ارزیابی یکپارچه ساختمان‌های ناایمن تهران به دور ازهیاهو/یک میلیمتر هم درتهران تراکم فروخته نشده

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ارزیابی یکپارچه ساختمان‌های ناایمن تهران به دور ازهیاهو/یک میلیمتر هم درتهران تراکم فروخته نشده

سخنگوی شهرداری تهران در تشریح روند شناسایی ساختمان‌های ناایمن در تهران گفت: ارزیابی یکپارچه برای ساختمان‌های ناایمن بدون هیاهو و ایجاد ناامنی در ذهن مردم پیگیری خواهد شد.

 به گزارش ایسنا، عبدالمطهر محمد خانی در نشست خبری امروز دوشنبه گفت: مسیری که شهرداری تهران در ۲۱ ماه گذشته طی کرده به عنوان هدف اصلی خدمتگزاری و بهبود شرایط شهری است که اطلاع رسانی نیز در این مسیر برای افزایش آگاهی شهروندان در مورد پروژه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بافت فرسوده در تهران وضعیت مناسبی ندارد

وی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده در شهر تهران اظهار کرد: موضوع بافت فرسوده در تهران وضعیت مناسبی ندارد و در دهه‌های گذشته نیز به میزان بافت‌های فرسوده در تهران اضافه شده است. بارها شهردار تهران تأکید کرده که بافت فرسوده مسئله‌ای نیست که در کوتاه مدت حل و فصل شود و قطعا هیچ راهی جز شتاب دادن به مسیر نوسازی شهر نخواهیم داشت.

هیچ راهی برای نوسازی به جز ارزان سازی مسکن و تسهیل ساخت مسکن وجود ندارد

وی ادامه داد: مسیری که در کمیسیون ماده ۵ و معاونت شهرسازی دنبال می‌شود به گونه‌ای است که مردم به ویژه در مناطق مرکزی و جنوبی شهر به سمتی حرکت کنند که خانه‌های خود را نوسازی کنند و طرح‌های موضوعی و موضعی نیز نوسازی شهرسازی را دنبال می‌کند. البته برخی رسانه‌ها افزایش ساخت و سازها و صدور پروانه‌ها را به عنوان نکته‌ای منفی تلقی می‌کند اما قطعا هیچ راهی برای نوسازی به جز ارزان سازی مسکن و تسهیل ساخت مسکن در تهران وجود ندارد.

به هیچ وجه تراکم فروشی نداریم

سخنگوی شهرداری تهران تأکید کرد: به هیچ وجه موضوع تراکم فروشی نداریم و حتی یک میلی متر هم تراکم فروخته نشده است. در کمیسیون ماده ۵ موضوعات محلاتی همچون کن، نفرآباد و … بر اساس مطالبه چند دهه‌ای مردم پیگیری شده و قطعا ما باید کمبودی که در حوزه ساخت مسکن در گذشته اتفاق افتاده را جبران کنیم و موضع شهرداری تهران به سمت ایجاد شرایط مناسب و عادلانه برای مردم با تأکید بر نقاط مرکزی و جنوبی شهر و تسهیل ساخت و ساز در آنها است.

سخنگوی شهرداری تهران در خصوص موضوع انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن در تهران نیز گفت: فهرستی که منتشر شد صرفا درباره موضوع حریق بود و نتیجه یک ارزیابی جامع درباره ساختمان‌های ناایمن نبوده است. یک ارزیابی یکپارچه از ایمن سازی ساختمان‌های تهران با محوریت مدیریت بحران و مشارکت دستگاه‌های دیگر آغاز شده که طی آن ۱۶ هزار ساختمان ارزیابی می‌شود. بر اساس برآورد مدیریت بحران در ۲۲ منطقه تهران پایداری ساختمان‌ها و موضوع حریق مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: بسیاری از بخش‌های شهرداری و دستگاه‌های دیگر در این موضوع درگیر هستند. مسیری که در دو سال گذشته در شهرداری تهران طی کرده‌ایم این بوده که ساختمان‌های ناایمن مشخص و مسیر قانونی ایمن سازی یا ارجاع آنها به دستگاه قضایی طی شود و بی تردید بنای ایجاد ناامنی در ذهن مردم را نداریم.

پیگیری ساختمان‌های ناایمن تهران با ارزیابی یکپارچه بدون هیاهو و آزرده کردن مردم

محمدخانی ادامه داد: شهرداری تهران متولی بخشی از این موضوع است و قرار نیست صرفا این مسیر از طریق رسانه‌ها طی شود. دوره اینکه دستگاه‌ها با هیاهوی رسانه‌ای کار خود را پیش ببرند گذشته و ما باید وظیفه خود را انجام دهیم. در حوزه ساختمان‌های ناایمن با ارزیابی یکپارچه بدون هیاهو و آزرده کردن مردم از همه ابزارها همچون ابزار انتظامی و قضایی موضوع را دنبال می‌کنیم.

لزوم توجه جدی به اتباع و میزان حضور آنها در موضوع زباله گردی 

وی درباره موضوع زباله گردی در پایتخت نیز گفت: موضوع‌های آسیب‌های اجتماعی ابعاد مختلفی دارد. در مورد موضوع زباله گردی نیز باید به مواردی همچون اتباع و میزان حضور آنها در شهر استان تهران توجه جدی داشته باشیم.

مخازن زباله با ظاهر جدید در خیابان های تهران 

به گفته سخنگوی شهرداری تهران، شهردار تهران از ابتدای حضور خود در این سمت جلسه بررسی موضوع پسماند و آسیب‌های مرتبط با آن را تشکیل داده و جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده و نتیجتا این موضوع مشخص شده که مسیر و فرآیند پسماند آسیب زا است و باید اصلاح شود. در حال حاضر نیز در یکی از خیابان‌های مرکزی تهران مخازن زباله با ظاهر جدید شروع به کار کرده و عملکرد این مخازن در حال ارزیابی است و اصلاحاتی نیز روی آن انجام شده است.

به زودی نرم افزار هوشمند پسماند رونمایی خواهد شد

وی ادامه داد: از سوی دیگر راه اندازی مراکز MRF که تفکیک را در داخل ایستگاه‌های میانی انجام می‌دهد پیگیری می‌شود. قطعا برای اصلاح فرآیند پسماند اجرا و تکمیل این طرح‌ها باید اجرایی شود. همچنین بهره گیری از نرم افزارهای هوشمند هم آغاز شده و به زودی نرم افزار هوشمند پسماند رونمایی خواهد شد.

صرف برخورد با تخلفات پیمانکاران مشکل زباله گردی حل نمی‌شود

محمدخانی تاکید کرد: برای موضوع زباله گردی به جز اصلاح فرآیند راه حل دیگری نداریم. البته در گزارشات ۱۳۷ و سازمان بازرسی تخلفات پیمانکاران در مورد بکارگیری اتباع و کودکان برخوردهای لازم از جریمه، فسخ قرارداد تا معرفی به دستگاه قضایی صورت می‌گیرد، ولی صرف برخورد مشکل حل نمی‌شود و ما تلاش می‌کنیم موضوع را از اساس حل کنیم و مادامی که وضعیت اتباع و مسائل اقتصادی و … را در تهران داریم این مشکل ادامه پیدا می‌کند.

توضیح سخنگوی شهرداری درباره تفاهم ۴۵ هزار میلیاردی و تبدیل آن به قرارداد با دستگاه‌های مختلف

سخنگوی شهرداری تهران در پاسخ به سوالی در خصوص تذکر یک عضو شورای شهر تهران درباره تفاهم ۴۵ هزار میلیاردی و تبدیل آن به قرارداد با دستگاه‌های مختلف، گفت: اگر منظور از این تفاهم موضوع تفاهم‌نامه شهرداری تهران با قرارگاه خاتم الانبیاء است این تفاهم به قوت خود باقی است و بیش از این عدد خواهد بود. خط ۱۰ مترو در تفاهم با این قرارگاه انجام خواهد شد و بخش قابل توجهی از این عدد را پوشش می‌دهد.

هنوز قرارداد امضا نشده و مسیر قانونی خود را طی می‌کند

وی افزود: در شهرداری برای جبران کندی توسعه شهر این اتفاق افتاده که از ظرفیت همه مجموعه‌هایی که سابقه قابل دفاعی داشته باشند، استفاده می‌کنیم؛ البته هنوز قرارداد امضا نشده، ولی مسیر قانونی خود را طی می‌کند و پس از آن موضوع به اطلاع اعضای شورا و عموم مردم خواهد رسید. تا کنون نیز تمام قراردادها را اطلاع رسانی کردیم و در مورد تفاهم با قرارگاه خاتم الانبیاء نیز همین مسیر طی خواهد شد.

وی در خصوص موضوع انتصابات در مجموعه شهرداری تهران نیز گفت: تغییر و تحولات در مجموعه بزرگی همچون شهرداری تهران طبیعی و دائمی است. شرکت‌ها و سازمان‌های متعددی در شهرداری وجود دارند که مدیران آنها در مسیر ارزیابی هستند. در یکسال اول مجموعه شهرداری مورد ارزیابی دقیقی قرار گرفت و کارنامه‌ای برای مسئولان ایجاد شد و نتیجه آن در تغییر و تحولات یکساله دیده شد.

جابجایی و برکناری تعدادی از شهرداران نواحی بر اساس تماس‌های شهروندی با سامانه ۱۳۷

وی افزود: تغییرات در شهرداری همانند سازمان‌های بزرگ دیگر اتفاق می‌افتد. در طول یک سال اخیر نیز این تغییرات روی داده به شکلی که تعدادی از شهرداران نواحی بر اساس تماس‌های شهروندی با سامانه ۱۳۷ جابجا یا برکنار شدند و در مورد سایر مدیران نیز این روال طی شده، فرد مورد نظر شهردار تهران برای معاونت فنی عمرانی نیز به زودی معرفی خواهد شد.

ادامه دارد…

بروزترین اخبار حوزه مهندسی عمران و ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ارزیابی یکپارچه ساختمان‌های ناایمن تهران به دور ازهیاهو/یک میلیمتر هم درتهران تراکم فروخته نشده » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *