معماری برخی ساخت و سازهای آذربایجان‌شرقی سنخیتی با الگوهای ایرانی و اسلامی ندارد

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: معماری برخی ساخت و سازهای آذربایجان‌شرقی سنخیتی با الگوهای ایرانی و اسلامی ندارد

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: متأسفانه علی‌رغم قدمت تاریخی شهرهایی مانند تبریز، معماری خاصی در برخی ساخت‌وسازها به کار برده می‌شود که سنخیتی با الگوهای ایرانی و اسلامی نداشته و اساساً اصالت ندارند.

جبار علی ذاکری، در جلسه مجمع کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی استان که به میزبانی شهرستان میانه برگزار شد، با اشاره به لزوم نظام‌مند کردن ساخت‌وسازها، گفت: شورای اسلامی شهرها می‌توانند با مصوبات و نظارت بر اجرای آن، حتی در جزئیات ساخت‌وسازها مانند نماهای ساختمان‌ها تأثیر مثبتی داشته باشند.

وی نظام‌مند کردن فعالیت‌های شهری با بهره‌گیری از آی‌تی بیس (فناور محور کردن) نمودن آنها را نیز از دیگر برنامه‌هایی برشمرد که لازم است شوراها و شهرداری‌ها روی آن کار کنند تا دیدارهای چهره‌به‌چهره برای پروسه‌هایی مانند ساخت‌وسازها و اخذ مجوزها از بین برود.

ذاکری، تسریع و قابل پایش و رصد بودن فرایندها، افزایش رضایتمندی و کاهش چشمگیر برخی تخلفات را از مهم‌ترین مزایای فناور محور کردن فعالیت‌های شهری برشمرد و افزود: تعدادی از شهرهای استان در این زمینه گام‌های خوبی برداشته‌اند که باید برای سایر شهرها الگو شده و روش‌های دستی به آی‌تی بیس تغییریافته روند اصلاح گردد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، وی مشغول بودن به کارهای جاری و روزمره را عامل غلبه بر تفکر خلاقانه و تغییر روش‌ها عنوان کرد و گفت: برخی اختیارات در سطح استانی می‌تواند باهدف تسریع کارها و جلوگیری از کارهای دست‌وپاگیر به شهرستان‌ها تفویض شود و ما آماده بررسی آنها و تفویض اختیار هستیم.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « معماری برخی ساخت و سازهای آذربایجان‌شرقی سنخیتی با الگوهای ایرانی و اسلامی ندارد » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *