بهره‌برداری از ٣۵ پروژه نیمه‌کاره در دولت سیزدهم

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بهره‌برداری از ٣۵ پروژه نیمه‌کاره در دولت سیزدهم

وزیر نفت گفت: از شروع دولت سیزدهم در حوزه وزارت نفت پروژه‌های نیمه‌کاره و از جمله این پروژه که ٢٠ سال برایش کاغذ رد و بدل شده بود به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش ایسنا، جواد اوجی در مراسم افتتاح عملیات تولید گاز از فاز ١١ پارس جنوبی اظهار کرد: طی این ٢٠ ماه بالغ بر ٣۵ پروژه نیمه‌کاره به ارزش ١٢ میلیارد دلار به بهره‌برداری رساندیم.  

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم، ۱۰ اقدام مهم در پارس جنوبی انجام شد که افتتاح و بهره‌برداری فاز ۱۱ یکی از مهم‌ترین آنها است، گفت: راه‌اندازی واحدهای شیرین سازی میعانات گازی در فاز ۲ و ۳، احداث خط لوله فاز ۱۶، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در حوزه پارس جنوبی است.

به گفته وزیر نفت تا پایان سال، ۶۷ پروژه به ارزش ۱۵ میلیارد دلار در این دولت به بهره‌برداری خواهد رسید؛ ۱۵ طرح نفتی جدید نیز در دست اقدام است.

نگهداشت تولید و فشارافزایی اقدام مهم دولت سیزدهم برای پارس جنوبی است

وزیر نفت با تأکید بر اینکه در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی اتفاق افتاد، گفت: پرونده پارس جنوبی از نظر ما بسته نیست و اقدام مهم در این میدان مشترک حفظ و نگهداشت تولید و فشارافزایی است که مطالعات آن در دولت سیزدهم رو به پایان است و تا پایان امسال قرارادش امضا می‌شود.

اوجی با اشاره به اینکه این دومین بار در شش ماه گذشته است که رئیس‌جمهوری برای بهره‌برداری از طرح‌های صنعت نفت به استان بوشهر می‌آید، افزود: اسفندماه پارسال، رئیس جمهوری برای افتتاح پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی به عسلویه آمد که با بهره‌برداری از این پالایشگاه روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب به ظرفیت فرآورش گاز کشور اضافه شد.

وی ادامه داد: در همان مراسم، تأکید شد فاز ۱۱ پارس جنوبی در این دولت به بهره‌برداری برسد زیرا رئیس‌جمهوری بر توسعه میدان‌های مشترک و به‌ ویژه تکمیل فازهای پارس‌جنوبی تأکید بسیار دارند.

وزیر نفت تأکید کرد: امروز این توفیق حاصل شد و فاز ۱۱ پارس جنوبی به بهره‌برداری رسمی رسید و این در حالی است که شرکت‌های خارجی مانند توتال، شل و سی‌ان‌پی‌سی‌آی (شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین) برای توسعه این فاز ۲۰ سال هیچ اقدام عملی نکردند.

اوجی با بیان اینکه این پروژه طی ۲۰ ماه گذشته با تلاش شرکت‌های ملی نفت ایران، نفت و گاز پارس، پتروپارس، مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی و … با پشتیبانی دولت به بهره‌برداری رسید، گفت: ارزش قرارداد توتال در فاز ۱۱ حدود ۴.۸ میلیارد دلار بود  اما این شرکت به‌ دلیل تحریم‌ها در سال 1397 از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خارج شد، اما کار در دولت سیزدهم متوقف نماند و با این باور ما امروز شاهد بهره‌برداری از این پروژه هستیم.

وی با اشاره به اینکه در هفته دولت قرار داریم و همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های کشور پروژه‌های خوبی آماده افتتاح دارند، افزود: اما به‌ دلیل اهمیت موضوع، مشترک بودن میدان پارس جنوبی و کار بی‌سابقه و بی‌نظیر در توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی، رئیس‌جمهوری برای افتتاح و بهره‌برداری رسمی در عسلویه حاضر شدند و عملیات بهره‌برداری و تولید گاز از فاز ۱۱ را آغاز کردیم.

وزیر نفت با تأکید بر لزوم رعایت اصول ایمنی و امنیتی برای حضور رئیس‌جمهوری در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی، ادامه داد: برنامه‌ریزی برای توقف تولید انجام شد، اما رئیس جمهوری اجازه حتی یک لحظه توقف تولید گاز را ندادند.

روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۱ با تکمیل همه چاه‌ها

اوجی تصریح کرد: با تکمیل چاه‌های فاز ۱۱، روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی برداشت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از آغاز دولت سیزدهم و با توجه به تکالیف به وزارت نفت، تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار گرفت، گفت: در سال ۱۴۰۱،   ۳۴۷ پروژه نیمه‌کاره به ارزش ۱۲ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید.

وزیر نفت افزود: در سال ۱۴۰۲ نیز ۶۷ پرژه در بالادست و پایین‌دست صنعت نفت با اولویت افزایش تولید و تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره به ارزش ۱۵ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد، تا امروز از این ۶۷ پروژه، ۲۵ پروژه به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسیده است.

10 اقدام مهم دولت سیزدهم در پارس جنوبی

اوجی با تأکید بر اینکه در پارس‌جنوبی در دولت سیزدهم ۱۰ اقدام مهم انجام شد، ادامه داد: از آن جمله می‌توان به افتتاح و بهره‌برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی، راه اندازی واحدهای شیرین سازی میعانات گازی فازهای ۲ و ۳، احداث خط لوله جدید فاز ۱۶ پارس جنوبی و افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی اشاره کرد.

وی تأکید کرد: افزون بر ۶۷ طرح نیمه‌تمام صنعت نفت که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ۱۵ طرح جدید نیز در سال ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد.

اوجی با تأکید بر اینکه در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی اتفاق افتاد، گفت: روال عادی ساخت سکو ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد و ما توانستیم با جابجایی سکو، ۴ سال زودتر تولید از فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را آغاز کنیم تا آنجا که شرکت توتال و سی. ان. پی. سی که برای توسعه این فاز قرارداد داشتند امروز انگشت به دهن می‌مانند.

وی افزود: در بخش بالادست صنعت نفت در توسعه میدان‌های نفت و گاز، حفاری چاه‌ها در دریا و خشکی، حفاری افقی و …  در همه بخش‌ها خودکفا شدیم.

وزیر نفت به بهره‌برداری از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی، افتتاح فاز ۲ پالایشگاه آبادان به ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز، طرح جمع‌آوری گازهای همراه و بهره‌برداری از پالایشگاه گاز هویزه و … اشاره کرد و ادامه داد: امروز صنعت نفت در همه بخش‌ها خودکفاست. هیچ مستشار خارجی در بالادست و پایین‌دست صنعت نفت ایران حضور ندارد.

اوجی با تأاکید بر اینکه اکنون هیچ مستشار خارجی در بالادست و پایین‌دست صنعت نفت ایران حضور ندارد، گفت: ۳۰ کشور در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند و تولید نفت این کشورها به محض رویارویی کاهش یافت و فعالیت در پالایشگاه‌هایشان متوقف شد.

وی تصریح کرد: اما در ایران افزون بر خودکفایی در صنعت نفت، پا را فراتر گذاشتیم و در پالایشگاه فراسرزمینی حضور فعال پیدا کردیم، در حالی که در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون که تحریم داماتو اجرا شد، فکر می‌کردند به محض تحریم صنعت نفت ایران زمین‌گیر می‌شود اما امروز می‌بینیم که ایران ظرفیت تولید روزانه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت و بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز در روز را دارد.

وزیر نفت با اشاره به ظرفیت تولید سالانه ۹۲ میلیون تنی صنعت پتروشیمی کشور گفت: در سال گذشته به ارزش ۱۶ میلیارد دلار محصول پتروشیمی صادر شد.

اوجی ظرفیت کنونی پالایش روزانه پالایشگاه‌های نفت و میعانات گازی کشور را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه اعلام کرد و افزود: پرونده پارس جنوبی از نظر ما بسته نیست و اقدام مهم در این میدان مشترک که ۷۰ درصد گاز کشور و ۵۰ درصد خوراک پالایشگاه‌های تولید بنزین را تأمین می‌کند، حفظ و نگهداشت تولید و فشارافزایی است که مطالعات آن در دولت سیزدهم رو به پایان است و تا پایان امسال امضای قراراد انجام می‌شود.

انتهای پیام

بروزترین اخبار حوزه مهندسی را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بهره‌برداری از ٣۵ پروژه نیمه‌کاره در دولت سیزدهم » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *