آرزوی بازیگر ارمنی که در ایران محقق شد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آرزوی بازیگر ارمنی که در ایران محقق شد

بازیگر ارمنی شرکت‌کننده در جشنواره نمایش عروسکی گفت که شیفته ساختمان تئاتر شهر تهران و سالن اصلی این مجموعه شده و فکر می‌کند آرزوی هر بازیگر تئاتری است که روی این صحنه بازی کند.

به گزارش ایسنا، نمایش «دریاچه قو» از کشور ارمنستان از جمله آثاری بود که در بخش بین‌الملل نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک روی صحنه رفت.

بعد از اجرای این نمایش گروه اجرایی آن با مدیر کل هنرهای نمایشی و بعضی مدیران زیرمجموعه این اداره دیدار کردند و در این دیدار، بازیگر ارمنی با ابراز شیفتگی نسبت به معماری مجموعه تئاتر شهر، بازی در تالار اصلی این مجموعه را آرزوی هر بازیگری دانست.

کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی نیز با قدردانی از حضور و اجرای حرفه‌ای هنرمندان ارمنستانی، بر تداوم تبادلات فرهنگی در زمینه آموزش و همچنین اجرای نمایش عروسکی هنرمندان دو کشور در ایران و ارمنستان تأکید کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در ابتدای این دیدار که سیزدهم تیر در دفتر مدیر کل اداره هنرهای نمایشی برگزار شد، نظری با ابراز خوشحالی از حضور گروه نمایش عروسکی ارمنستان در جشنواره عروسکی تهران-مبارک، گفت: هدف هر کارگردان و هر گروه نمایشی فراهم آوردن رضایت خاطر تماشاگر از تماشای نمایش است و در مورد نمایش گروه شما، این هدف حاصل شده ‌است.

مدیر کل هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه اداره کل هنرهای نمایشی برای فراهم ‌کردن بستر لازم برای برقراری تبادلات فرهنگی و نمایشی در طول سال در ایران و در ارمنستان، همیشه آمادگی دارد، توضیح داد: انجام هماهنگی‌های لازم برای سفر و اجرای گروه‌های خارجی در ایران و نیز گروه‌های ایرانی در کشورهای خارجی، از طریق بخش بین‌الملل این اداره کل امکان‌پذیر است و این همکاری در زمینه آموزش نیز وجود خواهد داشت.

 او ادامه داد: در زمینه آموزش هنر نمایش عروسکی، امکان برگزاری دوره‌ها و تبادل استادان این هنر بین دو کشور، همواره وجود دارد.

مدیر کل هنرهای نمایشی ضمن اشاره به تعداد بالای هم‌وطنان ارمنی‌زبان در شهرهای بزرگ ایران مانند تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه و… برای اجرای ویژه برای این هم‌وطنان ابراز علاقه‌مندی کرد و از آمادگی این اداره کل برای انجام هماهنگی‌های لازم برای اجراهای عمومی گروه‌های نمایشی ارمنستان در ایران خبر داد.

در ادامه، روبن آبراهامیان، سرپرست گروه نمایشی ماریونت ایروان، با ابراز خشنودی از حضور در ایران، گفت: فستیوال تئاتر عروسکی تهران-مبارک در حد بسیار بالایی برگزار می‌شود. خوشبختانه این جشنواره از معدود رویدادهایی بود که گروه ما هیچ مشکلی درباره تالار نمایش و موضوعات فنی اجرای نمایش نداشت.

سرپرست گروه نمایشی ارمنستان ضمن ابراز امیدواری برای هماهنگی برنامه‌ اجراهای عمومی هنرمندان ارمنستانی در ایران در جشنواره‌های آینده، گفت: درهای تئاتر ارمنستان به روی ایرانیان همواره باز است و ما نیز از اجرای نمایش‌های ایرانی در ارمنستان استقبال می‌کنیم.

در ادامه این نشست، آرش مصطفایی، مدیر اجرایی نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک، نیز به نمایندگی از سوی هادی حجازی، دبیر این رویداد، ضمن خوش‌آمدگویی به گروه نمایشی ارمنستان، از اجرای بسیار خوب آن‌ها سپاسگزاری کرد.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که این تبادل فرهنگی همواره تداوم داشته ‌باشد و اجرای نمایش بین ایران و ارمنستان به صورت دوطرفه وجود داشته ‌باشد.

در ادامه این نشست، یکی از بازیگران گروه نمایشی ارمنستان نیز ضمن سپاسگزاری از برگزارکنندگان این جشنواره “به‌خاطر دعوت و همچنین مدیریت بسیار سامانمند و خوب این جشنواره” گفت که او در وهله اول شیفته ساختمان تئاتر شهر تهران و سالن اصلی این مجموعه شده و فکر می‌کند که آرزوی هر بازیگر تئاتری است که روی این صحنه بازی کند.

این بازیگر با اشاره به این موضوع که از نظر او تماشاگر ایرانی همان‌طور که تماشا می‌کند، تفسیر می‌کند و در پی یافتن معنا و محتوای نمایش است، از طرف خود از مدیران تئاتر کشور ایران و عوامل اجرایی جشنواره سپاسگزاری و ابراز امیدواری کرد که تبادل هنری و نمایشی بین دو کشور همسایه که از دیرباز رابطه‌ای نزدیک و هم‌پوشانی فرهنگی دارند، تداوم داشته باشد.

آرزوی بازیگر ارمنی که در ایران محقق شد

در ادامه این نشست، مژگان وکیلی، مسئول امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی با خوش‌آمدگویی به گروه ارمنستان گفت که به‌زودی جشنواره «پانتومیم» در شهر زیبای زنجان برگزار خواهد شد و هنرمندان ارمنستان نیز که در این زمینه توانایی بالایی دارند، می‌توانند به ارائه آثار خود بپردازند.

وکیلی ضمن اشاره به جشنواره‌های آینده «پانتومیم» و «سنتی-آیینی»، و «فجر» که طی ماه‌های آتی برگزار خواهند شد، با ارائه فراخوان این رویدادها به گروه نمایشی ارمنستان حاضر در نشست، از این گروه و همه گروه‌های نمایشی کشور ارمنستان برای شرکت در جشنواره‌های نمایشی آینده در ایران دعوت کرد.

گروه نمایش عروسکی ارمنستان در این دوره از جشنواره عروسکی، اجرایی از «دریاچه قو» را روی صحنه آورد که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی بین اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران 
 

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی بین اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران امضا شد.

 این تفاهم‌نامه با حضور کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی) و مسعود بهرامی (مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران) امضا شد.
 
 به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در ابتدای این نشست که روز چهارشنبه (۱۴ تیرماه) در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری میان مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران امضا شد.
 
در ادامه، کاظم نظری با خوش‌آمدگویی به حاضران در جلسه گفت: خیلی خوشحالیم که مدیران و دوستان آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران برای همکاری در اینجا حضور دارند. طبق گفته مقام معظم رهبری که بارها در سخنان‌شان بر آن تاکید کرده‌اند، هر اندیشه و فکری با زبان هنر خیلی راحت در قلب و ذهن می‌نشیند.
 
او ادامه داد: همه ما که در عرصه تئاتر فعال هستیم، از مدرسه به اینجا رسیدیم و در مدرسه تئاتر کار می‌کردیم و این مسئله در رشد و تکامل ما تاثیر زیادی داشته است.
 مدیرکل هنرهای نمایشی افزود: هنر نمایش همیشه برای مخاطبان جذاب بوده است. نمونه خیلی تازه آن جشنواره نمایش عروسکی است که همین روزها در سالن‌های نمایشی و فضای باز مجموعه تئاتر شهر درحال برگزاری است که طی آن شاهد حضور همه طیف از مردم هستیم چون مفاهیم انسانی، اخلاقی، عرفانی و سبک زندگی با زبان عروسک‌ها به مردم انتقال داده می‌شود.
 
نظری در ادامه با بیان اینکه خیلی از بچه‌ها از کودکی و نوجوانانی استعدادهای هنری زیادی دارند، گفت: متاسفانه کمتر کسی پیدا می‌شود که از کودکی با بچه‌ها روی هنر و استعداد شخصی‌شان کار کرده و به پرورش آن کمک کند. من سپاسگزار شما عزیزان هستم که نسبت به این مسئله و نیز ضرورت پرورش هنری کودکان و نوجوانان اهمیت قائل شدید و در این جلسه حضور پیدا کردید.
 
او ادامه داد: حوزه هنر باید از مدرسه برای دانش‌آموزان تدریس شود. نمایش با خلاقیت بسیار همراه است و این پرورش خلاقیت بر عهده آموزش و پرورش است. مملکت ما نیازمند جوانان خلاق و بافکر است.

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین گفت: ما در انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی کتاب‌های آموزشی خوبی برای دانش‌آموزان داریم که می‌توان در اختیار بچه‌ها قرار داد و به عنوان منابع درسی و تئاتر دانش‌آموزی از آن‌ها استفاده کرد. همچنین برنامه‌هایی برای دوره‌های آموزشی مربیان و آموزگاران در مدارس داریم که با عقد این تفاهم‌نامه مشترک به امید خدا کار را شروع خواهیم ‌کرد.
 

آرزوی بازیگر ارمنی که در ایران محقق شد

در ادامه این نشست، مسعود بهرامی، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: وظیفه ذاتی ما در آموزش و پرورش آماده کردن دانش‌آموزان برای مهیا کردن آینده درخشان کشور است. در این مسیر مسئله مهمی هم که ما توجه بسیاری به آن داریم، هنرهای نمایشی در مدارس است. رسالت آموزشی ما هم با ابزاری به نام هنر کامل می‌شود که همواره همراه ما در امر آموزش است.
 
بهرامی توضیح داد: در برنامه‌های‌مان آموزش نمایش و هنر همیشه بوده است، اما متاسفانه خیلی کم‌رنگ بوده است ولی با کمک شما عزیزان در وزارت ارشاد و اداره کل هنرهای نمایشی نگاهی تخصصی و دقیق به هنر نمایش در مدارس خواهیم داشت.
 
علی ایزدی، معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی اداره کل هنرهای نمایشی هم در ادامه این جلسه، گفت: زمان گذشته ارتباط ارشاد با آموزش و پرورش کمتر بوده است اما الان رفته‌رفته بهتر شده و ما می‌خواهیم این ارتباط بیشتر هم شود. اداره کل هنرهای نمایشی آمادگی کامل دارد در آموزش درس نمایش به مدارس کمک کند و نیز استادان و معلمان متخصص در رشته نمایش و تئاتر را همراه با منابعی معتبر به مدارس معرفی کند.
 
در این نشست اسرافیل فرج‌اللهی (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران)، سعید دهنوی (معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران)، فرحناز پوربخش (مدیر اداره فرهنگی هنری اردوگاه و فضاهای پرورشی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران)، خانم عبیری (کارشناس مسئول فرهنگی و هنری اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران)، محمدرضا احمدوند (کارشناس)، غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی)، نرگس یزدی (مدیر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش انجمن هنرهای نمایشی ایران)، علی ایزدی (معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی اداره کل هنرهای نمایشی)، مهدی یوسفی‌کیا (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی) و عباس شاه‌محمدزاده (مدیر کانون تئاتر عروسکی) حضور داشتند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آرزوی بازیگر ارمنی که در ایران محقق شد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *