استانداردسازی کالا و خدمات در جامعه باید فرهنگ‌سازی شود

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از مهر: استانداردسازی کالا و خدمات در جامعه باید فرهنگ‌سازی شود

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله صفایی بوشهری صبح سه شنبه در دیدار معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: در منظومه اقتصاد یکی از مهمترین ارکان حفظ و پیشرفت نرخ رشد اقتصاد، مدیریت جامع حوزه استاندارد هم در حوزه کالا و هم در حوزه خدمات فرهنگی و کار است. کشوری می‌تواند دارای اقتصادی پویا و بالنده باشد که اشراف بر حوزه‌های مختلف استاندارد داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر افزود: به همین دلیل اقتصاد برخی از کشورهای جهان به علت عدم مراعات استاندارد کالا و تأسیسات و خدمات، دچار بحران شدند، در عرصه اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بحث کیفیت به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی در حوزه استاندارد مطرح است، به همین جهت است که مقوله استاندارد یکی از مقولات استراتژیک اقتصادی بوده و اگر یک کشور و نظام آن را مدیریت نکند، بی تردید این سکوت کیفیت موجب اضمحلال تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه وقتی خودرو دارای استانداردهای لازم نباشد قطعاً رغبت به خرید کم می‌شود و عرضه هم کم خواهد شد گفت: این باعث توقف یک حرکت تولیدی می‌شود و پیامدهای دیگری خواهد داشت، به همین دلیل تمامی تئوریسین‌های مهم حوزه اقتصاد بر این نکته اذعان دارند که یکی از نکات مهم در اقتصاد و پیشرفت آن در حوزه تولید، استاندارد سازی تمامی ابعاد کار اقتصادی است.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه نگرش ما نسبت به استاندارد یک کار فرهنگی اقتصادی است افزود: کارهای خوبی انجام شده و مردم به برچسب استاندارد به عنوان یک برچسب اطمینان زا نگاه می‌کنند اما محدودیت کالاهای استاندارد و از آن طرف پرشمار بودن کالاهای مورد نیاز مردم، مشکلی است که بایستی حل شود و تمام کالاها به معنای دقیق کلمه استاندارد شوند.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه باید نگاهمان در سطح ملی به حداکثر کیفیت استاندارد باشد تصریح کرد: در سطح ملی یکی از مشکلات جدی مردم بحث تأسیسات است که بیشتر در ساختمان سازی به کار برده می‌شود، به ویژه در مناطقی که ژئوتکنیک خاک نشان می‌دهد که هم خاک و هم هوا تمام تأسیسات مورد پوشش را تحت تأثیر خورندگی ها و زدگی‌ها قرار می‌دهد، بنابراین لازم است تأسیسات، منابع انسانی، ابزار کار و قطعات استاندارد باشد چون این مسائل با جان و هم مال مردم طرف است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه در انجام کارها باید استانداردهای لازم دیده شود گفت: عدم استانداردسازی در کار باعث می‌شود که اقتصاد یک کشور دچار بحران مصرف غیر منطقی شود و بخشی از درآمد افراد سبب صرف جهالت و عدم مهارت دیگران خواهد شد و این پول از سبد وی کم شده و فرد بحران درون منزل پیدا کرده و مشکلات دیگری ایجاد می‌شود. به همین جهت بایستی استاندارد جامع مورد توجه باشد، از کالا گرفته تا کار، تأسیسات و خدمات همه این امور از موارد استراتژیک یک اقتصاد و از آن مهم‌تر مدیریت اجتماعی است.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه متأسفانه در برخی جاها نظام مهندسی آن اشراف لازم را ندارد گفت: عملکرد خوب نظام مهندسی باعث می‌شود که عملکرد استاندارد هم بهتر باشد و اگر آنها درست عمل نکنند کار شما سخت خواهد شد و به طبع آن مردم در شرایط و چالش اقتصادی در عرصه عدم استاندارد کار، کالا، خدمات و تأسیسات قرار می‌گیرند، که این مساله ضربه اقتصادی محکمی به نظام اقتصادی وارد می‌کند.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه نقش استاندارد یک نقش استراتژیک هم در مدیریت اقتصادی و هم مدیریت اجتماعی است افزود: اداره کل استاندارد بوشهر نیز از زمان تأسیس الحمدلله به خوبی عمل کرده و در بررسی استاندارد برخی از کالاها برای کشور به عنوان مرجع شناخته می‌شود.

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « استانداردسازی کالا و خدمات در جامعه باید فرهنگ‌سازی شود » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *