انواع نبشی و کاربرد آن

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: انواع نبشی و کاربرد آن

نبشی نوعی پروفیل است که یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین محصولات فولادی محسوب می‌شود. سطح مقطع نبشی به صورت دو ضلع عمود بر هم است که به صورت تنها یا مرکب با دیگر محصولات فولادی در پروژه‌های مختلف عمرانی، ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از وب‌سایت پیوان، نبشی‌ها انواع مختلفی دارند و از نظر روش ساخت، شکل ظاهری و جنس به انواع مختلف تقسیم می‌شوند. قیمت نبشی نیز با توجه به ویژگی‌های متفاوتی که هر کدام از آن‌ها دارند تعیین می‌شود.

انواع نبشی کدامند؟

همان‌طور که گفته شد نبشی‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به روش تولید، شکل ظاهری و جنس طبقه‌بندی می‌شوند. هر کدام از انواع نبشی در مکان‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای متنوعی دارند.

انواع نبشی از لحاظ روش تولید

نبشی‌ها از نظر روش تولید به دو دسته نبشی پرسی و فابریک تقسیم می‌شوند.

  • نبشی فابریک: برای تولید نبشی فابریک ابتدا شمش‌های فولادی در داخل کوره‌های حرارت قرار می‌گیرند و پس از گذشتن از قفسه‌های نورد، سطح مقطع آن‌ها کاهش یافته و طول آن‌ها افزایش می‌یابد؛ سپس برش داده شده و در ابعاد مختلف عرضه می‌شود.
  • نبشی پرسی: این نوع نبشی از ورق‌های برش خورده، پرس شده و با استفاده از دستگاه رول فورمینگ به صورت نبشی درست می‌شود.

انواع نبشی از لحاظ شکل ظاهری

نبشی‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

  • نبشی بال مساوی: در این نوع نبشی هر دو بال نبشی دارای طول یکسانی هستند و در نقشه‌های ساختمانی به‌ طور مثال به شکل L400 نشان داده می‌شوند.
  • نبشی بال نامساوی: این نوع نبشی‌ها کاربرد بیشتری نسبت به نبشی‌های بال مساوی دارند و همان‌طور که از نامش پیداست این نوع نبشی دارای بال‌هایی با عرض مساوی نیستند. زمانی که شرایط استفاده از نبشی‌ با بال مساوی نباشد؛ از این نوع نبشی استفاده می‌شود.

انواع نبشی از لحاظ جنس

نبشی‌ها از لحاظ جنس نیز متفاوت‌ هستند و با توجه به کیفیتی که دارند قیمت نبشی نیز متفاوت است. انواع جنس نبشی شامل:

  • نبشی گالوانیزه
  • نبشی ضد زنگ
  • نبشی اسپیرال
  • نبشی لقمه
  • نبشی پلاستیکی
  • نبشی پی وی سی

کاربرد نبشی

انواع نبشی و کاربرد آن

از نبشی‌ها برای ایجاد یک تکیه‌گاه تقویت شده استفاده می‌کنند که بدون حضور آن‌ها فشار وارد شده به سازه قابل تحمل نیست و عدم وجود نبشی باعث تخریب سازه می‌شود. همچنین از آن‌ها برای تقویت لبه‌های سطوح با هدف جلوگیری از آسیب یا فرسایش ناشی از هوازدگی استفاده می‌شود. با توجه به کاربرد بالای این محصول، می‌توان نبشی را در بسیاری از مکان‌ها یافت. در پل‌ها، واحدهای قفسه‌بندی، انبارداری و تولید تجهیزات از انواع نبشی استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای نبشی‌ها، استفاده از آن در محیط‌های جوشکاری یا صنعتی است که در آن یک جسم سنگین باید بدون استفاده از چرخ از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل شود. برای این کار نبشی را به‌ صورتی که زاویه آن روبه بالا باشد، قرار می‌دهیم و جسمی را که می‌خواهیم جابه‌جا شود روی آن قرار می‌دهیم؛ در این صورت نبشی باعث آسان شدن جابه‌جایی می‌شود.

نبشی یکی از محصولات فولادی است که کاربرد فراوانی دارد و خرید آن با توجه به قیمت‌ها و انواع مختلف آن می‌تواند پیچیده و دشوار باشد. پیوان با ارائه قیمت آهن آلات به صورت لحظه‌ای، خرید محصولات فولادی و آهن آلات نظیر نبشی را بسیار راحت‌تر کرده است. پیوان یکی از اولین و برترین فروشگاه‌های آنلاین در زمینه فروش محصولات فولادی است که با رضایت بالای مشتریان خود روبه‌رو بوده است و همین امر باعث افزایش اعتماد به این سایت می‌شود.

 آدرس سایت: https://pivan.co/

انتهای رپرتاژ آگهی

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « انواع نبشی و کاربرد آن » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *