۳۸ کشور مقصد کالاهای صادراتی قم در سال جاری

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ۳۸ کشور مقصد کالاهای صادراتی قم در سال جاری

ایسنا/قم مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم گفت: با تلاش‌های دولت سیزدهم در راستای افزایش و برقراری روابط تجاری با کشورها، درحال حاضر ۳۸ کشور مقصد کالاهای صادراتی قم در سال جاری هستند.

عباس شیرمحمدی امروز ۱۱ شهریورماه طی سخنانی اظهار کرد: طی ۲ سال اخیر با افزایش و برقراری روابط دیپلماتیک و تجاری با کشورهای مختلف که به همت دولت سیزدهم صورت گرفته است، شاهد افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی در سراسر کشور هستیم.

وی افزود: در همین راستا استان قم طی این مدت نقش مهمی در میزان صادرات کشور به کشورهای منطقه و… ایفا کرده است. برای مثال در سال ۱۴۰۱ آماری از صادرات استان به ثبت رسید که در تاریخ بی‌نظیر بوده است. 

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عومی و امور بین‌الملل استانداری قم، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم تصریح کرد: سال گذشته میزان صادرات قم به ۳۴۸ میلیون دلار رسید؛ کشورهای مختلفی همچون عراق، افغانستان، امارات، پاکستان، روسیه، ترکیه کشورهای هدف کالاهای صادراتی استان قم بودند.

شیرمحمدی اشاره کرد: مواد پلاستیکی، دمپایی و صندل، آهن‌آلات و فلزات، محصولات گوناگون صنایع شیمیایی، ماشین آلات مکانیکی، محصولات لبنی، سنگ ساختمانی، روغن‌های گیاهی و خوراکی، فرآورده‌های غلات بخش اعظمی از کالاهای صادراتی استان قم در سال ۱۴۰۱ محسوب می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال جاری به‌دنبال افزایش مبادلات تجاری با کشورها هستیم، گفت: توسعه و افزایش صادرات از برنامه‌های مهم استان در سال ۱۴۰۲ محسوب می‌شود؛ براساس آمار تا پایان تیرماه سال جاری، ۳۸ کشور مقصد کالاهای صادراتی استان قم بوده‌اند. 

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم، عنوان کرد: مطابق آخرین آمار صادرات کالا به برخی کشورها از جمله روسیه، ارمنستان، ازبکستان در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است؛ صادرکنندگان استان معتقد هستند روسیه‌ای‌ها از کالاهای قمی استقبال خوبی انجام داده و استفاده از این محصولات و کالاها در این کشور درحال ترویج است.

شیرمحمدی درخصوص اینکه مدیریت جدید استان نگاه ویژه‌ای به افزایش تولید و حمایت از سرمایه‌گذاران دارد، بیان کرد: همانطور که استاندار قم در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده‌اند که حمایت از تولیدکننده و سرمایه‌گذار از برنامه‌های اصلی ایشان در دوران مدیریت است، لذا در مجموعه استانداری آماده هستیم تعاملات خود را با تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارانی که قم را انتخاب می‌کنند، افزایش دهیم.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ۳۸ کشور مقصد کالاهای صادراتی قم در سال جاری » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *