ساخت لایه ضدویروس با کارایی بالا و رنگ‌های متنوع

پایگاه خبری گفتمان مهندسی به نقل از ایسنا: ساخت لایه ضدویروس با کارایی بالا و رنگ‌های متنوع

یک تیم تحقیقاتی روشی برای تولید نانوپوشش‌های ضدویروسی ارائه کردند که از نظر عملکرد بهینه‌تر از پوشش‌های معمول بوده و همچنین رنگ‌های متنوعی دارد.

به گزارش ایسنا، از زمان شیوع ویروس کرونا، مردم به دیدن لایه‌های ضد ویروسی روی دکمه‌های آسانسور و دستگیره‌ها عادت کرده‌اند، اما این فیلم‌های ضدویروس که حاوی ذرات فلزی است، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ذرات مؤثر روی فیلم قرار داده می‌شوند. به دلیل نوع فرآیند تولید، ذرات فلزی که روی فیلم پلیمری قرار داده می‌شوند، سهم کمی از کل ذرات دارند، در نتیجه برخلاف تصور رایج، این فیلم‌ها هنگام تماس با دست، محافظت ضد ویروسی قابل توجهی ارائه نمی‌دهند.

یک تیم تحقیقاتی مشترک به سرپرستی دکتر سو هی چو و دکتر سئونگ یون لی از مرکز تحقیقاتی منابع حیوانی و یک تیم تحقیقاتی مشترک در مؤسسه علم و فناوری کره (KIST) روشی برای تولید نانوپوشش‌های ضدویروسی ارائه کردند که از نظر عملکرد بهینه‌تر از پوشش‌های معمول بوده و همچنین رنگ‌های متنوعی دارد.

این تیم با استفاده از روش سل-ژل لایه پوشش سیلیکا روی سطوح مختلف ایجاد کردند، سپس لایه سیلیکا را با نانوذرات نقره (Ag) در محلول آبی حاوی نقره آمیخته تا یک سطح ضد ویروسی و ضد باکتریایی کارآمد ایجاد کند. به نوبه خود، نانوذرات نقره با چسبیدن به پروتئین‌های روی سطح ویروس، عفونت‌زایی ویروس را کاهش می‌دهند، ساختار و عملکرد ویروس را تغییر می‌دهند و ورود ویروس به سلول‌ها را سخت‌تر می‌کنند.

فیلم‌های ضد ویروسی معمولی دارای ذرات فلزی ضد ویروسی هستند که در داخل لایه نازک قرار می‌گیرند و تماس نقره با ویروس‌ها را به شدت کاهش می‌دهند. با این حال، روش ایجاد شده توسط تیم تحقیقاتی KIST زمانی که مقدار کمی از نانوذرات نقره روی سطح لایه نازک قرار گرفت، فعالیت فوق‌العاده‌ای نشان داد.

آزمایش‌های انجام شده روی ویروس کرونا نشان داد که عملکرد ضدویروسی آن بیش از دو برابر سریع‌تر از فیلم‌های تجاری بود.

علاوه بر این، آزمایش ضدباکتریایی علیه E. coli نشان داد که میکروب‌ها در عرض ۲۴ ساعت ۱۰۰ درصد از بین می‌روند. روش پوشش ضدویروسی پیشنهادی همچنین دارای مزیت ارائه رنگ‌های متعدد با مدیریت تداخل نور با ضخامت‌های لایه پوشش متنوع است.

به نقل از ستاد نانو، دکتر سو هی چو، محقق اصلی این پروژه از  مرکز تحقیقات معماری مواد، مؤسسه علم و فناوری کره می‌گوید: این فناوری پوشش نانوذرات فلزی حتی با پوشش کوچک کمتر از یک گرم بر متر مربع، اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی برتری را در مقایسه با محصولات تجاری نشان می‌دهد، بنابراین پتانسیل صنعتی‌سازی آن بسیار بالا است. می‌توان از آن در صنایع مختلف مانند مواد پزشکی، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی برای کمک به مدیریت میکروارگانیسم‌ها و جلوگیری از عفونت با اجرای اثرات ضد ویروسی و ضدباکتریایی استفاده کرد.

انتهای پیام

بروزترین اخبار صنعت ساختمان را در پایگاه خبری گفتمان مهندسی دنبال کنید.

لطفا نقد، نظر و پیشنهاد خود را درباره خبر « ساخت لایه ضدویروس با کارایی بالا و رنگ‌های متنوع » از طریق فرم زیر اعلام نمایید.

( جمسا – جامعه مهندسان ساختمان ایران)

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *