فرمول محاسبه وزن پروفیل ۲×۲

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: فرمول محاسبه وزن پروفیل ۲×۲

به‌طور معمول در یک جدول محاسبه وزن قوطی ۲×۲ به‌ازای هر متر و براساس ابعاد و ضخامت پروفیل آن به واحد کیلوگرم نوشته شده است که این جدول به‌عنوان جدول وزنی پروفیل شناخته می‌شود. از آنجایی‌ که وزن پروفیل به‌طور مستقیم تحت‌تاثیر ابعاد آن قرار دارد، این جدول را به‌عنوان یک راهنمای کاربردی برای محاسبه وزن چنین محصولاتی در نظر می‌گیرند.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آهن، روش‌های مختلفی برای اندازی‌گیری وزن هر شاخه پروفیل قوطی وجود دارد. برخی از افراد برای محاسبه وزن پروفیل از یک فرمول ریاضی استفاده می‌کنند.

وزن قوطی ۲×۲ شش متری

انواع پروفیل قوطی در شاخه‌های 12 متری و 6 متری به تولید می‌رسند. نمونه‌های قوطی ۲×۲ شش‌متری از انواع پرکاربرد و محبوب این مقاطع به‌ حساب می‌آیند. همچنین انواع قوطی ۲×۲ شش‌متری را براساس ضخامت آن‌ها به دو گروه پروفیل سبک و سنگین تقسیم می‌کنند. به‌طورکلی پروفیل‌هایی که ضخامت کمتری یعنی به‌طور تقریبی یک تا 2 میلی‌متر دارند، به‌عنوان قوطی پروفیل سبک و پروفیل‌هایی با ضخامت بیشتر از 4 میلی‌متر به‌عنوان قوطی پروفیل سنگین در تقسیم‌بندی‌ها جای می‌گیرند.

وزن قوطی ۲×۲ شش متری سبک تولیدشده در کارخانه‌های مختلف به‌ازای هر متر بین 0.62 تا 1.18 کیلوگرم متغیر است. در حالی‌ که وزن قوطی ۲×۲ شش متری سنگین در مقایسه با نمونه‌های سبک عدد بیشتری را نشان خواهد داد.

انواع پروفیل قوطی سبک و سنگین را در صنایع مختلف همچون خودروسازی، ساختمان‌سازی، پزشکی و غیره به کار می‌گیرند. در واقع هر چه وزن این محصول به مقدار وزن اعلام‌شده در جدول وزنی پروفیل نزدیک‌تر شود، کیفیت آن بهتر و بیشتر خواهد بود. البته این بدین معنا نیست که پروفیل‌های سنگین با وزن بالا همیشه کیفیت بهتری نسبت به پروفیل‌های سبک دارند. به‌ هر حال مصرف‌کنندگان براساس نوع کاربرد خود نمونه‌های پروفیل سبک یا سنگین را انتخاب می‌کنند.

جدول وزن قوطی 2*2

فرمول محاسبه وزن پروفیل ۲×۲

به‌طور معمول کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع فولادی، پروفیل‌ها را در اشکال مربع یا مستطیل می‌سازند که به آن‌ها قوطی گفته می‌شود. از طرفی به‌واسطه اعمال تغییرات در ضخامت، طول و نوع ساختار این محصول، وزن هر متر قوطی ۲×۲ تولیدشده در کارخانه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. اندازه ضخامت هر یک از این قوطی‌های فولادی را معمولا بین 1.5 تا 8 میلی‌متر محاسبه می‌کنند.  

به‌عنوان مثال با افزایش ضخامت قوطی، وزن آن نیز افزایش پیدا می‌کند و بدین ترتیب در قیمت قوطی 2*2 امروز نیز تغییراتی ایجاد خواهد کرد. بنابراین برای محاسبه وزن دقیق این نوع پروفیل می‌توان با توجه به چگالی و جرم آهن از فرمول ریاضی زیر بهره برد:

۲*(طول (w) + عرض(H)) * ضخامت (T) * طول شاخه (L) * (چگالی آهن) ۷٫۸۶ = وزن پروفیل

این فرمول علاوه‌بر محاسبه وزن قوطی ۲×۲ برای به دست آوردن وزن سایر قوطی‌های چهارگوش و محاسبه وزن پروفیل‌های نبشی با لبه‌های مساوی یا نامساوی و همچنین نبشی سپری نیز کاربرد دارد. اطلاع از وزن قوطی ۲×۲ آهن به افراد کمک می‌کند تا هزینه‌های پروژه خود را برآورد کنند.

قیمت قوطی 20*20

 وزن هر شاخه قوطی ۲×۲

با وجود تنوع در ضخامت و طول شاخه‌های پروفیل قوطی 2 در 2، اطلاع دقیق از وزن آن‌ها به یک موضوع مهم برای خریداران تبدیل شده است. به‌ طور کلی محاسبه وزن پروفیل از آن جهت اهمیت دارد که قیمت شاخه قوطی ۲×۲ با توجه به وزن آن مشخص خواهد شد.

افراد می‌توانند وزن هر شاخه پروفیل قوطی را با استفاده از روش‌های مختلف اندازه‌گیری کنند. سریع‌ترین روش، مراجعه به سایت تولیدکننده این محصول خواهد بود. در صورت عدم دسترسی به سایت تولیدکننده محصول، افراد می‌توانند با استفاده از فرمول مخصوص یا با استفاده از جدول وزنی استاندارد، اندازه وزن هر شاخه قوطی ۲×۲ را به دست بیاورند.

البته لازم به ذکر است که در اغلب مواقع وزنی که از طریق باسکول به ‌دست می‌آید با وزن به‌دست‌آمده از طریق فرمول یا وزن ارائه‌شده در جدول وزنی کمی اختلاف نشان می‌دهد. زیرا با استفاده از جدول وزنی و فرمول وزن تقریبی قوطی ۲×۲ محاسبه می‌شود. درصورت زیاد بودن اختلاف وزن‌های به‌دست‌آمده می‌توان دریافت که احتمالا کیفیت پروفیل خریداری‌شده در سطح پایینی قرار دارد.

جمع‌بندی

پروفیل قوطی توسط کارخانه‌های مختلف و در ابعاد، طول و ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شود. پروفیل قوطی ۲×۲ بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. به همین دلیل افراد برای تعیین قیمت قوطی ۲×۲ آهن نیاز دارند که وزن این محصولات را اندازه‌گیری کنند. به‌طور معمول کارخانه‌های تولیدکننده برای محصولات خود یک جدول وزنی معتبر هم ارائه می‌دهند که در آن وزن قوطی ۲×۲ براساس ضخامت آن نوشته شده است. افراد در صورت عدم دسترسی به این جدول وزنی می‌توانند برای محاسبه وزن پروفیل از یک فرمول ریاضی استفاده کنند.

انتهای رپرتاژ آگهی

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « فرمول محاسبه وزن پروفیل ۲×۲ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *