فاجعه ای خاموش در دل کوچه های فرسوده

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: فاجعه ای خاموش در دل کوچه های فرسوده

ایسنا/آذربایجان غربی یکی از مهمترین مشکلات و معضلات شهرها، وجود بافت های فرسوده است که عمدتا در مرکز شهر و هسته قدیمی شهرها واقع شده اند و مشکلات عدیده ای را برای مدیریت شهری بوجود آورده اند.

بافت های فرسوده نوعی بیماری در ساختار مناطق شهری هستند که اگر به موقع درمان نشوند شاهد وقوع فاجعه های جبران ناپذیری خواهیم بود.

در زلزله اخیر خوی نیز شاهد بودیم که عمده تخریب ها در بافت های فرسوده شهری و روستایی رخ داد و خساراتی را در پی داشت.

صدور پروانه نوسازی برای بیش از دو هزار واحد مسکونی بافت فرسوده در آذربایجان غربی

جلال تقی، دخت معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه وشهرسازی آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا افزود: تاکنون برای تعداد ۲ هزار و ۲۸۷ واحد مسکونی استان، در قالب نوسازی واحدهای مسکونی محلات با هدف بافت‌های فرسوده در طرح بازآفرینی شهری، پروانه ساختمانی صادر شده است.

وی تصریح کرد: این میزان پروانه ساختمانی در قالب یک هزار و ۳۹۶ پروژه صادر شده است و روند اجرایی این طرح با جدیت دنبال می شود.

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد ۹۳۶ واحد برای دریافت تسهیلات بانکی ثبت نام و به بانک های عامل معرفی شدند و باقی متقاضیان نوسازی مساکن نیز در حال تکمیل پرونده برای دریافت تسهیلات بانکی هستند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: تاکنون از این تعداد برای ۴۰۰ واحد مسکونی متقاضی نوسازی عقد قرارداد انجام شده ‌و روند پرداخت تسهیلات در حال انجام است.

تقی دخت افزود: بخشی از تعهدات و تکالیف نهضت ملی مسکن، نوسازی مسکن در حوزه بازآفرینی شهری بوده و تمهیدات لازم برای اجرای هر چه بهتر و سریع تر این طرح سنجیده شده است.

بازسازی بافتهای فرسوده یک ضرورت است

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی  در گفت وگو با ایسنا افزود: توجه به بافت های فرسوده شهر ارومیه و نوسازی آنها را یک ضرورت است چرا که در صورت بروز یک حادثه، تلفات مالی و جانی بسیاری را بدنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام ذاکر تصریح کرد: در کنار توجه به امر نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده،  خدمات رسانی به سکونتگاه های غیر رسمی ارومیه و بافت های فرسوده با هدف ارتقاء سطح زندگی و حل مشکلات مناطق محروم، اقدامات بیشتری انجام شود.

 وی یاد آور شد: موضوع مطالعات طرح تفضیلی ویژه بافت تاریخی ارومیه باهدف ساماندهی بافت فرسوده باید تسریع یابد.

فاجعه ای خاموش در دل کوچه های فرسوده

تسهیلات بانکی برای بازسازی بافت فرسوده افزایش یابد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت تسهیلات بانکی خوبی برای ساکنین بافت های فرسوده در نظر گرفته است، اظهار کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی و عدم ثبات  قیمت مصالح ساختمانی نیاز است این تسهیلات افزایش یابد و میزان سودبانکی نیز کاهش یابد.

وجود ۱۱ هزار و ۵۰۰ پلاک ملک در محدوده بافت تاریخی و فرسوده ارومیه

نقی کریمی، رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه  در جلسه صحن شورا گفت:
امروز یکی از بزرگترین مشکلات مدیریت شهری، موضوع بافت تاریخی و فرسوده شهر ارومیه است.

وی با تاکید به اینکه تسهیلات نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده باید افزایش یابد، یاد آور شد: وجود ۱۱ هزار و ۵۰۰ پلاک ملک در محدوده بافت تاریخی و فرسوده ارومیه، شهروندان را دچار مشکل و موجب نارضایتی شهروندان در این محدوده از شهر است.

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه اظهار کرد : ضمن حفظ میراث تاریخی و فرهنگی شهر ارومیه ، باید برای رفع مشکلات بازسازی ، تعمیرات، نوسازی و مسیرگشایی در محدوده بافت های تاریخی و فرسوده تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا؛در سال های اخیر دولت حمایت هایی را با عنوان پرداخت تسهیلات بانکی در جهت نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته است اما با این وجود، هنوز در سطح شهر های استان شاهد ادامه حیاتِ بافت های فرسوده هستیم و دامنه فرسودگی برخی بافت ها به میزانی بالا است که با یک زلزله یا یک حادثه غیر مترقبه نسبتا شدید به کلی فرو خواهند ریخت و خسارات جانی و مالی بسیاری را بدنبال خواهند داشت.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « فاجعه ای خاموش در دل کوچه های فرسوده » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *