بهره‌برداری از ۳ ایستگاه مترو در غرب پایتخت/تسهیلات جدید ساخت و ساز در محدوده «کن»

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بهره‌برداری از ۳ ایستگاه مترو در غرب پایتخت/تسهیلات جدید ساخت و ساز در محدوده «کن»

شهردار منطقه ۵ درخصوص طرح تفصیلی «کن» و پروژه‌های در دست اقدام این منطقه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تا آخر تابستان بهره‌برداری از ۳ ایستگاه مترو و باغ ایرانی در غرب پایتخت انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، احسان شریفی درخصوص طرح تفصیلی «کن» و ابلاغ و اجرایی شدن آن گفت: طرح تفصیلی «کن» در سال ۱۳۹۸ به عنوان طرح حفاظت و صیانت از باغات کن در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب رسید و متعاقب آن در اسفند ۹۸ طرح تفصیلی بافت مسکونی کن به تصویب رسید، اما نکته ای که وجود داشت این بود که شهروندان کن از امتیازاتی که در طرح پیش بینی شده بود رضایت نداشتند و در طول بیش از ۲ سال گذشته تنها ۱۰ نفر برای اخذ پروانه مراجعه کردند چرا که طرح، اقتصادی پیش بینی نشده بود. برای سرمایه گذاران و سازنده ها برای بازسازی ساختمانها، باقیمانده قابل قبولی پس از اجرای مشارکت باقی نمی ماند و رغبت شهروندان برای اجرای طرح کم بود.

برگزاری جلسات چهارجانبه برای اصلاح طرح تفصیلی «کن»

وی با بیان اینکه از ابتدای این دوره از مدیریت شهری یکی از موضوعات اساسی که با تاکید شهردار تهران پیگیری شد اصلاح و بازنگری طرح «کن» بود، افزود: جلسات مکرری با حضور نمایندگان مردم در محله کن، نمایندگان معاونت شهرسازی شهرداری، شهرداری منطقه و مهندسان مشاور طرح به صورت چهارجانبه برگزار شد و به نسخه ای رسیدیم که در کمیسیون ماده پنج مطرح شد. طرح اصلاحاتی داشت و با اعمال اصلاحات در نهایت در تیرماه ۱۴۰۲ به تصویب رسید که به نظر می رسد رضایت قابل توجهی از شهروندان را در پی خواهد داشت.

مزیت‌های طرح تفصیلی اصلاح شده «کن»

شریفی ادامه داد: از ویژگی های این طرح این است که به طور متوسط ساختمان هایی که پیش از این امکان ساخت سه طبقه داشتند، اکنون به شرط تامین پارکینگ امکان ساخت ۴ طبقه دارند؛ یعنی اگر فردی ملکی با مساحت ۱۵۰ متر داشته باشد و حداقل گذر آن ۶ متر باشد، امکان ساخت ۴ طبقه به شرط تامین پارکینگ دارد و اگر تجمیع انجام شود و متراژ به ۳۰۰ متر مربع برسد و عرض گذر ۸ متر باشد، امکان ساخت طبقه پنجم به طور قانونی و مجاز در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

شهردار منطقه ۵ اضافه کرد: مزیت دیگر طرح پیش بینی لازم برای کسانی است که قولنامه قابل قبول دارند، بدین صورت که قولنامه احداث بنای قبل از سال ۷۰ داشته باشد؛ این افراد هم می توانند از مزایای تخریب و نوسازی، مشابه املاک سند دار استفاده کنند، البته این طرح در خصوص قولنامه ای ها مدت دار است و نامحدود نیست و آنها باید تلاش کنند که هر چه زودتر نسبت به شروع فرایند اخذ پروانه اقدام کنند.

وی تصریح کرد: شهروندان از همین امروز می توانند به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه و تشکیل پرونده دهند و اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارند و می خواهند با فرایند، بیشتر آشنا شوند به دفتر توسعه محله ای در محله میانده کن مراجعه کنند تا مشاوره لازم را از آنجا اخذ کنند.

ایجاد شهردخت نوآوری در باغ گلاریس

شریفی در ادامه درخصوص ایجاد شهردخت نوآوری در باغ گلاریس منطقه ۵ توضیح داد: بر اساس تکالیفی که صورت گرفته هر منطقه باید یک شهردخت نوآوری داشته باشد. بر همین اساس با بخش نوآوری دانشگاه ها هماهنگی انجام دادیم و طراحی شهردخت نوآوری منطقه پنج را در داخل باغ گلاریس پیش بردیم. در حال حاضر برخی رخدادهای نوآوری در حال شکل گیری است و ظرف یک الی دو ماه آینده تجهیز این شهردخت نوآوری انجام و یک مرکز نوآوری در یک محیط خاص به ویژه برای دختران شکل خواهد گرفت.

بهره‌برداری از باغ ایرانی در غرب پایتخت تا آخر تابستان

شهردار منطقه ۵ در تشریح پروژه باغ ایرانی در این منطقه نیز گفت: این پروژه در یکی از زمین هایی اجرا می شود که شهرداری در طول سالیان گذشته تملک کرده بود. از ویژگی های این زمین مشجر بودن با درختان کهنسال و مثمر است. ضمن اینکه موقعیت مکانی باغ مناسب است. مساحت آن حدود یک هکتار است و در حد فاصل بزرگراه شهید حکیم تا بزرگراه آیت الله کاشانی در خیابان شهید الهی قرار دارد. پیش بینی می شود این باغ تا اواخر شهریور ماه افتتاح شود.

آزاد شدن زمین ۷ هزار متری برای ایجاد یک مجموعه تفریحی 

وی همچنین درباره باغ ۷ هزار متری در فرحزاد نیز یادآور شد: این زمین که سالیان سال در تصرف متصرفان بود، اسفند ماه سال گذشته با حکم قضایی آزاد شد. اکنون مراحل واگذاری به بخش خصوصی از طریق مزایده را طی می کند تا پس از اجرا و تکمیل به عنوان یک مجموعه تفریحی فعال به شهروندان خدمت ارائه دهد.  

رفع تصرف از یک کارواش و تغییر کاربری به پارکینگ عمومی

شریفی در ادامه درخصوص رفع تصرف از یک کارواش و زمین آن در محدوده بزرگراه اشرفی اصفهانی نیز بیان کرد: چون زمین سه هزار متری این کارواش تصرفی بود و شهروندان نیز از آن گلایه داشتند، با حکم مرجع قضایی رفع تصرف شد و چون هیچ یک از بناهای آن مجاز نبود، کارواش هم تخریب شد و در حال حاضر به عنوان یک پارکینگ همسطح در اختیار شهروندان قرار گرفت.

۳ ایستگاه مترو در خط ۶ در شهریور ماه افتتاح می‌شود

پروژه های در دست اقدام منطقه ۵ دیگر موضوعی بود که شهردار این منطقه به آن اشاره کرد و افزود: در حوزه حمل و نقل، سه ایستگاه مترو در شهریور ماه افتتاح خواهد شد که مربوط به انتهای غربی خط ۶ مترو هستند و تاکنون بیش از ۹۷ درصد عملیات اجرایی آنها انجام شده است. البته این ایستگاه ها هنوز نامگذاری نشده اند چرا که نامگذاری آنها باید به تصویب شورای شهر برسد، اما از لحاظ موقعیت مکانی یکی از ایستگاه ها در بلوار کوهسار جنب مجتمع او.پی.جی واقع شده و ایستگاه آخر خط ۶ است. یکی دیگر از ایستگاه ها در تقاطع شهران و شهید همت و ایستگاه دیگر نیز در شهر زیبا قرار دارد. 

رایزنی برای حل مشکل معارض تقاطع حکیم و تعاون

بر اساس گزارش سایت شهر، وی در پایان درباره اصلاح تقاطع های منطقه ۵ با بیان اینکه این پروژه ها با سرعت خوبی پیش می رود، خاطرنشان کرد: در پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید حکیم و تعاون، معارضی وجود دارد که در حال گفت و گو برای حل مشکل هستیم. همچنین از موضوعاتی که درخصوص این پروژه سالیان سال متوقف مانده بود، رفع معارضین اشجار آن بود که با جابجایی درختان در فصل مناسب این مشکل رفع شده و تجهیز کارگاه و انتخاب پیمانکار و عقد قراردارد آن صورت گرفته است که امیدواریم عملیات اجرایی آن به زودی شروع شود.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بهره‌برداری از ۳ ایستگاه مترو در غرب پایتخت/تسهیلات جدید ساخت و ساز در محدوده «کن» » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *