مدیریت شهری موانع ثبت جهانی «هگمتانه» را به بهترین شکل برطرف کرد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: مدیریت شهری موانع ثبت جهانی «هگمتانه» را به بهترین شکل برطرف کرد

ایسنا/همدان رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان اعلام کرد: خوشبختانه موانع ثبت جهانی «هگمتانه» مرتبط با مدیریت شهری به بهترین شکل برطرف شده است.

حمید بادامی‌نجات در گفت‎‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه همدان آماده حضور ارزیابان یونسکو به منظور بررسی پرونده ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» است، اظهار کرد: خوشبختانه اقدامات لازم برای رفع موانع و دغدغه‌های پیش‌روی ثبت جهانی به ویژه در حوزه مدیریت شهری، شهرداری و شورای شهر انجام شده است به طوری که سال گذشته بودجه خوبی برای این موضوع در شورا پیش‌بینی کردیم و کمیسیون گردشگری اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل شد و تقریباً بیش از ۱۰ها جلسه در این زمینه برگزار و مقدمات حضور پررنگ شهرداری را فراهم کردیم.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از موضوعات و دغدغه‌هایی که در ابتدا برای ثبت جهانی مطرح می‌شد، برطرف شده است، خاطرنشان کرد: موانع پیش‌روی ثبت جهانی هگمتانه حل شده به طوری که ماه‌ها پیش طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری، حذف سواره از میدان هگمتانه یا هفت تیر، جداره‌سازی پیاده‌راه‌های بوعلی و اکباتان، حذف الحاقات اضافی از سیما و منظر شهر و نصب تابلوها، موضوعاتی بود که همه را نگران کرده بود و خوشبختانه موضوعات مرتبط با شهرداری به بهترین شکل برطرف شد.

بادامی‌نجات ادامه داد: ساماندهی پیاده‌راه اکباتان، خیابان‌های عرصه ثبت جهانی، بازار و همه موضوعاتی که از ابتدا به عنوان موانع ثبت جهانی مطرح بود را به نحوی برطرف کردیم و ادامه هم خواهیم داد و با حضور و خروج ارزیاب کار متوقف نمی‌شود.

وی اضافه کرد: جداره‌سازی پیاده‌راه‌های اکباتان، بوعلی و میدان امام خمینی(ره)، ساماندهی بازار و ایجاد حوزه‌های مختلف گردشگری به ویژه در رینگ مرکزی جزو برنامه‌های اصلی ماست و این امور با رفتن ارزیاب تمام نمی‌شود.

این عضو شورا درباره ساماندهی پیاده‌راه‌راه‌‎ها تصریح کرد: برای پیاده‌راه‌های اکباتان، میدان و بوعلی و بازار برنامه وجود دارد به طوری که در پیاده‌راه اکباتان به دنبال نورپردازی و اضافه کردن مبلمان شهری هستیم و برنامه‌ریزی شده در میدان هگمتانه یا هفت تیر سابق، انتهای پیاده‌راه اکباتان، سازمان زیباسازی شهرداری برای پایه ستون‌های هخامنشی موجود، المانی طراحی کند که فکر می‌کنم بتوانیم در آینده نزدیک به اجرا دربیاوریم.

وی در بحث ساماندهی بازار میوه و تره‌بار و بازار آهن‌فروشان خاطرنشان کرد: اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است؛ هر چند نیاز دارد خود کسبه اقدام کنند و پیگیر این موضوع باشند چرا که مالکیت‌ها، خصوصی است، البته باید شهرداری با همکاری فرمانداری فضایی را به منظور ساماندهی بازار آهن‌فروشان پیش‌بینی کند.

بادامی‌نجات با بیان اینکه تاکنون اقدام خاصی برای جابه‌جایی بازار آهن‌فروشان انجام نگرفته است، اضافه کرد: همین ساماندهی و باز شدن مسیر جدید دسترسی کمکی بوده که برای حوزه بازار انجام شده است.

وی در بحث موادفروشان و معتادان متجاهر پیاده‌راه اکباتان و میدان آرامگاه بوعلی نیز اعلام کرد: نیروی انتظامی کارهایی در این زمینه انجام داده اما بحث معتادان و آسیب‌های اجتماعی تنها به منطقه بازار برنمی‌گردد و در کل شهر وجود دارد و باید خارج از مجموعه شهرداری، یعنی فرمانداری و دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای آن فکر کنند.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان در زمینه ساماندهی دستفروشان مطرح کرد: ساماندهی دستفروشان پیاده‌راه بوعلی باید انجام شود، هر چند اقداماتی شده اما جا دارد بهتر از وضعیت فعلی شود. برای ساماندهی انگشترفروشان پیاده‌راه اکباتان نیز برنامه داریم که در انتهای پیاده‌راه و در غرفه‌هایی مستقر شوند، البته یکی دو بار جمع و جابه‌جا شدند اما موفقیت‌آمیز نبود.

وی درباره اینکه قرار بود انتهای بلوار علویان، پارکینگ جانمایی شود، توضیح داد: این منطقه مدتی توسط خود میراث فرهنگی به پارکینگ تبدیل شد اما قرار است این اداره‌کل پیمانکاری بگیرد تا خط‌کشی آن محل انجام و به عنوان پارکینگ استفاده شود.

بادامی‌نجات درباره تعبیه سرویس بهداشتی در رینگ مرکزی شهر همدان نیز بیان کرد: برای تحقق این امر در شهرداری منطقه یک نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده و مذاکره با اداره اوقاف در حال انجام است تا از سرویس بهداشتی مساجد مستقر در رینگ مرکزی به صورت عمومی استفاده شود و نگهداری آنها با شهرداری باشد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون با عمومی شدن سرویس بهداشتی دو تا سه مسجد موافقت شده است، یادآور شد: فرای ثبت جهانی، درنظر گرفتن سرویس بهداشتی در رینگ مرکزی شهر همدان به عنوان برنامه‌های امسال شهرداری پیش‌بینی شده است.

وی در بخش دیگری درباره استقرار غرفه‌های صنایع‌دستی در رینگ مرکزی شهر اظهار کرد: برای این موضوع سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری با دو سرمایه‌گذار به نتیجه رسیده و در حال مذاکره است که با طرح بسیار قشنگی که آماده شده، غرفه‌های صنایع‌دستی را بسازند، البته این جزو اقداماتی است که در انجامش تعلل شده و پیگیری می‌کنیم که حتماً انجام گیرد.

بادامی‌نجات درباره این موضوع که قرار بود راسته حسین‌خانی بعد از انتقال به شهرک بُنکداران به عرضه صنایع‌دستی و سوغات اختصاص یابد، گفت: در راسته حسین‌خانی جابه‌جایی بُنکداران اتفاق افتاده است و باید کسبه آنجا در زمینه کاربری مغازه‌های تجاری خود تصمیم بگیرند، ما برنامه‌ای برای آنجا نداریم و نمی‌توانیم محدودیت ایجاد کنیم که دیگر آنجا بُنکداری نباشد و نمی‌شود امتیازی داد چراکه بیشتر تمایل داریم به کسبه پیاده‌راه اکباتان در بحث سوغات‌سرا امتیاز دهیم تا تغییر کاربری انجام گیرد.

وی با بیان اینکه انتقال بُنکداران به خارج از محدوده شهر باب میل مدیریت شهری نبوده و به آن نقد داریم، تأکید کرد: بحث بُنکداران موضوعی بوده که خیلی شورا و شهرداری را در سال‌های مختلف دخیل نکردند و سرانجام بخش عمده‌ای از بازار را در خارج از محدوده شهری جانمایی کردند.

این عضو شورا درباره جداره‌سازی پیاده‌راه‌های شهر همدان مطرح کرد: جداره‌سازی پیاده‌راه‌های اکباتان و بوعلی آغاز شده و برای تحقق این موضوع در میدان امام خمینی(ره) نیز شهرداری به دنبال پیمانکار است که تأکید خواهیم کرد سریع‌تر پیمانکار انتخاب و پروژه آغاز شود.

وی درباره اقدامات شهرداری در زمینه اقناع‌سازی مردم و کسبه نیز اعلام کرد: متأسفانه سازمان فرهنگی شهرداری در حوزه ثبت جهانی بسیار ضعیف عمل کرد به طوری که نه مرکز آموزش شهروندی سازمان کاری انجام داد و نه سازمان خوب عمل کرد.

بادامی‌نجات تصریح کرد: یکی از مسئولیت‌های سازمان فرهنگی شهرداری اقناع‌سازی کسبه و مردم بود که ضعف داشت و جای دفاع نیست و روی این موضوع نهادهای مردمی، رسانه‌ها از جمله ایسنا و فعالان حوزه گردشگری تلاش کردند و امروز همراهی بسیار خوبی از سوی مردم و کسبه را شاهد هستیم.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « مدیریت شهری موانع ثبت جهانی «هگمتانه» را به بهترین شکل برطرف کرد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *