سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند

طبق آخرین آمارهای رسمی، بیش از ۱۱ هزار نفر در سیل ویرانگر لیبی جان خود را از دست دادند و عملیات جست‌وجو برای پیدا کردن اجساد قربانیان این فاجعه طبیعی و بی‌سابقه در این کشور بعد از گذشت یک هفته از وقوع آن همچنان ادامه دارد.

​به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، در پی سیل مرگبار ناشی از توفان مدیترانه‌ای موسوم به «دانیل»، دست‌کم ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر در لیبی کشته شدند و هزاران نفر دیگر نیز همچنان مفقود هستند.

مقام‌های محلی می‌گویند که آمار کشته‌شدگان از حدود ۶۰۰۰ تا ۱۱ هزار نفر متغیر است و با توجه به آمار هزاران مفقودی، شهردار «درنه» گفته است که شمار جان‌باختگان می‌تواند به ۲۰ هزار نفر هم برسد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز تخمین می‌زند که بیش از ۹۰۰۰ نفر در پی وقوع سیل همچنان مفقود هستند.

شهر «درنه» در شرق لیبی از این حادثه طبیعی، بیشترین آسیب را دیده است و کارشناسان می‌گویند علت آن این است که در پی وقوع سیل، دو سد در این شهر فروریخته است.

گفته می‌شود به دلیل شمار بالای قربانیان، اجساد در گورهای دسته جمعی در مناطق روستایی درنه به خاک سپرده شده‌اند. در همین حال، منابع رسمی نیز اظهار کرده‌اند که تاکنون حداقل ۳۰۰۰ نفر در گورهای دسته جمعی دفن شده‌اند.

سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند
​ عکس: آناتولی

فروریختن دو سد در نتیجه بارندگی‌های شدید در این شهر خسارات گسترده و تلفات بسیاری برجای گذاشته است. به گفته آژانس مهاجرت سازمان ملل، تاکنون بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ نفر در اثر سیل در لیبی آواره شده‌اند.

سخنگوی یک سازمان امدادی گفته است: به دلیل وسعت خرابی ها در این شهر، تلاش برای هماهنگ کردن عملیات امدادرسانی به «کابوس» تبدیل شده است.

دادستان ارشد شرق لیبی هم تحقیقاتی را درباره فروریختن دو سد که باعث جاری شدن سیل بی‌سابقه در این منطقه شده، آغاز کرده است.

جمعیت متراکم ساکن در کنار سد

بنابر اعلام یورونیوز، سیلی که منجر به تخریب دو سد در منطقه درنه شد در یک منطقه بسیار متراکم به لحاظ جمعیت روی داده است. توفان ابتدا کلان شهر «بنغازی» را تحت تاثیر قرار داد و سپس سواحل شرقی لیبی را به سمت شهرهای منطقه «جبل الاخضر» واقع در شمال شرقی این کشور مانند درنه درنورید.

نکته عجیب و قابل توجه این است که دو سد قرار گرفته روی رودخانه «وادی ورنه» دقیقا برای محافظت از شهر در برابر سیل ساخته شده بودند.

گفته می‌شود پس از تعمیرات قابل توجهی که چند سال پیش توسط دولت لیبی در این سد انجام شده بود، افراد بیشتری در طول سال‌های اخیر در این شهر ساکن شدند زیرا در آنجا احساس امنیت می‌کردند.

سازمان جهانی بهداشت ۲۹ تُن لوازم کمکی به مناطق سیل‌زده لیبی ارسال کرد

سازمان جهانی بهداشت در پی سیل مرگبار لیبی با هزاران کشته و آواره، ۲۹ تن مواد و لوازم مورد نیاز و کمکی به مناطق سیل‌زده در این کشور ارسال کرده است.

این تجهیزات شامل داروهای ضروری، تجهیزات جراحی و تجهیزات پزشکی است. همچنین در بین این تجهیزات ارسالی، وسایلی برای جابه‌جایی مناسب و دفن قربانیان نیز وجود دارد.

دکتر «احمد زوئیتن»، نماینده سازمان جهانی بهداشت در لیبی در این باره گفت: این یک فاجعه با ابعاد گسترده است. ما بابت جان باختن هزاران نفر در این حادثه ناراحت هستیم و افکار ما با خانواده‌هایی است که عزیزان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: ما متعهد به ارائه حمایت‌های لازم برای بازگرداندن خدمات بهداشتی به جمعیت آسیب‌دیده در شرق لیبی هستیم.

لیبی در مناطق سیل‌زده وضعیت فوق العاده اعلام کرده است

مقامات لیبی روز شنبه در مناطق سیل‌زده در این کشور واقع در شمال آفریقا وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند.

«حیدر السایه»، رئیس مرکز ملی کنترل بیماری‌ها در «طرابلس» در بیانیه‌ای دراین‌باره گفت: ۱۵۰ نفر بر اثر نوشیدن آب آلوده در شهر درنه مسموم شده‌اند.

السایه همچنین اظهار کرد که آب موجود در شهر درنه برای مصرف انسان مناسب نیست.

وی افزود: مرکز ملی کنترل بیماری‌ها تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری در مناطق سیل‌زده شرق کشور به مدت یک سال وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند

شهر بندری درنه قبل از وقوع این سیل ویرانگر حدود ۹۰ هزار نفر جمعیت داشت. اکنون خیابان‌های این شهر پوشیده از گل و لای و پر از وسایل نقلیه واژگون شده است.

سازمان ملل گفته است که نزدیک به یک میلیون نفر در لیبی در پی وقوع این سیل به کمک‌های بشردوستانه فوری نیاز دارند. این سازمان همچنین درخواست کمک اضطراری چند میلیون دلاری کرده است.

جاده‌ها و پل‌ها در شهر درنه تخریب شده‌اند و این وضعیت، مانع رفت و آمد به داخل و خارج شهر شده است.

تعداد زیادی از اجساد قربانیان همچنان در زیر ساختمان‌های فروریخته در این شهر هستند و در حال حاضر خطر بروز بیماری‌ها، زندگی بازماندگان را با خطر مواجه کرده است. بازماندگان شهر درنه همچنین با کمبود دارو و آب سالم روبرو هستند.

«عماد الطرابلسی»، وزیر کشور لیبی تاکید کرده است که مقامات در حال بررسی خطرات بهداشتی در شهر درنه هستند و درباره خطر شیوع احتمالی بیماری‌ها تصمیم گیری می‌کنند.

یک‌پنجم جمعیت کشته یا مفقود شده‌اند

«یسرا الباگیر»، خبرنگار اسکای نیوز در آفریقا گفت: حداقل ۲۰ درصد از جمعیت شهر درنه کشته یا مفقود شده‌اند.

بیل‌های مکانیکی برای یافتن مفقودشدگان به کار گرفته شده‌اند با این حال تعداد آنها به اندازه کافی نیست. گفته می‌شود تنها سه یا چهار بیل مکانیکی در این شهر دیده شده است.

«الصدیق السو»، دادستان کل لیبی روز جمعه گفت که دفتر او، مدیریت سد و مقام مسوول منابع آب را احضار کرده است.

او گفت که تحقیقات روی اعتبارات تخصیص یافته برای نگهداری سدها متمرکز است و بعد هم تاکید کرد: گزارش‌هایی مبنی بر اینکه قبل از سیل، ترک‌هایی در سد دیده شده دریافت کرده است.

او ادامه داد: به شهروندان این اطمینان را می‌دهم با هرکسی که مرتکب اشتباه و سهل انگاری شده، برخورد قاطع صورت خواهد گرفت. دادستانی علیه او پرونده کیفری تشکیل خواهد داد و او را محاکمه خواهد کرد.

مقامات هشدار داده‌اند که ممکن است تعداد کشته‌ها بیشتر شود چرا که بیماری‌های مختلف احتمالا در شهر از طریق آب منتقل خواهد شد.

«ابراهیم العربی»، وزیر بهداشت دولت غربی لیبی مستقر در طرابلس نیز گفت که مطمئن است آب‌های زیرزمینی با اجساد، حیوانات مرده، زباله‌ها و مواد شیمیایی آلوده شده است. او گفت: از مردم می‌خواهیم که به چاه‌های درنه نزدیک نشوند.

این فاجعه پس از سال‌ها جنگ داخلی بین دولت‌های رقیب رخ داده است. البته دولت‌ها سعی در حل مشکلات داشته‌اند اما تلاش‌ها به دلیل سردرگمی، مشکلات در دریافت کمک‌ها به مناطق آسیب دیده، تخریب زیرساخت‌های درنه از جمله چندین پل با مشکل مواجه بوده است.

پس از وقوع توفان و سیل مرگبار، پارلمان لیبی در شرق این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد. «عبدالحمید دبیبه»، نخست‌وزیر دولت موقت طرابلس نیز در تمام شهرهای آسیب‌دیده سه روز عزای عمومی اعلام کرد و آن‌ها را «مناطق فاجعه‌زده» خواند.

خرابی‌ها، مانع از کمک رسانی به درنه می‌شود

خسارات وارده به جاده‌ها و دیگر زیرساخت‌ها در شهر درنه، مانع رسیدن کمک‌ها به بازماندگان شده است.

ویرانی عظیم برجا مانده ناشی از سیل، بازماندگان در این شهر را برای دریافت کمک های بشردوستانه با مشکل مواجه کرده است.

در همین حال، جمعیت هلال احمر لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: بخش شرقی شهر درنه در پی وقوع سیل غیرقابل دسترس شده است.

این سازمان گفت: کمبود غذا، دارو و آب آشامیدنی در شرق درنه وجود دارد.

سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند

«مارتین گریفیث»، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه نیز بر دشواری کمک رسانی به بازماندگان در شرق لیبی تاکید کرد.

گریفیث در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: در حالی که سطح واقعی تخریب و ویرانی هنوز مشخص نشده است، سازمان ملل متحد و شرکای آن به طور کامل بسیج شده اند تا کمک های سریع به جمعیت آسیب دیده ارائه و از تلاش های امدادی مقامات محلی نیز حمایت کنند.

یکی از بازماندگان لیبیایی که نام خود را «سهیب الفرجانی» ذکر کرده در پیامی که توسط فعالان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، گفت: بعضی از مردم درنه در شرف مرگ ناشی از گرسنگی هستند.

بی توجهی ساکنان به وضعیت اضطراری و هشدارها

توفان دانیل پیش از رسیدن به سواحل لیبی، هفته گذشته یونان، بلغارستان و ترکیه را درنوردیده و ضمن تخریب مناطقی بر اثر باران‌های سیل‌آسا دستکم ۲۷ کشته بر جای گذاشته بود.

در لیبی از سوی مقامات به ساکنان مناطق شرقی هشدار داده شد که این توفان در حال حرکت به سمت سواحل کشور است و ساکنان باید خود را برای مقابله با آن آماده کنند.

مرکز هواشناسی لیبی نیز پیش‌تر در این زمینه هشدار داده بود و بر همین اساس مسوولان دولتی در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند.

با این حال آنچه مسوولان از آن به عنوان توفند مدیترانه‌ای نام برده و به نسبت به خطرناک بودن آن هشدار داده بودند به نظر از سوی جمعیت ساکن در کشور آنچنان که باید جدی گرفته نشد و نسبت به توصیه‌ها نیز بی‌توجهی صورت گرفت.

سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند

توفان دانیل روز یکشنبه گذشته، دریای مدیترانه را درنوردید و پس از رسیدن به لیبی به ویژه در شرق کشور جاده‌ها و ساختمان‌ها را ویران کرد. توفان و سیل علاوه بر درنه به شهرهای ساحلی دیگر در شرق لیبی نیز آسیب فراوان رسانده است.

کارشناسان و دانشمندان علوم آب و هوایی، شکل‌گیری سامانه‌های شدید و غیرمعمول جوی نظیر توفان و سیل که به ویژه در تابستان امسال (۲۰۲۳) بسیاری از نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده و ادامه دارد، ناشی از تغییرات اقلیمی و به طور مشخص، گرم شدن کره زمین می‌دانند که به تشدید توفان‌ها، بارش‌ها و سیلاب‌ها در فصل جاری دامن زده است.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

هشت سال گذشته داغ‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریبا به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

انتهای پیام​

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « سدهایی که قرار بود مراقب «درنه» باشند، بلای جانش شدند » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *