گازرسانی به ۲۶ روستای آذربایجان شرقی/امسال هم مازوت سوزی داریم

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: گازرسانی به ۲۶ روستای آذربایجان شرقی/امسال هم مازوت سوزی داریم

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی از وارد مدار شدن و افتتاح گاز رسانی به ۲۶ ورستای بالای ۲۰ خانوار استان در هفته دولت جاری خبر داد.

نادر کمالی یکشنبه، پنجم شهریورماه در نشستی خبری با اشاره به تولید روزانه ۸۶۰ میلیون مترمکعب گاز در کشورمان، اظهار کرد: در تولید گاز مشکلی وجود ندارد ولی مصرف ما بیش از حد است و روزانه ۱.۳ میلیارد مترمکعب مصرف داریم که تنها راه برای توازن این امر، مصرف بهینه گاز از سوی مشترکان است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: استان تهران مصرف بسیار بالایی در زمینه گاز دارد و سال گذشته روزانه به میزان ۱۳۷ میلیون مترمکعب مصرف داشت، در حالی که سال گذشته علی رغم اعمال محدودیت مصرف گاز به صنایع استان، روزانه بالای ۴۵.۵ میلیون مترمکعب گاز در آذربایجان شرقی مصرف می‌شد.

وی با بیان این‌که ۷۶ درصد گاز دریافتی به مصرف بخش خانگی اختصاص دارد، ادامه داد: صرف نظر از تهران، آذربایجان شرقی بعد از استان‌های خراسان رضوی و اصفهان، سومین استان در مصرف گاز خانگی است. مقدار مصرف گاز در شهر تبریز بسیار بالا بوده و حتی شاید مقدار مصرف گاز در استان اردبیل به اندازه تبریز نباشد.

کمالی در خصوص وضعیت مصرف کنندگان گاز در استان، گفت: حدود ۷۵ درصد مصرف کنندگان در بهترین حالت قرار داشته ولی پنج درصد از مشترکان گاز استان بالای پنج میلیون تومان قبض در سال گذشته دریافت کرده‌اند که اغلب این واحدها مربوط به ویلاها می‌شوند. حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک گاز شامل حدود دو میلیون خانوار در استان از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی در خصوص وضعیت گازسوزی نیروگاه‌های هریس و تبریز، اظهار کرد: نیروگاه هریس حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب مصرف روزانه گاز دارد و ۵۳۰ مگاوات برق تولید می‌کند ولی نیروگاه تبریز با چهار میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب مصرف گاز، تنها ۷۲۰ مگاوات تولید برق دارد و پرتی انرژی بسیاری در این نیروگاه داریم.

وی ادامه داد: مقدار ۱.۲ میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌های استان طی پنج ماه نخست سال جاری توزیع شده و نیروگاه تبریز مصرف بالایی در بحث گاز دارد. وقتی مصرف گاز در استان بالا می‌رود و کفاف بخش خانگی را نمی‌دهد، با توجه به این‌که بخش خانگی، خط قرمز ما است، نیروگاه تبریز مجبور به استفاده از سوخت دیگری هم‌چون سوخت مایع می‌شود که این امر نیز به مازوت سوزی منتهی می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با بیان این‌که نیروگاه هریس در صورت قطعی گاز از گازوئیل استفاده کرده ولی نیروگاه‌های تبریز و سهند مازوت سوزی می‌کنند، اظهار کرد: نیروگاه‌های استان باید به روز شوند و تلاش بسیاری برای برون رفت از این موضوع می‌کنیم و حتی سال قبل نیز مازوت سوزی نیروگاه‌ها از اواخر پاییز آغاز شد در حالی که مازوت سوزی در سال ۱۴۰۰ از اواخر شهریور آغاز شده بود.

وی افزود: نیروگاهی با کلاس اچ به عنوان نیروگاه دوم سهند در شهر بناب تاسیس شده که تا اواخر سال به مدار مصرف می‌آید. این نیروگاه جزو نیروگاه‌های مدرن کشور محسوب می‌شود.

وی در خصوص این‌که آیا امسال نیز مازوت سوزی خواهیم داشت، گفت: مازوت سوزی با شرایط فعلی نیروگاه‌ها و مقدار مصرف گاز استان یک امر حتمی است. حتی گاهی نیروگاه‌ها نیز در تهیه مازوت به مشکل بر می‌خورند. البته سال گذشته، هیچ مازوت سوزی در صنایع استان نداشتیم.

کمالی خاطرنشان کرد: صنایع شهری چون اصفهان با تبریز فرق دارد، زیرا حدود ۹۲ درصد از صنایع شهر تبریز جزو بخش خصوصی است و در صورت کاهش حتی یک مترمکعبی گاز به مشکل بر می‌خورند. 

وی در خصوص سبد انرژی استان نیز گفت: ۷۷ درصد انرژی استان در دست گاز است. عمر شبکه گاز شهر تبریز ۳۰ ساله بوده و برای بروزآوری آن نیز با پیمانکاری قرارداد بسته‌ایم‌.

وی از مطالبه ۹۹۳ میلیارد تومانی این شرکت خبر داد و تشریح کرد: مبلغ ۳۲۶ میلیارد تومان از آن را وصول کرده‌ایم و ۶۷۰ میلیارد تومان آن مانده است که بیشتر برای بخش خانگی با ۲۲۵ میلیارد تومان بوده و بخش‌های دیگر چون صنعتی با ۹۰ میلیارد تومان، ادارات جات و نهادها با ۸۰ میلیارد تومان و تجاری با ۳۴ میلیارد تومان از جمله بدهکاران شرکت محسوب می‌شوند.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی در خصوص حوادث گاز در استان نیز گفت: سال گذشته ۱۲ نفر در اثر انفجار و آتش سوزی و ۳۱ نفر در اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن در مجموع ۴۳ نفر فوت شده‌اند. در چهار ماهه نخست سال جاری نیز از ۶۳ حادثه انفجار و مسمومیت، ۱۸ نفر فوتی و ۲۹ مصدوم داشته‌ایم.

وی با اشاره به تحت کنترل بودن مصرف گاز ویلاهایی با انشعابات قانونی در استان، گفت: این ویلاها حتی به اندازه یک جایگاه سی ان جی هم مصرف گاز ندارند.

وی در خصوص وضعیت شبکه گازی در نقاط مختلف استان، افزود: شبکه گازی در زلزله‌های اخیر ورزقان، سراب و میانه مشکلی نداشته و ضریب اطمینان بالایی دارد اما باز هم احتمال خسارت وجود دارد و مطالعات مربوطه بر روی آن انجام می‌گیرد.

کمالی از افتتاح گازرسانی به ۲۶ روستا و ۶۰ صنعت استان در هفته دولت خبر داد و افزود: شش کارخانه فولاد در مناطقی چون شهرک صنعتی آخولا، منطقه آزاد ارس و تیکمه داش در حال راه اندازی در استان هستند که نزدیک ۴۰ هزار مترمکعب گاز در ساعت نیاز مصرفی آن‌ها است. 

وی با بیان این‌که تلاش می‌کنیم تا صنایع استان بدون گاز نمانند، اظهار کرد: مقدار ۱۴۰۱ کیلومتر شبکه گذاری، ۳۰ هزار انشعاب جدید و نزدیک ۱۰۰ هزار مشترک جدید در دولت سیزدهم به شبکه گازی افزوده شده است؛ هم‌چنین طی دو سال گذشته، ۲۲۱ هزار و ۸۴۰ مترمکعب گاز به ظرفیت گازی افزوده شده است.

آریانپور، مدیر بهره برداری شرکت گاز آذربایجان شرقی نیز در ادامه در خصوص وضعیت انشعابات غیرمجاز گاز در استان، اظهار کرد: انشعابات غیرمجاز را نمی‌توان محاسبه کرد زیرا یک اقدام پنهان هستند و به هیچ عنوان مجوزهای قانونی ندارند و منجر به هدررفت گاز و تضییع حق بیت المال می‌شوند.

وی با بیان این‌که شناسایی این انشعابات و معرفی آن‌ها به مراجع قضایی در دستورکار قرار دارد، افزود: طی یک سال گذشته، بالای ۵۰۰۰ انشعاب غیرمجاز در استان شناسایی شده که اغلب در مناطق حاشیه نشین و باغات بودند.

وی در خصوص وضعیت مصرف گاز صنایع استان نیز افزود: سال گذشته بر مصرف گاز صنایع، محدودیت‌هایی اعلام شده بود و در این راستا ۴۰ واحد، این محدودیت‌ها را رعایت نکرده بودند که پس از دریافت اخطار مربوطه رعایت کردند.

آریانپور گفت: امسال از ستاد ملی گاز درخواست کردیم تا برای هر استان نسبت به اقلیم مربوطه، سهمیه گاز تخصیص یابد زیرا مصرف گاز در آذربایجان شرقی با استان‌هایی چون بوشهر و فارس یکسان نیست.

قاسمی مقدم، مدیر مهندسی و اجرای شرکت گاز آذربایحان شرقی نیز در خصوص وضعیت گازرسانی به روستاهای استان، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار استان گاز رسانی شده و گازرسانی ۶۰ روستای دیگر نیز تا دهه فجر انجام خواهد گرفت تا گاز رسانی به روستاهای ۲۰ خانوار استان به اتمام برسد و بر این اساس، ۹۹.۵ درصد از جمعیت روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند خواهند شد. تاییده روستاهای زیر ۲۰ خانوار هم اقدام خواهد شد.

وی با بیان این‌که ۱۶۶ روستای زیر ۲۰ خانوار با جمعیت حدود ۱۰۰۰ خانوار و میانگین شش خانوار در استان هنوز گاز ندارند، گفت: پیگیر اخذ محوز هستیم و در صورت صدور این مجوز، گازرسانی به این روستاها نیز انجام شده و تمامی روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار حوزه مهندسی را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « گازرسانی به ۲۶ روستای آذربایجان شرقی/امسال هم مازوت سوزی داریم » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *