آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند

ایسنا/یزد بسیاری از مردم کشورمان از جمله یزدی‌ها که در سال‌های اخیر دیگر امیدی به خانه‌دار شدن خود نداشتند، این روزها با پیگیری‌های دولتمردان که البته در استان یزد با جدیت ویژه‌تری دنبال می‎شود، چشم انتظار تحویل سرپناهی هستند که همواره آن را آرزویی دست نیافتنی می‌دانستند.

تأمین مسکن مناسب در کشورهای مختلف با توجه به شرایط بازار مسکن و میزان نیاز به مسکن و دیدگاه دولت‌های حاکم برای تخصیص فضا و امکانات، متفاوت و یکی از عوامل تعیین‌کننده کیفیت زندگی خانوارهاست.

این تفاوت در دولت‌های مختلف کشورمان نیز محسوس است به طوری که برخی با کم‌توجهی به این حوزه موجب تورم در این بخش شده و برخی نیز با طرح‌های مسکن‌سازی عمدتاً برای اقشار کم درآمد در جهت تامین این نیاز مردم برآمده‌اند.

دولت سیزدهم علی‌رغم اوضاع نامساعد اقتصادی کشور و مشکل تامین منابع مالی اجرای چنین طرحی، مصمم به ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در بازه‌ای چهار ساله است و این امید وجود دارد که با افزایش عرضه شاهد تعادل بخشی در حوزه مسکن که برخی استان‌ها مانند یزد به دلیل مهاجرپذیری شرایط نامطلوبی را تجربه می‌کنند، باشیم.

از طرفی صنعت ساختمان به دلیل گستردگی و اشتغالزایی بالا همواره سهم بالایی از شاخص تولید ناخالص داخلی کشور که نشان‌دهنده میزان رشد و تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی است را به خود اختصاص داده و دولت اهتمام ویژه‌ای به تحقق این وعده خود دارد.

سهم استان یزد از این وعده دولت سیزدهم، رقمی قریب به ۶۰ هزار واحد مسکونی برآورد شده و به ابتکار استاندار یزد با توجه به سبک زندگی یزدی‌ها و مطابق با فرهنگ بومی اسلامی مقرر شد تا مبنای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در این استان به صورت ویلایی یک طبقه باشد.

آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند

این طرح در همان سال اول دولت مورد اهتمام جدی مسئولان استان یزد قرار گرفت به طوری که استاندار جوان یزد برگزاری هفتگی نشست‌های شورای مسکن استان با توجه به اهمیت این حوزه و جهت پیگیری مسائل مربوط به طرح‌های نهضت ملی مسکن را در دستور کار قرار داده و تاکنون نیز تداوم داشته است.

«مهران فاطمی» استاندار یزد در همان سال اول تاکید داشت که مسائل مربوط به طرح‌های نهضت ملی مسکن در استان باید به صورت شبانه روزی و در روزهای تعطیل و غیر تعطیل پیگیری شود.

وی همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های قانونی مندرج در قانون جهش مسکن و تفسیر قانون به نفع مردم به منظور اجرای طرح‌های این حوزه با کیفیت بالا و کمترین هزینه ممکن و در حداقل زمان تاکید و اضافه کرد: این واحدها باید با رعایت اصول معماری اصیل اسلامی ایرانی و اقتضائات زیبایی شناسی ایجاد شود.

البته یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین واحدهاست که خوشبختانه با جدیت استان برای ۶۰ هزار واحد این اقدام صورت گرفته و با همکاری نهادهای مربوطه و دستگاه‌های خدمات رسان اعم از آب، برق، گاز و مخابرات در کمترین زمان شاهد آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم در این رابطه هستیم.

خوشبختانه در اغلب شهرهای استان شاهد اجرای این ساخت و سازها با سرعت خوبی هستیم و در برخی شهرستان‌ها نیز واگذاری تعدادی از این واحدها طی دو سال گذشته صورت گرفته و یزد را می‌توان از این حیث جزء استانهای پیشگام طرح نهضت ملی مسکن در کشور دانست چرا که نخستین واگذاری‌های طرح نهضت ملی مسکن کشور در قالب ۴۰ واحد در بلوار شهید نواب‌صفوی شهر یزد در کمتر از ۱۰ ماه آماده و به متقاضیان تحویل شد.

آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند

البته در ادامه نیز ۲۰۰ واحد دیگر در شهر یزد و بعد از آن هم ۱۷۴ واحد در شهرستان مهریز افتتاح شد و در جریان دومین سفر رئیس‌جمهوری به استان که اواخر سال گذشته انجام شد عملیات ساخت ۲۳‌ هزار و ۶۰۰ واحد مسکن ویلایی دریزد رسماً آغاز شد که خوشبختانه بازدیدهای میدانی حکایت از پیشرفت خوب آنها دارد.

امسال همزمان با هفته دولت، سه هزار و ۷۰۴ واحد مسکونی شامل ساختمان های ویلایی روستایی، ویلایی خودمالکی و ویلایی ۹۹ ساله در ارتباط ویدئویی با رئیس جمهور به صورت نیمه تمام تحویل متقاضیان شد.

یکی از بزرگترین سایت‌های نهضت ملی مسکن طرح پردیس زندگی به وسعت ۳۷۷ هکتار شامل ساخت هفت هزار واحد مسکونی به ‌صورت ویلایی است که به گفته «محمدرضا عظیمی زاده» مدیرعامل سازمان ‌همیاری شهرداری های یزد با پیشرفت خوبی در حال اجراست و علاوه بر اجرای اسکلت قریب به یکهزار واحد آن، نماسازی برخی از واحدهای آن نیز انجام شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که فاز اول سایت تا پایان سال به‌صورت نیمه‌ساز آماده تحویل به متقاضیان شود هرچند که تعداد زیادی از واحدها نیز هم اکنون اماده تحویل به مردم است.

آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند

«احسان خواجه رضایی» مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد نیز در این باره گفت: در شهرک پردیس زندگی یک یزد در اراضی موسوم به ۳۷۷ هکتاری، از مجموع چهار فاز این شهرک، فاز یک قریب به ۵۹۶ واحد عملیات اجرایی آن انجام در فاز دوم نیز عملیات اجرایی آن آغاز شده؛ ضمن اینکه عملیات آماده‌سازی دو فاز دیگر نیز پیشرفت قابل ملاحضه‌ای داشته است.

وی به اراضی جوانی جمعیت هم اشاره کرد و گفت: ۵۰ هکتار اول مربوط به اراضی جوانی جمعیت است که خوشبختانه کار آماده‌سازی و مراحل واگذاری زمین به متقاضیان صورت گرفته است که به‌زودی تحویل این خانواده‌ها خواهد شد.

«مجتبی زارعزاده» معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان هم به شهرک پردیس زندگی یک یزد اشاره کرد و گفت: ما در این شهرک برای هر یک محله، یک مرکز محله‌ای مطابق با الگوی بافت قدیم شهر یزد طراحی کردیم که هم فضای مذهبی، فضای سبز، مراکز خدماتی مثل مدرسه و غیره را شامل می‌شود.

وی ادامه‌داد: مصالحی که برای نمای واحدهای مسکونی استفاده می‌شود از یزد است مثل آجر سنتی که با بافت و اقلیم شهر همخوانی داشته‌باشد.

زارعزاده در پایان افزود: مساحت هر واحد بین ۱۹۰ تا ۲۲۰ متر مربع به‌صورت سه خوابه ویلایی است.

یادآور می‌شود؛ یزد در این مدت همچنین بیشترین میزان واگذاری زمین در کشور را به میزان سه هزار و ۱۹۲ قطعه در راستای طرح تشویقی جوانی جمعیت داشته است.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « آرزوهایی که آجر به آجر به واقعیت تبدیل می‎شوند » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *