سایه رکود بازار مسکن بر مشاغل مرتبط با ساختمان‌سازی

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: سایه رکود بازار مسکن بر مشاغل مرتبط با ساختمان‌سازی

ایسنا/البرز رئیس اتحادیه مصنوعات آلومینیوم، شیشه و آیینه و آهنکاران کرج  گفت:  کسب و کار مشاغل مرتبط با  ساختمان سازی  متاثر از رکود بازار مسکن،  رونق چندانی ندارد.  این موضوع  باعث شده این صنوف ناچارا  به صورت رقابتی تولیدات خود را خیلی کمتر از قیمت واقعی عرضه کنند. عرضه پایین‌تر از قیمت واقعی این واحدها را در حفظ سرمایه اولیه و سود دچار مشکل کرده است.

داوود مالمیر در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد:  رکود فعلی بازار مسکن و ارتباط تنگاتنگ آن با  ساختمان سازی،  مشاغل مرتبط با آن را بسیار تحت تأثیر خود قرار داده است. از این رو  واحدهای تولید و فروش مصنوعات آلومینیوم و درب و پنجره هم متأثر از این رکود،  بازار خوبی ندارند و مجبور هستند  به صورت رقابتی برای حفظ بقای حرفه خود اقدام به  عرضه تولیدات و خدمات خود با قیمتی پایین تر از بهای تمام شده کنند.

وی افزود: این واحدهای صنفی با این رویه فروش و تولید در حالی که حمایتی دریافت نمی‌کنند تا پایان سال کاری از نظر اقتصادی، حفظ سرمایه و سود دچار مشکل می‌شوند. در این شرایط متاسفانه اینکه فقط بتوانند کسب و کار خود را بچرخانند برایشان کفایت می‌کند. این در حالی است  افرادی  که علاقه‌مند به ورود این کسب و کارهستند، متأثر از این رکود در شروع و یا میانه کار با مشکل مواجه می‌شوند.

مالمیر با بیان اینکه حداقل سرمایه برای ورود به این صنوف حداقل حدود یک میلیارد تومان است گفت:  افراد متقاضی این صنوف قاعدتا ‌ با یک برنامه ریزی، محاسبه مالی و بازدهی سرمایه به این مشاغل وارد می‌شوند و اقدام به خرید دستگاه‌های مورد نیاز، به کارگیری نیرو و اجاره فضای کار می‌کنند، در حالی که شرایط متلاطم اقتصادی  از رکود تا تورم بر کار و رشد آنها تاثیر گذاشته در میانه راه  اگر  با رکود مواجه ‌شوند، چون خرید و بازار کار برای همه به یک اندازه  وجود ندارد به مشکل خورده و به تعطیلی کشیده می‌شوند.

وی ادامه داد: اگرچه در تورم به نسبت رکود برای صنوف ادامه کسب و کار شرایط قابل تحمل تری وجود دارد،  اما بی ثباتی بازار و  با تغییر قیمت مواد اولیه، آسیب‌های جدی را به  صنوف نوپا و حتی با سابقه مرتبط با ساختمان سازی و بازار آن وارد می‌کند. نوسان قیمت مواد اولیه باعث شده واحدهای صنفی مجبور باشند هر بار چیزی بیشتر از محاسبات قبلی، برای تهیه مواد مورد نیاز خود هزینه کنند. از طرفی نوسان قیمت‌ها مشکلاتی را در روابط بین شغلی و عقد قراردادهای بین آنها و مشتریان به وجود می‌آورد. این افراد چون آینده نگری و تجربه ای برای پیش بینی تکرار افزایش قیمت‌ها در کوتاه مدت ندارند، بابت تعهدات تحویل سفارش دچار مشکل شده و مراجعه به اتحادیه برای رسیدگی به شکایات هم افزایش می‌یابد.

رئیس اتحادیه مصنوعات آلومینیوم، شیشه و آیینه و آهنکاران کرج  گفت: امیدواریم در آینده یک روند با ثبات در اقتصاد کشور داشته باشیم که نه رکود باشد نه تورم تا صنوف بتوانند فعالیت کنند و با رونق کسب و کار آنها نیروهای کار هم از یک امنیت شغلی و بیمه‌ای برخوردار باشند. به هر حال هر آسیبی که به واحدهای صنفی تولیدی و صنفی وارد شود به تبع آن پرسنل آنها هم صدمه خواهند دید.

وی با اشاره به طرح مشاغل مزاحم شهری ادامه داد: حدود ۲۴ سال پیش یک تصمیم گیری شد مبنی بر اینکه فضایی را در خارج شهر برای کسب و کار مشاغل مزاحم شهری که آلودگی‌ صوتی و زیستی داشتند، اختصاص دهند. یکی از این اراضی، اراضی شیخ آباد است که تقریبا انتقال مشاغل چند اتحادیه دیگر را هم شامل می‌شد، اما بعد از گذشت سال‌ها از شروع طرح  و پیگیری‌ها  فضای در نظر گرفته شده برای انتقال همه مشاغل تولیدی و کارگاهی مشمول طرح کافی نیست. متاسفانه صنوف‌ این اتحادیه  که  به دلیل نبود فضا هنوز منتقل نشده‌اند با برخورد ارگان‌های دیگر بابت مزاحمت‌های شهری گریزناپذیری که دارند مواجهند. دوستان به اتحادیه مراجعه کرده و خواستار رسیدگی هستند. امیدواریم جلساتی که با شورای شهر و اتاق اصناف برگزار شده، زمینه‌ای فراهم شود کارگاه‌های تولیدی ما مانند آنچه که به آهن فروشان در کمال آباد و شیخ آباد اختصاص داده شده، بتوانند در فضای مناسب در خارج از محیط شهری فعالیت کنند.

وی با اشاره به اهمیت کارگاه‌های تولیدی خاطرنشان کرد: متاسفانه از کارگاه‌های تولیدی نه در بحث مواد اولیه و نه تسهیلات و نه بقای کارشان هیچ حمایتی نمی‌شود. درحالی که این کارگاه‌ها به عنوان واحدهای تولیدی زودبازده علاوه بر گردش چرخ اقتصاد، با اشتغالزایی باعث رونق کسب و کار می‌شود. این کارگاه‌های زودبازده اگرچه کوچک هستند اما در مجموع و در کنار هم پتانسیل بالایی در  ایجاد اشتغال، تولید و خدمات به مردم و کشور  دارند.

این مسئول اتحادیه در مورد فعالیت‌های واحدهای کارگاهی تحت نظارت خود گفت: این کارگاه‌ها حداقل ۹۰ درصد نیاز استان را به مصنوعات آلومینیومی، انواع درب، پنجره و شیشه دوجداره برطرف کرده و کار و خدماتی نیست که در استان از صنوف این اتحادیه قابل تهیه نباشد. اما با وجود رکود که از تورم شرایط سخت تری برای صنوف به وجود می آورد، نیاز به حمایت و ارایه تسهیلات و کمک به تامین مواد اولیه مورد نیازشان دارند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « سایه رکود بازار مسکن بر مشاغل مرتبط با ساختمان‌سازی » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *