اعلام آمادگی نظام مهندسی برای نظارت بر تخریب ساختمان‌های غیرمجاز

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از تسنیم: اعلام آمادگی نظام مهندسی برای نظارت بر تخریب ساختمان‌های غیرمجاز

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی کریمی‌آنچه اظهار کرد: لازم است در بخش تخریب ساختمان‌ها، مهندسان دارای صلاحیت شوند.  آموزش‌ها برقرار شده تا بخش تخریب, قبل از نوسازی ساختمان هم ایمن تر انجام شود و از فجایعی مثل حادثه اخیر جنوب تهران و متروپل جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: وقتی نظام مهندسی ساختمان و مهندسان دارای پروانه و نهادهای متخصص در زمینه ساخت و ساز، از فرایند ساخت و ساز و فرایندهای تخریب, بازسازی و اجرای ساختمان حذف می شوند؛ چنین حوادثی قابل پیش بینی است.

وی با تاکید بر این که باید قبل از وقوع حادثه پیشگیری کرد گفت: نباید انتظار داشته باشیم وقتی متخصصان حذف می شوند ساختمان سازی ایمن داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به تخریب ساختمان‌های حادثه اخیر در جنوب تهران گفت: این ساختمان‌ها بدون پروانه از شهرداری و حضور مهندسان, بدون طراحی و نظارت و اجرای افراد دارای پروانه و خلاف مقررات ساخته شدند، اما تخریب آنها هم غیر اصولی بود.  سازمان نظام مهندسی آمادگی دارد در فرایند تخریب ساختمان‌های غیرمجاز برای نظارت حضور داشته باشد.

کریمی‌آنچه پیش‌تر با بیان “تمام تخریب ساختمان‌ها در تهران غیراصولی انجام می‌شود” به تسنیم گفته بود: برای تخریب ساختمان‌های غیرمجاز در خلازیر از نظام مهندسی دعوت نشده بود.

وی با بیان این‌که اتفاقی که روی داده این است یک سری ساختمان بدون اخذ پروانه در  خلازیر ساخته شده است، ادامه داد‌: بعد از این‌که نهادهای قانونی دستور تخریب، جمع‌آوری و قلع‌وقمع را دادند در زمان تخریب این اتفاق روی داد و ساختمان‌هایی که غیراصولی در حال ساخت بود به‌صورت غیراصولی تخریب شدند و منجر به این فاجعه و فوت تعدادی شد.

وی افزود: وقتی نهادهای متخصص در این کار مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخش طراحی، نظارت، اجرا حذف می‌شوند و به هر دلیلی نادیده انگاشته می‌شوند در چنین شرایطی برخی شهروندان بدون اخذ مجوز شهرداری و بدون نظارت اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند که نتیجه آن همین می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یادآور شد: شبیه همین اتفاق در پروژه متروپل آبادان روی داد، اتفاق در این پروژه نتیجه حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و مهندسان دارای پروانه در نظارت و اجرا بود.

کریمی‌آنچه تأکید کرد: حذف نظام مهندسی ساختمان در پروسه ساخت‌وسازها تبعات جانی و مالی به‌همراه دارد، علاوه بر این عمر ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد، اتفاق بدتر این است که تخریب غیراصولی به چنین اتفاقات دامن می‌زند.

وی بیان کرد:‌ تخریب یک ساختمان یک دانش است؛ در زمینه تخریب در دنیا آکادمی و کارگاه‌هایی وجود دارد و در ایران نیز ما آمادگی داریم برای تخریب ساختمان‌ها به شهرداری‌ و وزارت راه و شهرسازی کمک کنیم، همین الآن با وجود این‌که در برخی شهرها از سامانه‌ها و سیستم‌های مهندسی اشخاص دارای پروانه استفاده می‌کنیم، در بخش‌هایی مانند مجری از مهندسان دارای صلاحیت استفاده نمی‌شود و ساختمان‌سازی غیراصولی توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: این‌که پس از تخریب غیراصولی و بروز فاجعه سراغ دستگاه‌های تخصصی مانند نظام مهندسی یا مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برویم، رویکرد خوب و مناسبی از نظر دانش ساختمان‌سازی نیست. ما اعلام می‌کنیم که سازمان نظام مهندسی ساختمان به تخریب و دانش فنی آن کمک می‌کنند. فکر می‌کنم زمان آن رسیده است پس از بروز این اتفاق مرگبار، وزارت راه و شهرسازی صلاحیت تخریب را به مهندسان اعطا کند تا در زمان تخریب افراد دارای صلاحیت تخریب را انجام دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این‌که باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد نه پس از بروز فاجعه، گفت: پس از زلزله رودبار و منجیل قانون نظام مهندسی ساختمان را اجرا کردیم، ساختمان پلاسکو دچار حریق شد به فکر مبحث 22 افتادیم  و نگهداشت ساختمان را اجرا کردیم، پس از متروپل به این فکر افتادیم در ساخت‌وساز از افراد دارای صلاحیت استفاده کنیم!

کریمی‌آنچه درباره تخریب ساختمان‌های خلازیر، ابراز کرد: از سازمان نظام مهندسی ساختمان کسی در زمان تخریب حضور نداشته است و از ما هم ـ برای حضور ـ دعوت نشده بود.

وی با بیان این‌که از تخریب ساختمان‌ها توسط نهادهای مرتبط که در حال انجام بوده است،‌ اطلاعی نداشته است، گفت: بعداً طی فیلم‌ها و تصاویر مشخص است به یک لودر سیم بکسل می‌بندند و پایه ساختمان با این وسیله نقلیه راهسازی می‌کشند و این اتفاق ناگوار روی می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از تخریب ساختمان‌ها در تهران اصولی انجام می‌شود، افزود:‌ هیچ کدام از ساختمان‌هایی که الآن در شهر تهران در حال تخریب است، به‌صورت اصولی تخریب نمی‌شود. با وجود این‌که مهندسان ناظر تلاش می‌کنند در این فرآیند نظارت داشته باشند. معمولاً بدون حضور مجری ذی‌صلاح و بدون وجود صلاحیت تخریب‌ها اتفاق می‌افتد. به‌نظر می‌رسد ساختمان‌ها بدون رعایت اصول ایمنی در حال تخریب است.

انتهای پیام/

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « اعلام آمادگی نظام مهندسی برای نظارت بر تخریب ساختمان‌های غیرمجاز » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *