بایدن فردای ۱۱ سپتامبر کجا بود؟

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: بایدن فردای ۱۱ سپتامبر کجا بود؟

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، مدعی شد که فردای این حمله به برج‌های تخریب‌شده مرکز تجارت جهانی در «نیویورک» رفته، در حالی که شواهد نشان می‌دهد او در آن روز در کنگره آمریکا در «واشنگتن» سخنرانی کرده است!

به گزارش ایسنا، به نقل از وبسایت روزنامه دیلی میل، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از نشست گروه ۲۰ در هند و سفر به ویتنام، به آلاسکا رفت، در جمع سربازان ارتش این کشور با آب و تاب و اغراق‌هایی که مشخصه سخنرانی‌های اوست، از خاطرات ۲۲ سال پیش خود درباره ۱۱ سپتامبر روایت‌هایی نقل کرد که با گزارش رسانه‌ها و حتی اظهارات پیشین خود او هم در تناقض است.

بایدن که در آن زمان رئیس کمیته روابط خارجه مجلس سنای آمریکا بود، در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در حال صحبت با گزارشگران در مقابل ساختمان کنگره تصویربرداری شد.

او در کتاب خود در ۲۰۰۷ با نام «وعده‌هایی برای تحقق» نیز نوشت که یک روز پس از حمله ۱۱ سپتامبر در واشنگتن، ۳۵۰ کیلومتر دورتر از برج‌های تجارت جهانی بوده است: «صبح روز بعد به ساختمان کنگره رفتم.»

همچنین در تصاویر مختلفی که چندین رسانه آمریکایی از بایدن در روز بعد از حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ منتشر کرده‌اند، او در حال سخنرانی در کنگره آمریکا مشاهده می‌شود.

با این وجود، این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سخنرانی دوشنبه خود در جمع سربازان آمریکایی در آلاسکا روایت کاملا متفاوتی ارائه کرد و گفت: کانون واقعه در نیویورک؛ به یاد دارم که روز بعد از حمله به آنجا رفته و به ساختمان (تجارت جهانی) نگاه می‌کردم. گویی که به دروازه‌های جهنم چشم دوخته بودم.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات کتاب زندگی‌نامه بایدن و دیگر گزارش‌های رسانه‌ای، او نه فردای ۱۱ سپتامبر، بلکه در ۲۰ سپتامبر به نیویورک رفته و از ساختمان‌های تخریب‌شده مرکز تجارت جهانی بازدید کرد.

بایدن همچنین در این سخنرانی گفت: ابر آتش که در پنتاگون سر به فلک کشیده بود، به یاد دارم که آن را در حالی دیدم که در مسیر محل کارم به سنای ایالات متحده از قطار پیاده می‌شدم.

این در حالی است که او در کتاب زندگی‌نامه خود این صحنه را به مراتب خفیف‌تر توصیف کرده است: یک مه قهوه‌ای رنگ از دود می‌دیده که آسمان پشت ساختمان کنگره را اشغال کرده بود.

اینکه بایدن در روایت‌هایش اغراق و آب‌وتاب فراوانی به خرج می‌دهد، بر کسی پوشیده نیست. او پیش از این هم دو بار مدعی شد که برای دیدن نلسون ماندلا در زندان، توسط پلیس آفریقای جنوبی بازداشت شده و ماندلا بعدها در واشنگتن او را در آغوش گرفته و تشکر کرده است!

او همچنین در این سخنرانی در ایالت آلاسکا، هزاران کیلومتر دورتر از محل حمله ۱۱ سپتامبر گفت که خطر القاعده (گروه مسئول حملات ۱۱ سپتامبر) امروز از هر روز دیگری کمتر است.  

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: تمامی تهدیدها از افغانستان و پاکستان به کمترین میزان خود در تاریخ رسیده و این‌ها همه در ۲۲ سال گذشته روی داده است.

بایدن که از حضور در محل یادبود حملات ۱۱ سپتامبر در نیویورک خودداری کرد، معاونش کامالا هریس را به جای خود به این مراسم فرستاد. دو تن از خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر این اقدام رئیس‌جمهوری کشورشان را «خیانت» دانستند.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « بایدن فردای ۱۱ سپتامبر کجا بود؟ » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *