خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

ایسنا/کرمانشاه دهه ۸۰ بود که سینما پیروزی به عنوان یکی از قدیمی ترین سینماهای کرمانشاه به دلیل رکود و فرسودگی تعطیل شد و بعدها هم زلزله بزرگ سال ۱۳۹۶ صدماتی جدی به سازه آن وارد کرد.

پس از این زلزله، خطر ریزش این سازه قدیمی و احتمال وارد کردن صدمه به ساختمان های مجاور و رهگذران، مسئولین وقت حوزه هنری کرمانشاه را برآن داشت تا این بنای متروکه را کاملا تخریب کنند و یک پردیس جدید سینمایی را به جای آن  بسازند.

طی چندسال اخیر وعده های زیادی برای ساخت این پردیس سینمایی در زمین خالی این سینما داده شد، اما عملا اتفاقی نمی افتاد، تا اینکه امروز(۲۶ مرداد) مسئولین حوزه هنری استان به همراه چند سرمایه گذار بخش خصوصی پشت یک میز نشستند تا تفاهم نامه  احداث “پردیس سینمایی تجاری پیروزی” را با برآورد سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان در حضور خبرنگاران به امضا برسانند.

به گزارش ایسنا در ابتدای این مراسم، افشین آزادی رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه با ارائه گزارشی از تاریخچه فرهنگ و سینما در کرمانشاه، اظهار کرد: کرمانشاه از گذشته های دور تاکنون به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یکی از گذرگاه های مهم دنیا از شرق به غرب بوده و همین موقعیت نمودهایی را در عرصه فرهنگی این استان داشته است.

رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه با بیان اینکه امروزه هم فرهنگ به عنوان یکی از شاخصه های مهم توسعه در کشورهای مختلف دنیا است، افزود: در بُعد فرهنگی، تعداد سالن های سینما، تئاتر و… به عنوان شاخصه های توسعه فرهنگی مورد توجه هستند.

وی تصریح کرد: سینما در کرمانشاه در طول دهه های گذشته فراز و نشیب هایی داشته، به گونه ای که ۱۰ سال پس از راه اندازی اولین سینما در دنیا و پنج سال بعد از راه اندازی اولین سینما در ایران، کرمانشاه سینما داشته است.

آزادی تاکید کرد: پیش از انقلاب نزدیک به ۱۴ سینما در کرمانشاه فعال بود و پس از انقلاب در برهه ای تعداد سینماهای استان کاهش و در برهه ای هم افرایش یافت.

وی اوج استقبال از سینماها را مربوط به دهه ۵۰ و ۶۰ دانست و افزود: در دهه های ۷۰ و ۸۰ به دلیل ورود ویدئو، ماهواره و دیگر رسانه ها کم کم استقبال از سینماها به عنوان یک محل سرگرمی کاهش پیدا کرد، تاجایی که در اواخر دهه ۸۰ بسیاری از آنها دچار رکود و ورشکستگی شدند که سینما پیروزی هم یکی از آنها بود.

رئیس حوزه هنری کرمانشاه تصریح کرد: در دهه ۹۰ بازهم با قوی تر شدن فیلم ها، بازگشت مردم به سینماها را شاهد بودیم و علیرغم اینکه موبایل ها و پلتفرم ها افرایش و گسترش پیدا کرد، اما مردم به سینما به عنوان یک محیط سرگرم کننده نیاز داشتند و به سوی آن جذب شدند.

وی یادآورشد: باوجود اینکه در دهه ۹۰ بحث افرایش مخاطب و اقتصاد سینما درحال رشد بود، اما متاسفانه شیوع کرونا صدماتی جدی را به این حوزه وارد کرد و سالن های سینما را چندسالی به تعطیلی کشاند و سینماداران که اکثر آنها مربوط به بخش دولتی هستند، دچار خسارات زیادی شدند.

آزادی با بیان اینکه پس از فروکش کردن کرونا و بویژه از ابتدای سال‌جاری سینماها دوباره با توفیق جدی مواجه شدند، گفت: در حال حاضر قیمت هر بلیط سینما حدود ۴۰ هزار تومان است که نسبت به سایر تفریحات و برنامه های سرگرمی، هزینه ای ارزان برای دو ساعت سرگرمی خانواده ها محسوب می شود.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه در حال حاضر  در شهر کرمانشاه با کمبود مراکز تفریحی و سرگرمی مواجه هستیم و از طرفی وضعیت معیشتی مردم در سطحی پایین است، به چنین مراکزی نیاز داریم.

رئیس حوزه هنری کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰ سالن سینما در کشور وجود دارد، عنوان کرد: در شهر کرمانشاه هم دو سینمای آزادی و پیروزی متعلق به حوزه هنری هستند و سینماهای استقلال، فرهنگ و بهمن و متروپل مالک بخش خصوصی دارند که البته غیر از سینما فرهنگ و آزادی مابقی این سینماها هم اکنون یا متروکه و یا مخروبه هستند.

وی اضافه کرد: سینما پیروزی در دهه ۸۰ به دلیل فرسودگی و رکود تعطیل شد و در زلزله سال ۱۳۹۶ هم به شدت آسیب دید و بنا به نظر مسئولان وقت آن را تخریب کردند. طی چندسال گذشته بدنبال آن بودیم که آن را بازسازی کنیم و چندباری با سرمایه گذاران مختلفی رایزنی کردیم و حتی گاها موافقت هم می کردند، اما در نهایت به نتیجه نمی رسید.

آزادی یادآورشد: سرانجام از حدود یک سال پیش با یک سرمایه گذار بومی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می کند، وارد رایزنی شدیم و مکررا جلساتی را برگزار کردیم و در نهایت توافق برای احداث یک پردیس سینمایی حاصل شد.

وی تاکید کرد: طبق یک مدل جدید ساخت سینماها در کشور، “پردیس سینمایی تجاری” احداث می شود که فرهنگ و اقتصاد در کنار هم قرار گرفته اند که با توجه به اینکه یک مدل موفق بوده، برای بازسازی سینما پیروزی کرمانشاه هم این مدل را می خواهیم اجرایی کنیم.

رئیس حوزه هنری کرمانشاه با بیان اینکه طبق برآورد انجام شده حدود ۱۰۰ میلیارد تومان صرف احداث این پردیس سینمایی تجاری می شود، افزود: واقع شدن حدود ۳۰ مدرسه در شعاع پنج کیلومتری پروژه، نزدیکی به اماکن درمانی، مرکز شهر، قرار گرفتن در بین دو منطقه برخوردار و کم برخوردار و … از مزیت های این مکان برای احداث پردیس سینمایی است که طبق برنامه با یک معماری زیبا نیز احداث می شود.

در ادامه عیسی مرادی سرمایه گذار بخش خصوصی این پروژه هم گفت: پردیس سینما پیروزی کرمانشاه در ۹ طبقه شامل دو طبقه پارکینگ، سه طبقه تجاری، یک طبقه رستوران، یک طبقه گردشگری و شهربازی و دو طبقه سینما خواهد بود.

وی افزود: طبقات سینمایی این پروژه هشت سالن خواهد داشت و بنا داریم یک سالن سینمایی روباز را هم روی پشت بام آن داشته باشیم و جمعا حدود ۱۲۰۰ صندلی به تعداد صندلی های سینمایی کرمانشاه اضافه می کند. 

به گفته این سرمایه گذار زیربنای هرکدام از این طبقات هزار مترمربع است و در صورتی که دستگاه های متولی در بحث صدور مجوزها همکاری کنند، حدود یک ساله به اتمام می رسد.

خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی

انتهای پیام 

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « خروج سینما پیروزی کرمانشاه از دو دهه بلاتکلیفی » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *