کره شمالی به روی گردشگران باز می‌شود؟

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: کره شمالی به روی گردشگران باز می‌شود؟

کره شمالی به عنوان یک کشور منزوی ظاهرا درصدد است برای نخستین‌بار از زمان همه‌گیری کرونا، مرزهای خود را به روی تعداد کمی از گردشگران خارجی باز کند.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، در اواخر ماه آگوست، پروازهای هواپیمای ملی کره شمالی «ایر کوریو» برای نخستین‌بار از ماه ژانویه ۲۰۲۰، بین پایتخت این کشور، پیونگ یانگ و پکن (چین) و ولادی وستوک (روسیه) از سر گرفته شد که نشان می‌دهد ممکن است بازگشایی گسترده‌تر مرزهای این کشور به سوی گردشگران در دستور کار باشد.

با این حال، گرفتن اطلاعات از مقامات کره شمالی یک چالش است و مجریان تورهای گردشگری را در مورد اینکه چه زمانی اجازه خواهند داشت مسافران را دوباره به این کشور بیاورند، به تردید انداخته است.

«سایمون کوکرل»، مدیر کل «کوریو تورز» چین است که در سفرهای گروهی توریستی به کره شمالی تخصص دارد. زمانی که کره شمالی در سال ۲۰۲۰ مرزهای نیمه‌بسته خود را کاملا بست، او یکی از بسیاری از متخصصان صنعت سفر بود که پشت درهای این کشور آسیایی ماند.

«کوکرل» توضیح می‌دهد «وزارت گردشگری در کره شمالی وجود ندارد، بنابراین هیچ مقام دولتی سطح بالا یا چیزی شبیه به آن در گردشگری دخیل نیست. در نتیجه، اطلاعات ناقص است و بهترین کاری که او و همکارانش می‌توانند انجام دهند این است که منتظر بمانند.»

گروه کوریو همچنین تورهایی را به سایر مقاصد آسیایی مانند قزاقستان و مغولستان اجرا می‌کند که به این شرکت اجازه می‌دهد سرپا بماند، اما نه در سطح قبلی خود.

ورود به کره شمالی پیش از همه‌گیری مجاز بود، اما محدودیت‌های شدیدی وجود داشت.

حتی اگر گردشگری تفریحی در کره شمالی دوباره امکان‌پذیر شود، یک جمعیت اصلی وجود دارد که در این گروه‌های تور گنجانده نمی‌شود؛ آمریکایی‌ها. در سال ۲۰۱۷، ایالات متحده آمریکا دارندگان گذرنامه خود را از سفر به کره شمالی منع کرد و این ممنوعیت را حداقل تا سال ۲۰۲۴ تمدید کرد.

در یک یادداشت دولتی که در آن زمان منتشر شد، ایالات متحده از مسافران تابع این کشور خواست در نظر بگیرند که پول حاصل از گردشگری در کره شمالی به رژیم «کیم» و اقدامات آن تعلق می‌گیرد.

در بخشی از آن یادداشت آمده بود: «این امکان کاملا وجود دارد که پولی که گردشگران در کره شمالی خرج می‌کنند صرف بودجه (برنامه‌های تسلیحاتی) شود. ما از همه مسافران می‌خواهیم پیش از سفر به کره شمالی، آنچه را ممکن است حمایت کنند، در نظر بگیرند.»

ممنوعیت سفر آمریکایی‌ها به کره شمالی در سال ۲۰۱۷ اندکی پس از مرگ «اتو وارمبیر»، فارغ‌التحصیل کالجی از اوهایو که در سفر گروهی به کره شمالی شرکت کرده بود، صادر شد. «وارمبیر» در سال ۲۰۱۶ در کره شمالی به اتهام سرقت یک پوستر تبلیغاتی بازداشت شد و به مدت ۱۷ ماه در بازداشت بود. او در ژوئن ۲۰۱۷ با وضعیت سلامتی وخیم به آمریکا بازگردانده شد و و مدتی بعد در ۲۲ سالگی درگذشت.

گردشگران انفرادی اجازه ورود به کره شمالی را ندارند. قبل از همه‌گیری، بیشتر بازدیدکنندگان با شرکتی مانند «کوریو تورز» ثبت‌نام کردند و در گروهی به سرپرستی مربیان و راهنمایان تور منصوب از سوی دولت از آن بازدید کردند و مکان‌های مورد بازدید نیز به شدت کنترل‌شده است.

بیشتر این گروه‌های تور از پکن با هواپیما سفر می‌کردند، به این معنی که بازدیدکنندگان باید ویزای سفر چین را نیز دریافت می‌کردند.

در حالی که بسیاری از کشورهای دارای کنترل مرزی سختگیرانه در دوران کووید به شهروندان خود اجازه می‌دادند از جاهای دیگر به خانه بازگردند، کره شمالی استثنایی نادر بود. در نتیجه، بسیاری از مردم کره شمالی، مانند بسیاری از مدیران رستوران‌ها، کارگران ساختمانی و دیگرانی که برای کسب درآمد به کشورهای خارجی فرستاده شده‌ بودند، اساساً در خارج از کشور به سر می‌بردند.

این سیاست کره شمالی در نهایت این هفته تغییر کرد و در ۲۷ آگوست، دولت کره شمالی اعلام کرد به شهروندان خود که در خارج از کشور زندگی می‌کنند اجازه می‌دهد به خانه بازگردند، اما همچنان آن‌ها را به انجام قرنطینه یک‌هفته‌ای پس از ورود ملزم می‌کند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « کره شمالی به روی گردشگران باز می‌شود؟ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *