رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس در رفسنجان برگزار می‌شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس در رفسنجان برگزار می‌شود

ایسنا/کرمان دبیر رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس گفت: اولین رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس در رفسنجان برگزار می‌شود و صاحبان ایده در این حوزه می‌توانند تا پایان آبان‌ماه امسال در دبیرخانه این رویداد ایده خود را ثبت کنند.

روح‌الله ابوالهادی امروز، ۲۶ شهریورماه در نشست خبری با موضوع رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس در محل مرکز نوآوری شهید ستاری رفسنجان اظهار کرد: یکی از موضوعات مغفول مانده در منطقه و مرتبط با صنعت مس، صنایع پایین دستی مس است که رونق این حوزه می‌تواند در اشتغالزایی، ارزش افزوده و اقتصاد کشور اثرگذار باشد و به رفع مشکلات کمک کند.

وی افزود: از اهمیت دیگر صنایع پایین‌دستی مس می‌توان به جلوگیری از خام فروشی اشاره کرد که  اگر رسانه‌ها با مسئولیت‌پذیری در این سلسله رویداد که سندش هم آماده شده کمک کنند می‌توانیم با استفاده از علم و دانش رسانه‌ای و اعتمادسازی، با جامعه هدف در اقصی نقاط کشور ارتباط گیری بهتری داشته باشیم و در این عرصه موفق‌تر عمل کنیم.

ابوالهادی بیان کرد: این رویداد در هفت حوزه تخصصی شامل ساختمان، مخابرات و الکترونیک، زیرساخت، حوزه شیمیایی، حمل و نقل، انرژی‌های نو و صنایع غیر الکتریکی طراحی و بخش‌بندی شده و دلیل این کار هم برقراری ارتباط مستقیم و تخصصی با مخاطبان و صاحبان فناوری در حوزه خاص خودشان است.

مدیر مرکز شتاب‌دهی شهید ستاری و مسئول دبیرخانه این رویداد افزود: شرکت مس با همکاری دانشگاه ولی‌عصر(عج) به بحث صنایع پایین‌دستی ورود کرده و برای اولین‌بار این اتفاق مهم رقم می‌خورد و این رویداد می‌تواند امیدبخش باشد.

هاب توانمندی‌های علمی کشور در رفسنجان

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان نیز در این نشست خبری با اشاره به روند اقتصاد دنیا، انقلاب صنعتی و عصر دیجیتال اظهار کرد: در عصر حاضر که به دنبال دیجیتالی کردن صنایع است بر اساس ابردیتاها نباید عقب بمانیم و برای جبران عقب ماندگی باید از فرصت استفاده کنیم.

رضا رنجبرکریمی با اشاره به ایجاد دانشگاه‌ها، پردیس علم و فناوری، ایجاد شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد در رفسنجان در چهار دهه گذشته، در ادامه عنوان کرد: کشورهایی مانند بلژیک، آلمان و ژاپن منابع خدادادی را در اختیار ندارند و مس خام را از ایران دریافت و صنایع پایین دستی تولید می کنند و چندین برابر ارزش افزوده برای کشورشان ایجاد می‌کنند و نتیجه آن رفاه اجتماعی و رفع بیکاری است. لذا هرجا علم توسعه پیدا کرد و به دنبال آن نوآوری و تشکیل اکوسیستم پدید آمد سبب تحول می‌شود و اقتصاد دانش‌بنیان شکل می‌گیرد و رفاه اجتماعی به وجود می‌آید.

وی گفت: دانشگاه به تنهایی نمی‌تواند سبب ساز یک رخداد عظیم باشد. رسالت اصلی دانشگاه متمرکز بر آموزش و پژوهش است و شرکت‌های تولیدی هم تمام تمرکزشان بر تولید است لذا اکوسیستم نوآوری را باید در رفسنجان با محوریت دانشگاه شکل داد و همه دخیل باشند که بتوان کارهای عظیم انجام داد.

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان تصریح کرد: مخاطبان و جامعه هدف این سلسله رویداد مهم و ملی توسعه صنایع پایین دستی مس شامل اساتید، کاسبان، صنعتگران، شرکت‌های دانش بنیان، دانشجویان صاحب ایده و تمام کسانی هستند که احساس می‌کنند ایده دارند و البته شرکت مس، مسئولان، شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد، دانشگاهیان و غیره همه باید پای کار آیند تا رویداد ملی صنایع پایین دستی مس به خوبی رقم بخورد.

وی با بیان این‌که همه توانمندی‌های کشور در رفسنجان وجود ندارد، افزود: هنر این است که همه توانمندی‌ها را در رفسنجان جمع کنیم لذا دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان هم استقبال کرده و به خاطر دارا بودن پشتوانه علمی می‌تواند زمینه فنی، پژوهشی و تجاری سازی را برای صنعت مس فراهم سازد تا با کمک و استفاده از توانمندی‌های دانشگاه‌های دیگر در کشور اعم از دانشگاه شریف، شهید بهشتی، اصفهان و غیره به ایجاد ارزش افزوده حوزه مس کمک شود.

رنجبرکریمی اظهار کرد: در رفسنجان پتانسیل خوبی برای این تحولات وجود دارد و به‌ویژه در بحث تحولات در صنایع مس باید ورود کنیم. خام‌فروشی هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند، بنابراین عقل و منطق حکم می‌کند که به فکر ارزش افزوده باشیم.

جزئیات بیشتر از سلسله رویداد صنایع پایین‌دستی مس

رئیس توسعه کسب‌وکار مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نیز در ادامه این نشست خبری اظهار کرد: این رویداد در هفت حوزه تخصصی ساختمان، مخابرات و الکترونیک، زیرساخت، حوزه شیمیایی، حمل و نقل، انرژی های نو و صنایع غیر الکتریکی طراحی و بخش بندی شده و این رویداد مدل بی‌نظیر در راستای تولید ارزش افزوده از منابع معدنی(فلز مس) در کشور است و امیدواریم الگویی برای بقیه معادن کشور باشد.

ابوالفضل احمدی ادامه داد: نخستین مرکز نوآوری صنایع معدنی(مرکز نوآوری شهید ستاری رفسنجان) با همکاری شرکت مس و دانشگاه این رویداد را برگزار می‌کند و ویژگی مثبت و امیدوار کننده‌اش این است که برگزارکنندگان این رویداد و حامیان به آی پی و مالکیت معنوی دست نمی‌برند و  فناور تا مرحله سرمایه‌گذاری؛ صاحب ۱۰۰ درصد فناوری و ایده است.

وی با اشاره به اینکه در این رویداد فرصت خوبی برای فناوران سطح کشور ایجاد شده که شرکت کنند تا بتوان در کشور به ارزش افزوده در فلز مس دست پیدا کنیم، گفت: رویداد بدین صورت است که فناوران سراسر کشور طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری را تا پایان آبان ماه در دبیرخانه ثبت نموده و خدمات مشاوره‌ای داده می‌شود و برای مرحله ارزیابی به کمیته داوری ارسال می‌شوند و دو هفته بعد نتیجه داوری اعلام و اختتامیه رویداد هفته اول آذرماه برگزار می‌شود.

به گفته احمدی، از آنجایی که این موضوع، سلسه رویداد است و تا ۱۸ ماه آینده این سلسله رویداد در قالب چهار زیر رویداد برگزار می‌شود، هفته اول آذر ماه مراسم اختتامیه زیر رویداد نخست است و این اختتامیه هم مصادف با افتتاحه رویداد دوم است. بقیه زیر رویدادها هم در برنامه‌های آتی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « رویداد ملی توسعه صنایع پایین‌دستی مس در رفسنجان برگزار می‌شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *