تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود برای تسریع در ساخت مسکن

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود برای تسریع در ساخت مسکن

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود استان برای تسریع و تسهیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و خانه‌دار کردن مردم تاکید کرد.

عابدین خرّم روز دوشنبه، ۳ مهر در جلسه شورای عالی مسکن که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه طرح نهضت ملی مسکن نیاز به جدیت و پیگیری بیشتری است، گفت: الحاق اراضی روستایی مساله مهمی در ارتقای سطح مسکن روستایی و همچنین جذب مردم به مناطق و جلوگیری از مهاجرت است که نهادهای مربوطه باید گزاش دقیقی از پیشرفت این حوزه ارائه دهند.

وی همچنین بر لزوم نظارت بیشتر بر عملکرد بانک‌های استان در حوزه مسکن تاکید کرد و افزود: باید همانند سایر استان‌های کشور، عملکرد بانک‌های استان در پرداخت تسهیلات برای طرح نهضت ملی مسکن مورد ارزیابی قرارگیرد تا بتوانیم بر اساس آن تصمیم گیری کنیم.

خرّم اظهار کرد: بانک‌ها باید در پرداخت تسهیلات آن تعداد از طرح‌های مسکن که به شکل خودمالکی، شرکت عمران سهند، ستاد اجرایی و شهرداری در حال ساخت است و بالای ۶۰ درصد پیشرفت دارند، تسریع کنند و این پروژه‌ها تعیین تکلیف شوند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر لزوم صدور سریع پروانه ساخت توسط شهردای تاکید کرد و ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۴۱۰ پنج هزار و ۴۱۰ فقره پروانه ساخت توسط شهرداری در صادر شده است که این عدد در سال گذشته به پنج هزار و ۳۰۵ مورد رسیده و نشان می‌دهد که پروانه ها توسط شهرداری باید به صورت جدی، سریع و بدون معطلی صادر شوند تا این موضوع عامل کندی یا توقف در ساخت مسکن نباشد.

خرّم به موضوع خانه‌های خالی در استان اشاره کرد و گفت: این موضوع باید توسط ادارات کل تعزیرات و مسکن و شهرسازی مورد پیگری قرار گیرد تا روند افزایش مسکن خالی معکوس شده و به بازار عرضه شوند، همچنین از خانه‌های خالی مالیات اخذ شود تا از تورمی که از این حوزه به جامعه تحمیل می شود، جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه بافت فرسوده یکی از اصلی ترین بسترهای ساخت مسکن است، گفت: تکلیف بافت تاریخی تبریز هم باید به سرعت مشخص و پیگیری‌های لازم انجام شود.

وی ادامه داد: بسترسازی برای ساخت مسکن در بافت فرسوده هم باید با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد، زیرا زیرساخت های لازم از قبیل برق، آب و گاز در این مناطق وجود دارد و هزینه ساخت مسکن به نسبت مناطق دیگر پایین‌تر است.

رئیس جمهور در جلسه امروز شورای عالی مسکن دستور داد: ظرف دو هفته راهکارهای تسریع در تامین تسهیلات بانکی ساخت مسکن از جمله خط اعتباری ویژه بانک مسکن بررسی و اعلام نظر شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، ۷۳ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در استان آذربایجان شرقی در دست ساخت است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار حوزه مهندسی عمران و ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود برای تسریع در ساخت مسکن » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *