چه خبر از کار و عیدی کارگران؟

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: چه خبر از کار و عیدی کارگران؟

تاکید بر پرداخت عیدی کارگران با حقوق بهمن ماه، افتتاح ۱۰۰۰ پروژه فنی و حرفه‌ای به مناسبت دهه فجر،اجرای طبقه بندی مشاغل در ۱۰۰۰ کارگاه مشمول قانون کار و شناسایی ۸۰ تعاونی صادراتی در استان تهران از مهم ترین عناوین خبرهای حوزه کار و تعاون در هفته جاری بود.

به گزارش ایسنا، در هفته ای که گذشت رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بر لزوم پرداخت عیدی و پاداش کارگران تا قبل از پایان سال تاکید کرد و گفت: کارفرمایان نباید عیدی کارگران را به سال بعد موکول کنند و در صورت امکان با حقوق بهمن ماه عیدی را به دست کارگرانشان برسانند.

فتح الله بیات همچنین با اشاره به مصوبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ هیات وزیران که در آن حداکثر مدت موقت برای کارهایی که ماهیت آنها جنبه غیر مستمر و غیر دائم دارد، چهار سال تمام تعیین شده است بر لزوم دائمی شدن قراردادهای کارگران از بهمن ماه تاکید کرد و گفت: همه کسانی که به مدت چهار سال در کار موقت حضور داشتند، طبق این مصوبه قراردادهای آنها از بهمن ماه باید به قرارداد دائم تبدیل شود.

افتتاح و بهره برداری از ۱۰۰۰ پروژه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به مناسبت دهه فجر از دیگر رویدادهای این هفته بود.

به گفته مهرداد عظیمی – رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای – این پروژه ها شامل پروژه های دولتی و غیردولتی از جمله کارگاههای آموزشی، واحدهای پذیرنده محیط کار واقعی و کارگاههای سنجش مهارت است که با اعتبار بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال به مرحله بهره برداری رسیده اند.

علی حسین رعیتی فرد – معاون روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی- نیز این هفته از هدفگذاری اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در بیش از ۱۰۰۰ واحد کارگری خبر داد و گفت: در دو سال دولت سیزدهم اقدامات موثری در حوزه طبقه‌بندی مشاغل صورت گرفته است.

وی عملکرد اجرای این طرح در پایان ۹ ماهه امسال را مطلوب دانست و گفت:با عملیاتی شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های مشمول، عدالت مزدی محقق و رضایت جامعه هدف تامین خواهد شد.

رویداد دیگر این هفته به همایش «قرارگاه آموزش ایمنی و توانمندسازی کارفرمایان کارگاه‌های زیر  ۱۰ نفر» اختصاص داشت که همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و اجرای مقاوله‌نامه ایمنی و بهداشت شغلی شماره ۱۵۵ برگزار شد.

رعیتی فرد – معاون روابط کار وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی – در این همایش از کاهش ۱۴ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و بیشترین نرخ حوادث را مربوط به ساختمان‌سازی دانست.

شناسایی ۸۰ تعاونی صادراتی در استان تهران خبر دیگری بود که سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران اعلام کرد،

آنطور که محمد آذرپناه گفته صرف‌نظر از مشوق‌های قانونی و تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته باید شرایط و بستر صادرات بخش تعاون  بیش از پیش فراهم و از ظرفیت اتاق‌های تعاون در جهت فعالیت‌های صادرات محور تعاونی‌ها استفاده شود.

آرش فراز – دبیر مجمع عالی نمایندگان کارگران – نیز این هفته با اشاره به فرایند بررسی پیش نویس لایحه امنیت شغلی در هیأت دولت، اظهار کرد:پیش نویس لایحه امنیت شغلی توسط وزارت کار تهیه و یک‌ماه قبل تقدیم هیات دولت شده است تا بعد از تشریفات مربوطه و تصویب نهایی در هیات دولت جهت تکمیل مراحل به مجلس برود.

وی امنیت شغلی را مطالبه اصلی کارگران در بحث قراردادهای کار دانست و تصویب این لایحه را بزرگترین عیدی هیات دولت به جامعه کارگری تعبیرکرد.

سمیه گلپور – رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران – نیز در نشستی بر لزوم حفظ جایگاه این تشکل در جلسات شورای عالی کار و مجامع تصمیم ساز تاکید کرد و اجرای طرح مزد منطقه ای در کشور را فاقد زیرساخت‌های لازم دانست.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « چه خبر از کار و عیدی کارگران؟ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *