سرویس امنیتی گرجستان از دسیسه حامیان ساکاشویلی برای کودتا خبر داد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: سرویس امنیتی گرجستان از دسیسه حامیان ساکاشویلی برای کودتا خبر داد

سرویس امنیت داخلی گرجستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشور با تهدید ناآرامی‌های خشونت آمیزی که توسط نزدیکان میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق سازماندهی شده‌اند، مواجه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه راشاتودی، سرویس امنیت داخلی گرجستان (SUS) در بیانیه‌ای ویدیویی که روز دوشنبه منتشر کرد، تصریح داشت، حلقه نزدیکان میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق این کشور که هم اکنون به جرم سواستفاده از قدرت زندانی است، در مقام کودتاچی برای “تغییر دولت گرجستان با توسل به خشونت” و با الگوبرداری از کودتای سال ۲۰۱۴ اوکراین مشهور به “کودتای میدان”، برنامه‌ریزی کرده‌اند.

سرویس امنیت داخلی گرجستان اعلام کرد، این توطئه گران به دنبال اجرای برنامه خود برای راه انداختن ناآرامی‌های خشونت آمیز در بازه زمانی اکتبر تا دسامبر بوده و دسیسه آنها با گزارش نهایی بروکسل درباره وضعیت نامزدی گرجستان برای عضویت در اتحادیه اروپا مرتبط است.

در بیانیه این سرویس امنیتی آمده است: توطئه گران انتظار دارند نتیجه گزارشی که منتشر می‌شود منفی باشد و قصد دارند از این موضوع به نفع خود استفاده کرده و “زمینه مساعدی برای ناآرامی‌های عمومی” از طریق شبکه‌های اطلاعاتی خود ایجاد کنند.

سرویس امنیت داخلی گرجستان اعلام کرد، لیست این کودتاچیان شامل گیا لوردکیپانیدزه، معاون سابق وزیر کشور در دولت ساکاشویلی که در سال ۲۰۲۲ معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین شد، است. همچنین یکی دیگر از این توطئه‌گران، ماموکا مامولاشویلی، مشاور سابق وزیر دفاع گرجستان در دولت ساکاشویلی است؛ او سابقه تشکیل یک گروه شبه نظامی تحت عنوان “لژیون گرجستان” را دارد که در سال ۲۰۱۴ در دونباس در حمایت از کی‌یف جنگیده و بعدا در سال ۲۰۱۶ به طور رسمی به نیروهای مسلح اوکراین ملحق شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است: “این گروه همچنین شامل چند پشتیبان دیگر ساکاشویلی در داخل گرجستان و خارج از آن بوده و از سمت “کشورهای خارجی هماهنگ شده و حمایت مالی دریافت می‌کند.” سرویس امنیت داخلی گرجستان اعلام داشت، “اطلاعات راستی آزمایی شده” نشان می‌دهند، این کودتاچیان همچنین یک اردوگاه آموزشی برای جوانان گرجستانی در مرز بین اوکراین و لهستان ایجاد کرده‌اند تا آنها را برای یک “سناریوی انقلابی” بالقوه خشونت آمیز آماده کنند.

این سرویس امنیتی با تاکید بر اینکه آنها در حال حاضر چندین سناریوی بالقوه برای کودتا را در دست دارند، افزود که این سناریوها شامل ایجاد کمپ با برپایی چادر در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، مسدود کردن دسترسی به ساختمان های دولتی، منفجر کردن بمب در کمپ‌های چادری برای ایجاد تلفات در شهروندان و ایجاد جرقه درگیری بین معترضان آتی و پلیس هستند.

سرویس امنیت داخلی گرجستان تصریح داشت: این اولین طرح از این دست برای برانگیختن ناآرامی در گرجستان نیست و توطئه‌گران فعلی ریسک بسیار بالاتری ایجاد و امنیت کشور را تهدید کرده‌اند.

این سرویس امنیتی متعهد شد که تمام اقدامات لازم را برای دفع این خطر و همکاری با “سازمان‌های مربوطه در کشورهای شریک” اتخاذ کند، اما مشخصا از هیچ اقدام خاصی اسم نبرد.

ساکاشویلی در سال ۲۰۱۲ از ریاست جمهوری گرجستان برکنار شد و به آمریکا گریخت. او پس از مدت کوتاهی فعالیت سیاسی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در اوکراین، به گرجستان بازگشت. او در حال حاضر در حال گذراندن حکم شش سال حبس به اتهام سوء استفاده از قدرت بوده در حالی که سال گذشته میلادی با اتهامات دیگری از جمله توسل به خشونت برای متفرق کردن اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۰۷ تفلیس مواجه شد. او محاکمه قضایی خود را دارای انگیزه سیاسی دانسته است. مدافعان او ادعا می‌کنند که ساکاشویلی وزن زیادی را در زندان از دست داده و مراقبت‌های پزشکی کافی دریافت نمی‌کند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « سرویس امنیتی گرجستان از دسیسه حامیان ساکاشویلی برای کودتا خبر داد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *