انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به خراسان جنوبی در حال انجام است

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به خراسان جنوبی در حال انجام است

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ های جدی استان، موضوع آب است، اظهار کرد: در همین راستا و در جهت رفع نیازها، انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس در حال انجام است.

حواد قناعت، امروز دوشنبه ۶ شهریورماه در مراسم افتتاح و بهره برداری همزمان خط انتقال و پست برق ۱۳۲ کیلوولت دیهوک طبس با گرامیداشت یاد شهدا، گفت: هفته دولت فرصتی برای ارائه گزارش اقدامات انجام شده به مردم است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه کشور به کارگاه عمرانی تبدیل شده و در استان خراسان جنوبی هم شاهد تحول خوب و حرکت‌های جهشی در حوزه زیرساخت‌ها هستیم، بیان کرد: دست دولت در هفته دولت برای خراسان جنوبی پُر است.

استاندار با اشاره به پیگیری پروژه‌های کلان و بزرگ در استان، تصریح کرد: در طول ۲۲ ماه اخیر شاهد اتفاقات خوبی بودیم و دولت در حوزه‌های مختلف در کشور در حال انجام کارهای زیادی است.

وی با اشاره به پیشرفت‌ها در حوزه جذب سرمایه گذار، بیان کرد: از ابتدای انقلاب تا قبل از دولت سیزدهم ۱۳ سرمایه گذار خارجی به خراسان جنوبی جذب شده‌اند، اما تنها از مرداد ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۲ تعداد ۱۳ سرمایه گذار خارجی جدید جذب استان شده‌اند.

استاندار با اشاره به اینکه انتقادات سازنده مطلوب است اما نباید از حد خود خارج شود، اظهار کرد: انتقاد باعث رصد پروژه‌ها برای جلوگیری از رکود می‌شود، اما باید مراقب باشیم که چشم خود را به روی اقدامات انجام شده نبندیم و وارد بازی‌های فضای مجازی نشویم.

قناعت با تأکید بر قدرت، عظمت، اقتدار، پیشرفت و حرکت رو به جلوی ایران در سال‌های اخیر، ادامه داد: غربی‌ها در حال رصد ایران بوده و اکنون پنج کشور قدرتمند اقتصادی برای تعامل با ایران با کنار زدن آمریکا پیش قدم شده‌اند و این نشان دهنده قدرت ایران است.

وی افزود: اکنون سرمایه گذاران خارجی معتقدند فضای ایران فضای کار است و این افراد بخش‌های خصوصی کشور خود را برای حضور در ایران ترغیب می‌کنند چراکه به فضای کار در ایران امید دارند.

استاندار با بیان اینکه دولت شتاب عجیب و عزم و اراده مهمی برای کار دارد، ادامه داد: همزمان با هفته دولت امسال ۹۸۷ پروژه عمرانی و اقتصادی در این استان افتتاح یا کلنگ زنی می‌شود که از این تعداد ۹۳۳ پروژه با اعتبار ۸۰۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال، قابل افتتاح است.

وی با اشاره به غفلت از ظرفیت‌های معدنی استان، تصریح کرد: لازم است خام فروشی‌ها محدود و هدایت شود که در این راستا فرآوری‌های خوبی روی محصولات معدنی در شهرستان‌ های استان صورت می‌گیرد.

به گفته وی، در این زمینه نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم‌.

استاندار با بیان اینکه در حوزه زیرساختی، عمرانی و اقتصادی شاهد اتفاقات خوبی در استان هستیم، اظهار داشت: در موضوع برق رسانی اتفاقات خوبی رخ داده و امیدواریم همین روند ادامه پیدا کند.

قناعت با بیان اینکه تمام این پیشرفت‌ها در زمان تحریم و محدویت مالی رخ داده، خاطرنشان کرد: امیدواریم شاهد خروجی خوب و اثرات مثبت قراردادهای اقتصادی ایران با کشورهای مختلف در سفره مردم باشیم.

استاندار خراسان جنوبی همچنین در حاشیه مراسم افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های طبس در جمع خبرنگاران گفت: در هفته دولت امسال  ۷۶ پروژه در طبس افتتاح یا کلنگ زنی می‌شوند.

قناعت ادامه داد: کل پروژه‌های هفته دولت شهرستان طبس که افتتاح و کلنگ زنی می‌شود ۷۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۴۰۴ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: از این تعداد ۶۹ پروژه قابل افتتاح با اعتبار ۲۹۱ میلیارد تومان بوده و برای ۷ پروژه نیز شاهد آغاز عملیات اجرایی آن با اعتبار بالغ بر ۱۱۳ میلیارد تومان خواهیم بود.

استاندار با اشاره به پروژه‌هایی که امروز برنامه ریزی شد، بیان کرد: آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه دادگستری طبس و آغاز عملیات اجرایی یا احداث ساختمان دادگاه عمومی بخش دیهوک که مجموعاً بیش از ۲۳ میلیارد تومان اعتبار برای آن پیش بینی شده از برنامه‌های امروز بود.

قناعت با اشاره به افتتاح و بهره برداری از بخش دیالیز بیمارستان شهید مصطفی خمینی طبس با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان طی سفر امروز، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در دولت بدان پرداخته شده حوزه راه‌ها و توجه ویژه به کلنگ زنی پروژه‌های باند دوم بود.

وی ادامه داد: پروژه دیگر، افتتاح و بهره برداری همزمان خط انتقال و پست برق ۱۳۲ کیلوولت دیهوک با اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان بود که امروز انجام گرفت.

استاندار با بیان اینکه این امر از دغدغه‌های مردم شهرستان طبس و بخش دیهوک بود، یادآور شد: این پروژه مطالبه ۱۰ ساله‌ای بود که سال گذشته استارت کار آن زده شد. این پروژه در هفته دولت امسال آغاز شده و با کارهای جهادی مجموعه دولت و پیگیری‌ها این دغدغه و نگرانی مردم شهرستان رفع شد.

پروژه محور طبس _ دیهوک از مصوبات سفر بخش دیهوک بود

استاندار خراسان جنوبی همچنین در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه محور طبس ـ دیهوک بیان کرد: پروژه توسعه باند دوم محور طبس – دیهوک از مصوبات سفر بخش دیهوک بود که امروز وارد فاز اجرا شد.

قناعت اظهار کرد: یکی از نگاه های ویژه و خاص دولت سیزدهم توجه به حوزه زیرساخت‌هاست.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌ها، خراسان جنوبی با توجه به عقب ماندگی های تاریخی خود ضعف ‌هایی دارد، تصریح کرد: حوزه راه‌ها و احداث باند دوم یکی از مهمترین ضعف‌های زیرساختی استان بوده و براین اساس یکی از اقداماتی که مجموعه دولت در استان به آن پرداخته، احداث باند دوم راه‌هاست.

استاندار با بیان اینکه در دو سال اخیر شاهد اتفاقات خوب و آغاز عملیات اجرایی احداث باند دوم تقریباً در تمام شهرهای استان بوده‌ایم، افزود: در هر شهر یک برنامه را در این خصوص آغاز کرده ایم که این نشان دهنده توجه ویژه دولت به محرومیت زدایی و حوزه زیرساخت‌هاست.

قناعت با بیان اینکه پس از سفرهای شهرستانی، اکنون سفر به بخش‌های استان آغاز شده، تصریح کرد: پروژه امروز محور طبس – دیهوک در پی سفر به بخش دیهوک و از مصوبات این سفر بود.

به گفته وی، پروژه توسعه باند دوم محور طبس – دیهوک به طول ۱۷ کیلومتر با اعتباری بالغ بر ۴۳۰ میلیارد تومان کلنگ زنی شد.

قناعت با بیان اینکه امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی محور طبس به دیهوک خواهیم بود، یادآور شد: امیدواریم همین روند تحول و کار و کوشش در استان ادامه یابد.

همچنین همزمان با پنجمین روز هفته دولت و با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهرستان طبس، دو اتاق اداری جهت استقرار اجرای احکام کیفری و حقوقی با مساحت ۱۰۰ متر و با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان به بهره برداری رسید.

آیین  بهره‌برداری از بخش دیالیز بیمارستان شهید سید مصطفی خمینی (ره) طبس نیز با حضور استاندار خراسان جنوبی با ظرفیت ۲۲ تخت خوابی و اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان انجام شد.

همچنین همزمان با پنجمین روز از هفته دولت و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، جاده آسفالت و پل دسترسی به مجتمع دام سبک و سنگین روستای حسین آباد به بهره برداری رسید. با اجرای این پروژه با حجم ۱۰ هزار مترمربع آسفالت به طول ۱۸۰۰ متر و عرض ۶ متر با هزینه ۵۱۶۵۰ میلیون ریال توسط شهرداری فردوس، یکی از خواسته‌های دامداران منطقه محقق شد.

این پروژه با تأمین قیر توسط بسیج سازندگی و  با همکاری و پیگیری فرمانداری ، شورای اسلامی شهر فردوس ، اداره راهداری ، جهاد کشاورزی و شرکت پیمانکاری(توس رادیه) انجام شده است.

همزمان با پنجمین روز هفته دولت و با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان جنوبی، آیین افتتاح میدان ثارالله و آسفالت معابر شهر خوسف با مساحت ۷۵۰ مترمربع و اعتبار ۶۰۰ میلیون ، آسفالت معابر به طول ۱۰ هزار متر مربع و اعتبار ۲ میلیارد تومان برگزار شد.

همچنین در ادامه سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به شهرستان بشرویه پروژه گازرسانی به مسکن محرومین روستای حاجی آباد به بهره برداری رسید.

روستای حاجی آباد در فاصله ۱.۵ کیلومتری جنوب شهر بشرویه با ۱۸۰ واحد مسکونی در حال احداث بوده که شامل اجرای ۶ کیلومتر شبکه توزیع و نصب ۹۶  انشعاب است.

تعدادی از این واحدها به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)، مددجویان بهزیستی، خانواده های معظم شهدا و بخشی نیز به سایر افراد فاقد زمین مسکونی واگذار شده و با تسهیلاتی که از طریق تفاهم نامه با کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به این متقاضیان پرداخت شده، در حال ساخت است. هزینه اجرای این پروژه ۵۰ میلیارد ریال است.

همچنین با پیگیری‌های مسئولین محلی و تلاش کارشناسان فنی هواشناسی ایستگاه هواشناسی خودکار چاهنو در پنجمین روز از هفته دولت همزمان با سایر پروژه‌های دولت انقلابی و مردمی و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به بهره برداری رسید.

در این ایستگاه داده‌های «دما، رطوبت، فشار هوا، میزان بارش، جهت و سرعت باد و تابش» به صورت خودکار و لحظه ای اندازه‌گیری و با برقراری ارتباط دیتا در آینده به مرکز کنترل اداره کل هواشناسی استان و پایگاه داده سازمان هواشناسی مخابره خواهد شد. با افتتاح این پروژه نیاز آماری مردم منطقه به اطلاعات هواشناسی جهت ارائه خدمات بیمه محصولات کشاورزی و تحقیقاتی و گردشگری و.. فراهم شد.

در ادامه سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به شهرستان بشرویه، مراسم تحویل ۳۲ دستگاه مکانیزاسیون کشاورزی و نیسان به متقاضیان اجرا شد. از هفته دولت سال ۱۴۰۱ تا حال حاضر تعداد ۳۲ طرح در زمینه حمل و نقل و مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ ۴۳ میلیارد ریال پرداخت شده است.

تعدادی از این دستگاه ها به صورت مستقیم از محل تفاهم نامه کمیته امداد امام خمینی (ره) با کارخانه های تولیدی (شرکت های زامیاد و تراکتورسازی تبریز) تحویل متقاضیان شده است. مابقی دستگاه‌ها نیز از طریق بازار آزاد توسط متقاضی تأمین و تسهیلات آن توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت شده است.

همزمان با پنجمین روز هفته دولت طرح هادی روستای کریم آباد بخش ماژان به بهره برداری رسید. برای اجرای این طرح که به نمایندگی از هشت طرح دیگر افتتاح شد، اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۹۳۵ میلیون تومان هزینه شده است. این طرح با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها و به متراژ ۶۰۴۸۰ متر مربع انجام شده است.

در ادامه سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی، اولین خانه بازی کودک بشرویه افتتاح شد. اولین خانه بازی کودک در شهرستان بشرویه در زمینی با وسعت ۱۰۰ متر مربع احداث شده که مورد استقبال تعداد زیادی از شهروندان قرار گرفته است. این خانه بازی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان  و بهره مندی از تسهیلات تبصره ۱۶ در سال ۱۴۰۱ از محل معرفی بسیج سازندگی شهرستان  به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان انجام گرفته است. میزان اشتغال این خانه بازی به تعداد ۲ نفر به صورت مستقیم می باشد.

در ادامه سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به شهرستان بشرویه یک واحد کارگاه شیرینی پزی افتتاح شد. راه اندازی کارگاه و تکمیل چرخه پخت شیرینی سنتی، توسط بخش خصوصی و  به صورت یک کارگاه خانگی انجام شده است.

این کارگاه در زمینی با مساحت ۴۰ متر مربع بعد از اخذ مجوزهای لازم ایجاد شده و عنوان اولین کارگاه دارای مجوز مورد تأیید را از خود کرده است. جهت راه اندازی این کارگاه از محل تسهیلات تبصره ۱۸ بنیاد برکت مبلغ ۳۰۰ تومان میلیون و از محل تبصره ۱۶ سال ۱۴۰۱ بسیج سازندگی مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان و سر جمع اعتبارات  مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان و با سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه شده است. میزان اشتغال این طرح به تعداد دو نفر به صورت مستقیم و ۳ نفر هم بصورت غیر مستقیم است.

پروژه توسعه پوشش اینترنت پرسرعت ماژان و فدشک نیز در پنجمین روز از هفته دولت و با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان جنوبی افتتاح شد. این طرح با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد تومان اجرا شده است.

با راه اندازی سایت ایرانسل و پوشش اینترنت ماژان و فدشک، روستای غوریان بخش جلگه ماژان نیز از اجرای این طرح بهره مند می‌شود. در راستای ارائه خدمات نوین مخابراتی، پیگیری‌ها برای ارتقای وضعیت آنتن دهی تلفن و اینترنت و عملیات راه اندازی و ارتقاء تکنولوژی سایت‌های همراه به نسل دوم و سوم و چهارم در شهرستان ادامه دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در ابتدای سفر یک روزه به شهرستان بشرویه از کارخانه تولید پنبه هیدروفیل بازدید کرد. این بازدید همزمان  با پنجمین روز هفته دولت و در ابتدای سفر یکروزه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با همراهی فرماندار بشرویه و جمعی از مدیران انجام شد.

شرکت نساجی فردوس در سال ۱۴۰۲ اقدام به کسب جواز تأسیس جهت ایجاد یک واحد صنعتی ویژه تولید، طراحی و مونتاژ با نام الیاف پنبه هیدروفیل با ظرفیت سالانه ۳۵۰ تن کرده است. میزان کل سرمایه ثابت این واحد به مبلغ ۱۰۴۴ میلیارد ریال ، با ارزش ماشین آلات داخلی به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال و ارزش ماشین آلات خارجی ۱۳۵۰ هزار یورو است.

این واحد در زمینی به وسعت ۸۷۴۷ متر مربع با سطح زیربنای ۱۸۰۰ متر مربع در ناحیه شهرک صنعتی شهر بشرویه احداث خواهد شد. میزان برق مصرفی این واحد تولیدی ۷۵۰ کیلو وات، میزان آب مصرفی ۷۰۰۰ متر مکعب در سال و میزان گاز طبیعی مورد نیاز ۲۵۰ هزار متر مکعب است. میزان اشتغال پیش بینی شده آن نیز ۴۲ نفر در زمان بهره برداری کامل خواهد بود و پیش بینی مدت اجرای طرح نیز ۱۲ ماه است.

در شهرستان درمیان نیز ۷ طرح با هزینه ۱۰۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

بهره برداری از یک واحد مسکن به نمایندگی از ۹۹ واحد طرح مقاوم سازی مسکن،کلنگ زنی بیمارستان محلی قهستان، بهره‌برداری از طرح تامین برق مصلی بقیه الله قهستان به  نمایندگی از پروژه‌های برق، زیرسازی و آسفالت معابر شهر قهستان،بهره‌برداری از بند خاکی براندود، اصلاح شبکه توزیع و بازسازی انشعابات روستای گیت با مشارکت بنیاد علوی و اصلاح شبکه توزیع و بازسازی انشعبات روستای آنیک با مشارکت بنیاد علوی از طرح‌هایی است که امروز با حضور نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و فرماندار  در شهرستان درمیان به بهره برداری رسید.

طرح اصلاح شبکه توزیع و بازسازی انشعابات آب روستای گیت بخش قهستان شهرستان درمیان نیز با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان درمیان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی با اعتبار ۲۴‌.۵ میلیارد ریال، توسط آب و فاضلاب شهرستان با مشارکت بنیاد علوی نیز افتتاح شد.

۲۹ هزار فرصت شغلی در استان خراسان جنوبی ایجاد شد

غلامرضا اشرفی، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز در نشست خبری گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲۹ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که نسبت به دو سال منتهی به ۱۴۰۰ حدود ۸۱ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه آخرین نرخ بیکاری استان طبق گزارش مرکز آمار ایران ۵.۸ درصد اعلام شده است، افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲۹ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که نسبت به دو سال منتهی به ۱۴۰۰ حدود ۸۱ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در حوزه مشاغل خانگی هم از ابتدای دولت سیزدهم بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار به استان تزریق شده است، گفت: این میزان نسبت به دو سال ماقبل ۳۵۰ درصد رشد داشته است.

اشرفی با اشاره به حوادث ناشی از کار بیان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، حوادث ناشی از کار هم در دو سال گذشته، هشت درصد کاهش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به طرح کالابرگ الکترونیکی بیان کرد: در حال حاضر تمام دهک‌های یک تا پنج استان مشمول کالا برگ الکترونیکی شده‌اند.

وی با بیان اینکه جامعه هدف کالابرگ الکترونیکی می‌توانند از افزایش ۱۲۰ هزار تومانی اعتبار خرید کالا می‌توانند بهره مند شوند، افزود: سه هزار و ۱۰۰ فروشگاه در خصوص کالا برگ الکترونیک فعال هستند که ۱۱ قلم کالا با مشوق ایجاد شده از سوی دولت سیزدهم عرضه می‌شود.

جذب ۱۴۰۰ نوآموزگار برای سال تحصیلی جدید

سیدعلیرضا موسوی نژاد، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز از جذب هزار و ۴۰۰ نوآموزگار برای سال تحصیلی جدید در استان خبر داد. در حال حاضر ۱۸۵ هزار دانش‌آموز با ۱۴ هزار همکار فرهنگی در سطح استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته هر وعده ۱۱ هزار نفر در مدارس شبانه روزی سر سفره داشته ایم، گفت: ارائه کتاب آیه‌های مهربانی برای پیش دبستانی‌ها، برگزاری نخستین یادواره ۴۵۰ شهید دانش‌آموز و تجلیل از والدین شهدا از جمله اقدامات انجام شده است.

موسوی نژاد با بیان اینکه امتحانات نهایی دانش آموزان در سال جاری به سبک کنکور برگزار شد، گفت: در سال جاری در رشته علوم انسانی رتبه اول کنکور و در دیگر رشته‌ها، رتبه دوم را کسب کردیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی از اجرای طرح شهید عجمیان خبر داد و گفت: این طرح با اعتبار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در راستای زیبا سازی و آماده سازی ۴۰۰ مدرسه اجرایی می‌شود.

وی از کسب رتبه پنج کشوری در سواد آموزی و کسب مدال‌های برتر کشوری توسط دانش آموزان استثنایی خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته ۱۲۰ رتبه کشوری در مسابقات، المپیادها و جشنواره‌های علمی توسط دانش آموزان داشته‌ایم.

موسوی نژاد با اشاره به اجرای طرح نذر آموزشی، بیان کرد: در سال جاری ۴۵۰ نفر از همکاران و دانشجو معلمان در قالب ۷۵ هزار ساعت، کار جهادی برای دانش آموزان انجام دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: در سال جاری هزار و ۴۰۰ نو آموزگار از طریق آزمون‌های دبیری و ابتدایی جذب می‌شوند.

موسوی نژاد اظهار کرد: در سال جاری دوره آموزشی ۳۶۰ ساعته برای آموزگاران غیر انتفاعی پیش بینی شده که در قالب دوره‌های پودمانی ۶۰ ساعته برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود ۱۹۵ هزار نفر دانش‌آموز در سال جاری داشته باشیم که تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار نفر ثبت نام کردند، گفت: همچنین پیش بینی می‌شود در مقطع ابتدایی ۱۱ هزار پیش دبستانی داشته باشیم که تحت عنوان سازمان تعلیم و تربیت کودک شناخته می‌شوند.

وی با بیان اینکه کتب درسی دانش آموزان فقط از کانال مدرسه توزیع می‌شود و در بازار عرضه نمی‌شود، اظهار کرد: از اولیا خواستاریم تا دهم شهریور برای تهیه کتاب در سامانه ثبت نام کرده و مبلغ مورد نیاز را پرداخت کنند.

ازدواج‌های فامیلی و آمار بالای معلولیت

حسن شرفی، مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی نیز در نشست خبری با اشاره به آمار بالای معلولیت بینایی در نهبندان گفت: ازدواج‌های فامیلی عاملی برای بروز این معلولیت بوده است. سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان به اعتبار ماهیانه مستمری، به اعتبارات استان افزوده شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مستمری ماهیانه به جامعه هدف پرداخت می کنیم، افزود: مددجویان این نهاد برای یک بار می توانند تعرفه های آب، برق و گاز را رایگان استفاده کنند.

شرفی از تحقیق پژوهشی بررسی علت معلولیت ها خبر داد و گفت: با توجه به اینکه آمار معلولیت بینایی، کم بینایی و شب کوری در نهبندان بالا است، علت معلولیت بینایی در سه روستای چاهداشی، شاه‌کوه و آتشکده علیا و بررسی شد که ازدواج های فامیلی عاملی برای بروز این امر بود.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها، برنامه غربالگری بینایی و شنوایی بدو تولد انجام می‌شود، افزود: ۳۲ دستگاه غربالگری شنوایی در استان فعال است.

وی از اجرای طرح های رصد معلولیت ها و طرح پیشگیری از اعتیاد اعم از طرح کیان خبر داد و گفت: در حال حاضر هشت کمپ ترک اعتیاد در استان فعال است.

شرفی با بیان اینکه سال گذشته دو هزار و ۸۱۹ نفر در مراکز اقامتی پذیرش شدند، افزود: در سال گذشته برای افراد بهبود یافته، ۱۸۴ نفر ۱۸ میلیارد و میلیون تومان تسهیلات اشتغال دریافت کرده اند.

وی با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره در استان بیان کرد: سال گذشته هزار و ۶۱۲ نفر یارانه مشاوره دریافت کردند.

شرفی با بیان اینکه از کودکان ساکن در روستا که دارای معلولیت جسمی شدید بوده اما از شرایط ذهنی مطلوبی برخوردار هستند، حمایت می‌شود، گفت: از طریق انعقاد تفاهم نامه، دوره های آموزشی در زیرکوه و سربیشه برگزار شد و سپس در کلاس درس و کنار معلم مشغول به تحصیل شدند.

تکمیل آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی؛ نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار

محمدعلی بخشی، مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز گفت: تکمیل آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی در شرق کشور با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در صنعت پرورش طیور در جایگاه مطلوبی قرار دارد، افزود: طی سال جاری بیش از ۶۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشته‌ایم که با ۳۸۳ میلیون دز واکسینه شده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۱ هزار تن خوراک دام و طیور تولید شده است، گفت: طی دو سال گذشته ۴۰۰ هزار بازدید از مراکز عرضه فراورده‌های خام دامی انجام و ۶۰ تن فرآورده خام دامی از چرخه مصرف خارج شده است.

بخشی با بیان اینکه بیش از ۱۹ هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند، افزود: امسال از ۱۹ مورد گزارش گازگرفتگی، ۱۳ مورد مثبت بوده که بیشتر در جمعیت سگ و گربه بوده است.

وی با اشاره به پروژه آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی در شرق کشور بیان کرد: در سال گذشته بیش از شش میلیارد تومان اعتبار جذب و در راستای تکمیل پروژه هزینه شده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از پیشرفت ۹۰ درصدی ساختمان پروژه خبر داد و افزود: بهره برداری ۱۰۰ درصدی آزمایشگاه نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

صادرات محصولات دانش‌بنیان استان به ۱۰ کشور

حسن مجیدی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز از صادرات محصولات دانش‌بنیان استان به ۱۰ کشور خبر داد و گفت: طی سال گذشته این محصولات به ارزش یک میلیون و ۱۲۰ هزار دلار صادر شده است. در حال حاضر ۴ مرکز رشد در استان فعال است.

وی با بیان اینکه در مرکز بیرجند ۹۱ واحد فناور، مرکز فردوس ۳۵ واحد، قاین ۲۹ و طبس ۹ واحد فناور حضور دارند، افزود: در مجموع تعداد واحدهای فناور استان ۲۰۵ واحد بوده که در دولت سیزدهم شرکت‌های امور موسساتی ۶۰ درصد و دانش بنیان‌ها ۶۵ درصد افزایش یافته است.

مجیدی از صادرات محصولات دانش‌بنیان خراسان جنوبی به ۱۰ کشور خبر داد و گفت: سال ۱۴۰۱ این محصولات به ارزش یک میلیون و ۱۲۰ هزار دلار به کشورهای دیگر صادر شد.

وی با بیان اینکه نرم‌افزارهای آموزشی، محصولات پتروشیمی، محصولات پلیمری، فرآورده‌های دام و طیور، ابزار سنجش الکترونیک و محصولات فرآوری شده صنایع غذایی از جمله محصولات صادر شده است، گفت: این محصولات عمدتا به کشورهای افغانستان، پاکستان، کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق صادر شدند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی از راه اندازی سامانه «نان»، سامانه نظام ایده ها و نیازها، بیان کرد: در راستای راه اندازی این سامانه، دستگاه ها، مجموعه ها و صنایع نیازهای شان را اعلام کرده و فناورها برای این نیازها ایده ارائه می کنند.

مجیدی بیان کرد: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با ۱۶ دستگاه اجرایی منعقد شد تا نیازهای این دستگاه‌ها احصا و با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، به تامین نیازهای فناورانه پرداخته شود.

افزایش اجرای نیات فرهنگی وقف

حجت الاسلام پرویز بخشی پور، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: در دولت سیزدهم تعداد ۸۱ وقف جدید متناسب با نیازهای روز جامعه از قبیل ازدواج، مسکن، دارو و درمان و سایر در سطح استان ثبت شد. در دولت سیزدهم اجرای نیات در بخش فرهنگی به میزان ۱۵ میلیارد و ۷۳۹ میلیون تومان بود که نسبت دو سال منتهی ۱۴۰۰، دو برابر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم تعداد ۸۱ وقف جدید متناسب با نیازهای روز جامعه از قبیل ازدواج، مسکن، دارو و درمان و سایر در سطح استان ثبت شد، بیان کرد: برنامه قرار دوازدهم (۱۲ هر ماه) با هدف مشارکت خیرین و موقوفات برای کمک به نیازمندان در حوزه‌های دارو و درمان، بسته‌های معیشتی، کمک به سادات و فقرا و سایر اجرا می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ۹۶ بقعه متبرکه و امامزاده در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون ۲۳ میلیارد تومان عواید موقوفات از طریق طرح مودت در استان جمع‌آوری شد.

بخشی‌پور با بیان اینکه در دو سال گذشته ۱۴۸ رأی له و ۲۸ مورد علیه موقوفات داشتیم، همچنین دو هزار و ۵۷۲ سند موقوفات اخذ شد که دو برابر افزایش داشته است، یادآور شد: طرح بازنگری ۳۸ بقعه متبرکه در استان در حال اجراست و طرح توسعه، نوسازی و تکمیل عملیات عمرانی امامزادگان باقریه بیرجند بازنگری شده و به‌زودی آغاز خواهد شد.

ایجاد بیش از ۹ هزار فرصت شغلی برای مددجویان خراسان‌جنوبی

محمد عرب، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی نیز در نشست خبری از ایجاد ۹ هزار و ۳۸۶ فرصت شغلی با اعتبار شش هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد طی دو سال فعالیت دولت سیزدهم توسط این نهاد در استان خبر داد.

وی گفت: از ابتدای انقلاب دستگاه‌ها به اقتضائات زمان تشکیل شده‌اند و کمیته امداد ۲۲ روز بعد از پیروزی انقلاب و بعد از تشکیل نهاد اجرایی امنیتی به‌عنوان دومین نهادی بود که به همت امام خمینی(ره) تشکیل شد.

وی اظهار کرد: بسیاری از این دستگاه‌هایی که در اول انقلاب شکل گرفت به مرور زمان با یکدیگر ادغام شدند، اما کمیته امداد از دستگاه‌هایی است که در این ۴۳ سال تغییرات خود را در جهت توانمندسازی بیشتر پیش برده است و  بیش از ۱۲۰ نوع خدمت در کارنامه کمیته امداد ثبت شده که این خدمات در پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

عرب با تأکید بر اینکه توانمندسازی اقتصادی مددجویان و توسعه مشارکت‌های مردمی از جمله رویکردهای مهم این نهاد است، ادامه داد: در توانمندسازی اقتصادی از ابتدای دولت سیزدهم ۹ هزار و ۳۸۶ فرصت شغلی با اعتبار شش هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال در این استان به‌وجود آمده است.

وی با اشاره به ارائه آموزش‌های کاربردی اشتغال به‌منظور توانمندسازی مددجویان به ۱۱ هزار و ۳۷۲ نفر افزود: بافت بیش از ۱۱ هزار متر مربع فرش، کمک به طرح‌های اشتغال آسیب‌دیده در شرایط کرونایی و خشکسالی، کمک به تجاری‌سازی ۱۰ طرح نو و دانش‌بنیان، بازاریابی، برپایی نمایشگاه‌ و بازارچه‌های دائمی و موقت و… از دیگر فعالیت‌های این حوزه در بخش اشتغال بوده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه همه فعالیت‌های این نهاد مبتنی بر مردمی‌سازی است به این معنا که هیچ کدام از فعالیت‌های کمیته امداد بدون مشارکت مردم انجام نمی‌شود، افزود: کوچک‌سازی مجموعه امداد و واگذاری امور به مراکز نیکوکاری از سال ۹۲ شروع شده و هم‌اکنون ۱۵۱ مرکز نیکوکاری در محلات استان فعال هستند.

عرب با اشاره به افزایش منابع مردمی در دولت سیزدهم و رشد ۳۵ درصدی منابع ذکر شده افزود: در طرح اکرام ایتام و محسنین هم فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شده است.

تلاش برای افزایش پروازهای خراسان جنوبی 

عظیم طهماسبی، مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی نیز در نشست خبری گفت: طبق آخرین مکاتبه با یک شرکت هواپیمایی، مقرر شده از هفته آینده، سه پرواز در هفته به استان افزوده شود و شاهد افزایش پروازهای استان خواهیم بود.

وی افزود: در کشور ۵۴ فرودگاه ملکی وجود دارد که سهم خراسان جنوبی دو مورد شامل شهید کاوه بیرجند و فرودگاه شهدای طبس است.

طهماسبی با بیان اینکه با توجه به رشد پروازها و افزایش تقاضا، توسعه فرودگاه شهید کاوه بیرجند از سال ۹۸ مورد توجه قرار گرفت، افزود: مطالعات توسعه ترمینال، ایجاد باند پرواز و اجرای پروژه توسعه ترمینال از جمله اقدامات انجام شده در راستای توسعه فرودگاه است.

وی از اجرای پروژه بهسازی ترمینال قدیم فرودگاه شهید کاوه بیرجند خبر داد و افزود: در حال انتخاب مشاور هستیم که امید است عملیات اجرایی طرح از اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده آغاز شود.

طهماسبی اجرای پروژه محوطه سازی پروژه شهید کاوه بیرجند با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام دانست و گفت: شبانه روزی شدن فرودگاه طبس از جمله اقدامات انجام شده بوده و روشنایی باند این فرودگاه در دست اقدام است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی اظهار کرد: با شبانه روزی شدن فرودگاه طبس، در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی در تعداد پرواز و رشد ۷۵ درصدی در رشد مسافر هستیم.

وی با اشاره به لغو پروازهای اخیر در فرودگاه بیرجند بیان کرد: طبق آخرین مکاتبه با شرکت پارس، قرار شده سه پرواز در هفته برگردد و شاهد افزایش پروازها در برنامه‌های زمستانه خواهیم بود.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه بعد از ماه سفر پروازهای حج عمره آغاز می‌شود، افزود: تعداد پروازهای استان از فرودگاه شهید کاوه بیرجند در چهار ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به خراسان جنوبی در حال انجام است » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *