روایت شاهدان عینی از کشتار «رفح»

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: روایت شاهدان عینی از کشتار «رفح»

شهر رفح در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه، این هفته ظرف یک ساعت شاهد شدیدترین بمباران‌ و عملیات نظامی از زمان آغاز جنگ رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ بود که جان حدود ۱۰۰ فلسطینی را گرفت.

به گزارش ایسنا، بامداد دوشنبه جنگنده‌ها، ناوهای جنگی و توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی حملات شدید و همزمانی را علیه خانه‌ها و مساجد رفح آغاز کردند که ده‌ها شهید و صدها زخمی و ویرانی گسترده‌ای را به‌ویژه در اردوگاه «یبنا» در مرکز این شهر بر جای گذاشت.

«عائد حسنین» امام جماعت مسجد «الهدی» در رفح در حالی که روی ویرانه‌های این مسجد در اردوگاه «یبنا» ایستاده بود، گفت: شوک بزرگی بود، نیمه‌های شب با صدای بمباران و درگیری‌های شدید و لرزه‌هایی که گویی در منطقه زلزله آمده، از خواب بیدار شدیم. بمباران، مسجد را به ویرانه‌ای تبدیل و خانه‌های اطراف آن را ویران کرد و در نتیجه این حمله ۱۲ فلسطینی به شهادت رسیدند.

بمباران بامداد دوشنبه رژیم صهیونیستی دیوارها و نمای مسجد را تخریب کرد و در نتیجه آتش‌سوزی، همه جا سیاه شد و دود از ویرانه‌ها برخاست.

رفح و نگرانی‌ها از یورش زمینی

محمد احمد، جوان ۱۸ ساله فلسطینی می‌گوید: آنچه اتفاق افتاد، شبیه زلزله‌ای ویرانگر بود، منطقه ناگهان به ویرانه‌ای تبدیل شد و دود از همه جا برخاست، گویی آتش‌فشانی منفجر شد، صدای فریاد زنان و کودکانی که از بمباران وحشت کرده بودند، به گوش می‌رسید و وحشت و هراس بر کل منطقه حاکم شده بود، همه گمان می‌کردند عملیات زمینی علیه شهر آغاز شده است.

این جوان فلسطینی در ادامه گفت: پنجره‌های خانه‌ها و ساختمان‌های اطراف خرد شدند و با بلند شدن صدای پهپادها و جنگنده‌ها در منطقه و نیز صدای درگیری‌ها میان نیروهای مقاومت و ارتش اشغالگر، ترس و هراس بیشتر شد.

فاطمه قشطه، زن ۴۵ ساله فلسطینی که نشانه‌های این شوک روانی بر چهره‌اش نمایان بود، با خشم گفت: ما غیرنظامی هستیم چرا ما را بمباران می‌کنند؟ نزدیک بود زمانی که خواب بودیم سقف خانه روی سرمان فرو بریزد. رژیم اشغالگر ظرف یک ساعت در رفح کشتار بزرگی را مرتکب شد. بیش از ۸۰ شهید و صدها زخمی که همگی در خواب بودند و گناهی نداشتند.

مصطفی ابو سلیمه، ۳۹ ساله که در این منطقه هدف قرار گرفته، همراه با کودکانش در حال برداشتن آوارهای خانه دو طبقه‌شان بود، به «العربی الجدید» گفت: ما با بمباران غافلگیر شدیم… سعی کردم بیرون بیایم تا ببینم چه شده اما موشک‌های جنگنده‌های اسرائیلی سریع‌تر بودند و بخش‌هایی از طبقه دوم شروع به ریختن روی سرمان کرد.

ابو سلیمه و فرزندانش به شکل معجزه‌آسایی از مرگ حتمی نجات یافتند. او در این رابطه گفت: بعد از اینکه صدای موشک‌ها و جنگنده‌ها ما را بیدار کرد، یک ساعت کامل را در ترس و وحشت شدید گذراندیم.

رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه با نادیده گرفتن آشکار هشدارهای بین‌المللی درباره پیامدهای یورش به شهر مملو از آوارگان رفح، حملات هوایی شدیدی را علیه مناطق مختلف شهر رفح آغاز کرد که در نتیجه آن ده‌ها فلسطینی از جمله چند زن و کودک شهید یا زخمی شدند.

براساس اعلام وزارت بهداشت غزه، در جریان حملات هوایی و دریایی رژیم صهیونیستی در بامداد دوشنبه در شهر رفح، دست‌کم ۹۰ فلسطینی به شهادت رسیدند. جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد بیش از ۱۰۰ تن در حملات شبانه صهیونیست‌ها در رفح به شهادت رسیدند. وزارت بهداشت تحت کنترل حماس در غزه هم اعلام کرد ۹۴ فلسطینی جان خود را از دست دادند.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است دو فردی را که در ۷ اکتبر توسط حماس به اسارت گرفته شده بودند، دوشنبه در یک حمله بامدادی شامل حملات هوایی نجات داده است و این در حالیست که مقامات محلی می‌گویند حین این عملیات حدود ۱۰۰ فلسطینی در شهر رفح در جنوب غزه به شهادت رسیدند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « روایت شاهدان عینی از کشتار «رفح» » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *