح می‌کند: در این موارد اگر شکایتی شود، موضوع شکایت در کمیته انضباطی بررسی و طبق قوانین و دستورالعمل‌ها با راننده خاطی برخورد می‌شود، همچنین تاکسی‌رانان اجازه فعالیت در تاکسی‌های اینترنتی را نیز ندارند.

وی در مورد ضعف حمل و نقل عمومی در شهر زنجان خاطرنشان می‌کند: برای جبران این کمبود در اواخر سال ۱۴۰۰ و اوایل سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۱ دستگاه اتوبوس، ۳۶ دستگاه مینی‌بوس و ۲۵ دستگاه ون خریداری شد.

تاکنون ۱۲ دستگاه اتوبوس و ۸ ون تحویل داده شده است اما مابقی به دلیل بدقولی خودروساز در انتظار تحویل و وارد شدن به چرخه حمل و نقل است

نوری با اشاره به برنامه شهرداری برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی ابراز می‌کند: تاکنون ۱۲ دستگاه اتوبوس و ۸ ون تحویل داده شده است اما مابقی به دلیل بدقولی خودروساز در انتظار تحویل و وارد شدن به چرخه حمل و نقل است.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری زنجان در خصوص کاهش تمایل مردم به استفاده از اتوبوس پس از تغییر مسیر اتوبوس‌ها و لزوم بازنگری در این طرح بیان می‌کند: برای این موضوع با یک مشاور قرارداده بسته شده و مطالعات اصلاح مسیر را انجام و نتایج اولیه را ارسال کردند اما هنوز قطعی نشده است.

وی ادامه می‌دهد: این مطالعات باید در کمیسیون حمل و نقل ارائه و در شورای ترافیک و شورای شهر مصوب شود که البته همه خطوط تغییر نخواهند کرد و اصلاحات برای مسیرهای دارای مشکل اعمال خواهد شد.

نوری یادآور می‌شود: البته در حال حاضر نظر مشاور برای تغییر در برخی مسیرها مثل شهرک کارمندان، نصر و آزادگان به شکل آزمایشی با هماهنگی دبیرخانه شورای ترافیک و راهور انجام و مبدأ از خیابان دلجویی پیش‌بینی شده است.

نوری در پاسخ به این سوال که فواصل زمانی حرکت اتوبوس‌ها در برخی مسیرها زیاد است، می‌افزاید: فواصل زمانی حرکت اتوبوس‌ها به مؤلفه‌های مختلفی مثل طول مسیر، تعداد اتوبوس، تعداد مسافر، ترافیک راه و سایر موارد بستگی دارد.

وی بهترین سرفاصله برای حرکت اتوبوس‌ها را ۱۵ دقیقه عنوان کرد و می‌گوید: با اضافه شدن اتوبوس‌، مینی‌بوس و ون‌ها تلاش داریم تا ضمن خدمات‌رسانی بهتر این فواصل زمانی را به استاندارد برسانیم.

چرخ های پنجر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

ایجاد ۷ معبر فرعی و احداث تقاطع غیرهمسطح

علیرضا فیروزفر، شهردار زنجان نیز در خصوص اضافه شدن روزافزون خودروها و کم عرض بودن خیابان‌ها اظهار می‌کند: در هسته مرکزی شهر با یک مشکل جدی در حوزه ترافیک مواجه هستیم و مشاوری در زمینه ساماندهی معضل عبور و مرور در این محور در حال مطالعه است.

روان سازی ترافیک مستلزم بازگشایی معابر است اما تعریض معابر اصلی موجود در هسته مرکزی شهر امکان‌پذیر نیست

وی، روان سازی ترافیک را راهبرد شهرداری در سال جاری خوانده و می‌گوید: این کار مستلزم بازگشایی معابر است اما تعریض معابر اصلی موجود در هسته مرکزی شهر امکان‌پذیر نیست و چاره‌ای جز گشایش معابر فرعی نداریم.

شهردار زنجان از آماده‌سازی هفت معبر فرعی برای بازگشایی خبر داده و می‌افزاید: تلاش داریم این هفت محور را در اسرع وقت زیر بار ترافیک ببریم که برخی از آن‌ها آماده است و تملک تعداد محدودی از واحدها باقی مانده است. وی تصریح می‌کند: مشکل قابل توجه در توسعه شهر زنجان این است که بعد از بزرگ شدن و گسترش شهر، مرکزیت شهر همچنان در همان بافت قبلی مانده و این موضوع مشکلات متعدد ترافیکی به بار آورده است.

فیروزفر بیان می‌کند: طرح بازگشایی خیابان قزلباش، ادامه خیابان ۱۱ اعتمادیه، طرح بازگشایی خیابان شیخ فضل‌الله نوری، طرح بازگشایی خیابان خواجه نصیر، تکیه آقا رحیم، بازگشایی خیابان روزبه در حوزه گونیه، طرح بازگشایی در ساماندهی خیابان بوئینی، طرح بازگشایی و ساماندهی خیابان اسماعیلی، طرح بازگشایی و ساماندهی خیابان حاج شامی از برنامه‌های در دست اقدام بازآفرینی شهرداری زنجان است.

وی به احداث تقاطع غیرهمسطح شهیدان کریمی در مسیر میدان سپاه تا آرامستان شهر زنجان اشاره می‌کند و می‌گوید: این پروژه یکی از بزرگترین طرح‌های ترافیکی تاریخ زنجان است که با اعتبار یک هزار میلیارد تومان برای روان‌سازی ترافیک غرب زنجان به اجرا گذاشته خواهد شد.

چرخ های پنجر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان

شهردار زنجان با بیان اینکه ناوگان عمومی شهر دچار مشکل است، یادآور می‌شود: ۷۰ درصد هزینه تأمین ناوگان عمومی بر عهده دولت و ۲۰ درصد آن بر عهده شهرداری است و چند سال است که سهم شهرداری پرداخت شده و منتظر انجام تکالیف دولت هستیم.

مسیر دوچرخه‌سواری نیازمند بررسی کارشناسی است

مجید ناصحی‌مقدم، رئیس شورای شهر زنجان در پاسخ به این سوال که چرا طرح ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری در شهر زنجان مغفول مانده است، عنوان می‌کند: چند سال قبل یک مسیر دوچرخه‌سواری از گلشهر تا میدان انقلاب تعیین شده و هر سال هم برای آن بودجه اختصاص می‌دهیم اما باید در آن بازنگری شود.

وی با اشاره به اینکه این مسیر خیلی مورد استقبال شهروندان نخواهد بود، ادامه می‌دهد: ابتدا باید هدف از ایجاد این مسیر را مشخص کنیم که هدف برای تفریح و ورزش است یا حل مشکلات ترافیکی و سلامتی و بر این اساس موقعیت آن را در مکان‌هایی مثل گاوازنگ یا هسته مرکزی شهر انتخاب کنیم که نیازمند بررسی کارشناسی است.

رئیس شورای شهر زنجان در مورد نبود حمل و نقل ترکیبی در شهر نیز خاطرنشان می‌کند: این موضوع در طرح جدید ترافیک پیش‌بینی شده و در آن استفاده از تاکسی، اتوبوس، ون و مینی‌بوس لحاظ شده است.

بر اساس نظر مردم و مسئولان ایجاد خیابان‌های فرعی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری، اصلاح مسیر و بهبود عملکرد ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش سرعت جابه‌جایی مسافران و در نتیجه کاهش استفاده از خودروهای شخصی قدری می‌تواند به گره‌گشایی از ترافیک شهر کمک کند که همه این موارد نیازمند عزم جدی دولت و مسئولان برای تحقق راهکارها است.

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « چرخ‌های پنچر حمل و نقل عمومی در شهر زنجان » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *