کاوش‌های باستان‌شناسی تپه “قلاکتی” مازندران در نمایشگاه عکس آمل به نمایش درآمد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: کاوش‌های باستان‌شناسی تپه “قلاکتی” مازندران در نمایشگاه عکس آمل به نمایش درآمد

ایسنا/مازندران نمایشگاه گزیده یافته‌های دو فصل گذشته باستان‌شناسی در تپه “قلاکتی” سرخرود شهرستان محمودآباد با نمایش عکس‌های به‌دست آمده از یافته‌های کاوشگران و باستان‌شناسان از جمله کتیبه پهلوی و مهرهای شاه ساسانی در نگارخانه استاد زرشناس شهرستان آمل، در معرض دید عموم قرار گرفت.

در این نمایشگاه، آثار باستانی کشف شده از دوره‌های عصر آهن، اشکانی – ساسانی و دوره اسلامی که پس از دو مرحله کاوش در تپه تاریخی “قلاکتی” سرخرود کشف شد، در قالب نمایشگاه عکس در شهرستان آمل به نمایش عموم گذاشته شد.

دیگر اشیای تاریخی کشف‌شده در تپه تاریخی قلاکتی سرخرود که در نمایشگاه عکس “در مسیر باستان‌شناسی” شهرستان آمل به نمایش گذاشته شده است، شامل کاسه‌های سفالی متعلق به قرون اولیه اسلامی (حدود  قرن ۳ تا ۶ هجری قمری)، سفال لعاب‌دار فیروزه‌ای متعلق به دوره میانه اسلامی، قاشق مسی و مهره گچی متعلق به دوران اسلامی، سکه مسی متعلق به دوران متاخر اسلامی و مجموعه سردوک سفالی ساده و لعاب‌دار متعلق به دوران تاریخی و اسلامی، سنگ وزنه مسی متعلق به دوران تاریخی و نعل آهنی متعلق به دوران اسلامی است.

کاوش‌های باستان‌شناسی تپه "قلاکتی" مازندران در  نمایشگاه عکس آمل به نمایش درآمد

سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه قلاکتی سرخرود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: هدف از برپایی این نمایشگاه و نمایش عکس‌هایی از آثار به دست آمده از دو کاوش در سایت باستانی و تاریخی ” قلاکتی” سرخرود، بهره‌مندی علاقه‌مندانی است که شرایط حضور آنها در محل سایت کاوش وجود ندارد.

میثم فلاح افزود: آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه، روند ابتدایی و چگونگی کشفیات کاوش‌های باستان‌شناسی در این تپه تاریخی را روایت می‌کند.

وی ادامه داد: از شاخص‌ترین آثاری که در تپه قلاکتی سرخرود، کاوش شده و به دست آمده است، مُهر سنگی با نقش جانوری متعلق به دوره ساسانی، همچنین مهر سنگی با نقش خرگوش و پنج گل مهره با نقش‌های هندسی و طبیعی، گاو ورزا، قوچ، پرنده(مرغابی)، گوزن نشسته از دوره ساسانی در دوره‌های متفاوت کاوش از این تپه کشف شد که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه قلاکتی سرخرود با بیان این‌که برپایی نمایشگاه عکس از آثار کشف شده کاوش‌های باستان‌شناسی تاکنون در سطح مازندان بی‌سابقه بوده است، تصریح کرد: این اقدام باعث شناساندن تاریخ، هویت مردم مازندران و قدمت تاریخی سکونت در این استان را نشان می‌دهد.

فلاح اضافه کرد: این نمایشگاه به مدت یک هفته صبح و عصر در محل دائمی نمایشگاه‌های هنری استاد زرشناس در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل برای بازدید علاقه‌مندان برپا است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تپه قِلاکتی در «گِل‌محله» سرخرود محمودآباد، نخستین سایت باستانی نزدیک به نوار ساحلی مازندران است که اولین کلنگ کاوش‌های علمی باستان‌شناسی بر روی آن انجام شده است.

کاوش‌های باستان‌شناسی تپه "قلاکتی" مازندران در  نمایشگاه عکس آمل به نمایش درآمد

این تپه که در فاصله چهار کیلومتری دریای خزر قرار دارد، با شماره ۳۰۷۴۳ در سال ۱۳۹۰ ثبت ملی شده و بیش‌از یک دهه است که پژوهش‌های باستان‌شناسی بر روی آن در حال انجام است.

گمانه‌زنی فصل اول در تپه غربی بوده و کاوش در آن تا عمق حدود ۱۰ متری از سطح تپه ادامه یافت اما به دلیل وجود آب‌های زیرزمینی ادامۀ کاوش و جست‌وجو برای رسیدن به خاک بکر متوقف شد.

وی افزود: در تپه غربی قطعات سفال خاکستری ساده و بقایای معماری شامل بخشی از یک کف و آوار ساختمانی انباشته، شناسایی شده که متعلق به عصر آهن است. همچنین کاوش نخست تعدادی گِل مُهر مزیّن به نقوش جانوری، هندسی و کتیبه‌ای به خط پهلوی ساسانی نیز به دست آمد که در شمار مهم‌ترین یافته‌ها این محوطه محسوب می‌شوند.

مرحله دوم کاوش در تپه شرقی قلاکتی صورت گرفت که کشف مُهر سنگی با نقش جانوری خرگوش که نماد بانو و جنس مونث در دوره ساسانی بوده است و پیدا شدن چهار مرحله معماری برجا با مصالح آجر و خشت مرتبط با دوره تاریخی اشکانی – ساسانی و سفال‌های شاخص این دوره، از جمله دستاوردهای این فصل کاوش بوده است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « کاوش‌های باستان‌شناسی تپه “قلاکتی” مازندران در نمایشگاه عکس آمل به نمایش درآمد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *